Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանը նոր միջնորդություն է ներկայացրել դատարան՝ խափանման միջոցը վերացնելու մասին 04/23/2020 14:32 | 2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը նոր միջնորդություն է ներկայացրել դատարան՝ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը վերացնելու մասին: Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեց Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խմբի անդամ Հովհաննես Խուդոյանը:
Ներկայացված միջնորդության հիմքում ընկած է կորոնավիրուսի վարակման վտանգը՝ հաշվի առնելով, որ Ռոբերտ Քոչարյանը գտնվում է կորոնավիրուսի վարակման տարիքային ռիսկային խմբում:
Բացի այդ՝ պաշտպանը դիմել է նաև Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահին՝ ներկայացված միջնորդությունն այլ դատավորի վերամակագրելու համար:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ մարտի 16-ին Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանները միջնորդություն են ներկայացրել՝ երկրորդ նախագահին անձնական երաշխավորությամբ ազատ արձակելու մասին, սակայն մարտի 17-ին նշանակված դատական նիստը հետաձգվել է ու առ այսօր չի քննարկվել։ Ընդ որում՝ փաստաբանները նախապես ճշտել էին դատարանից, որ նշանակված նիստը կայանալու է , բայց չի կայացել։ Հետագայում պարզվեց, որ Աննա Դանիբեկյանն անաշխատունակության թերթիկ է վերցրել մարտի 13-ից մինչեւ ապրիլի 16-ը, որի ընթացքում պետպատվերի շրջանակներում քթի վիրահատություն է արել։

Адвокат Роберта Кочаряна подал в суд новое ходатайство 04/23/2020 14:58 | Суд по делу второго президента РА
Адвокат Ованнес Худоян подал в суд новое ходатайство об отмене избранной в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна меры пресечения в виде заключения под стражу. Об этом "ФактИнфо" сообщил член команды адвокатов второго президента Ованнес Худоян.
В основу поданного ходатайства легла угроза заражения коронавирусом нового типа с учетом того, что Роберт Кочарян находится в возрастной группе риска.
Кроме того, адвокат обратился к председателю суда общей юрисдикции Еревана для переадресации поданного ходатайства другому судье.
Ранее агентство сообщило, что 16-го марта адвокаты Роберта Кочаряна подали в суд ходатайство об освобождении Роберта Кочаряна под личное поручительство, однако назначенное на 17-ое марта заседание суда было отложено, а прошение по сей день не рассмотрено. При этом адвокаты заранее уточнили у суда, что назначенное заседание состоится, однако этого не произошло. Впоследствии выяснилось, что судья Анна Данибекян представила справку о временной нетрудоспособности на период с 13-го марта по 16-ое апреля, в ходе которого в рамках госзаказа прооперировала нос.
А после истечения срока нетрудоспособности, 17-го апреля, стало известно, что судья теперь взяла очередной отпуск до 7-го мая.