Հայ ժողովրդի և անվտանգ ու բարեկեցիկ ապագայի միջև կանգնած է Նիկոլ Փաշինյանը. Միքայել Մինասյան 04/22/2020 21:41 | ԼՐԱՀՈՍ
Լրանում է քաղաքական իրադարձությունների 2-րդ տարին, որոնց հիմքում դրական փոփոխություններ տեսնելու ժողովրդի ցանկությունն էր։ Մինչդեռ այսօր իրականում 3 կետից բացի, ոչինչ չի փոխվել։ Ֆեյսբուքում նման գրառմամբ է հանդես եկել Վատիկանում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը։
«Փոփոխություն 1. քիչ մարդ սկսել է ակնհայտորեն լավ ապրել։
Փոփոխություն 2. շատ ավելի շատ մարդ սկսել է ակնհայտորեն վատ ապրել։
Փոփոխություն 3. օրեցօր ավելանում են շատ ավելի վատ ապրողները։
Մնացածը կամ իներցիա է, կամ լիրիկա, կամ ուղղակի սուտ։ Իրականության արձանագրման մի քանի դիտարկում.
Դիտարկում 1. Նիկոլ Փաշինյանը չունի ամոթի զգացում։ Նա չի ամաչում, երբ ստում է, չի ամաչում, երբ իր խոսքն ու գործը չեն համընկնում, չի ամաչում, երբ սուտը հերքելու համար նորից պետք է ստի։ Սա պիտակավորում չէ, ոչ էլ վիրավորանք. սա ավելի շատ դիագնոզ է։ Սա մարդու նկարագիր է, որն այսօր ունի բացարձակ իշխանություն, բայց որը շարքային ստախոս է, որի խոսքը ո՛չ արժեք ունի, ո՛չ նշանակություն (ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ, ցավոք, երկրից դուրս)։
Դիտարկում 2. Նիկոլ Փաշինյանը չունի պատասխանատվության զգացում։ Իր չափանիշներով (որոնք չեն փոխվել վերջին 30 տարում) կարևոր է իր և սեփական ընտանիքի բարեկեցությունը։ Քանի որ դա ապահովված է, մնացածի վրա թքած ունի։ Նա իրեն պատասխանատու չի համարում երկիրը փրկելու համար։ Դրանով է բացատրվում հանցավոր անգործությունը, «հակաճգնաժամային միջոցառումներ» անվան տակ բիզնեսին խեղդելը, պարետատան հախուռն աշխատանքը, ինքնամեկուսացման ձախողումը, մարդկանց առողջությունը վտանգելը, սոցիալական իրական օգնություն չտրամադրելը, «գրանցված աշխատող» լինելու պահանջով մարդկանց սովի դատապարտելը։ Ու այսպես նա շարունակելու է անդադար։ Իսկ վերջում, երբ տեսնի, որ էլ խուսանավելու տեղ չունի, ինչպես միշտ ուղղակի փախնելու է՝ թողնելով անհամար խնդիրներ ու մահերի վիճակագրություն։
Դիտարկում 3. Նիկոլ Փաշինյանը չունի երկիրը կառավարելու կարողություն։ Նա անկարող է։ Այն ինչ անում է՝ առավելագույնն է։ Նա չի օգնում ոչ մեկին, որովհետև չի ուզում, ինչ էլ ցանկանում է, չի կարողանում անել։ Եթե 2 տարի առաջ նա կարողացավ ալիքի վրա գալ իշխանության և 2 տարի զբաղվել պոպուլիզմով, հիմա պարզապես չի ստացվում։ Որովհետև «կենացներն» ավարտվում են այնտեղ, որտեղ սկսվում է իրականությունը։ Իսկ այն Հայաստան է ժամանել կորոնավիրուսի և տնտեսական ճգնաժամի տեսքով։
Թաքնվելով պետական իշխանության հետևում՝ նա չի կարողանում հասկանալ մի պարզ ճշմարտություն՝ ինքն է 3 մլն մարդու ճակատագրի պատասխանատուն։ Նա պարտավոր է առաջնորդել ժողովրդին, փրկել զրկանքից ու սովից, ընդ որում՝ ամեն գնով։ Ինչպես Վրաստանը՝ ժամանակին կասեցրեց, հետո պայքարեց համավարակի դեմ, իսկ հիմա բոլոր հնարավոր եղանակներով ֆինանսապես աջակցում է բիզնեսին և բնակչությանը։ Բայց այս զուգահեռներն իրականում ցույց են տալիս ամենադառը ճշմարտությունը՝ անիմաստ է Նիկոլ Փաշինյանից ակնկալել օպերատիվ լուծումներ, տնտեսական ոչ ստանդարտ որոշումներ, թիրախային օժանդակություն։ Նա անկարող է և անընդունակ։ Ու այդպիսին եղել է միշտ։
Հետևաբար, եկել է դառը ճմշարտության պահը։ Այն եզրակացության, որ շատերն այսօր գուցե չցանկանան ընդունել, բայց որն անխուսափելի է։
Առաջին. Հայ ժողովրդի և անվտանգ ու բարեկեցիկ ապագայի միջև կանգնած է Նիկոլ Փաշինյանը։ Քանի դեռ նա կա, չսպասեք նման ապագա։ Առավել քան երբևէ, Նիկոլի քաղաքական ներկայությունը դարձել է ճակատագրական։
Երկրորդ. Երկու տարի առաջ արված ընտրությունը դատավճիռ չէ։ Ընտրելով Նիկոլին և մնացած անկարողներին՝ որևէ մեկը չպետք է կաշկանդվի ո՛չ անցյալով, ո՛չ էլ ներկայով։ Պետք է սթափ ու ռացիոնալ գնահատել վիճակը և եզրակացնել՝ այս իշխանությունը դատապարտված է ու երկիրը տանում է կործանման։
Երրորդ. Ժողովրդի հետ միասին նույն որոշումը պետք է կայացնեն երկրի էլիտաները։ Պետք է հասկանալ պարզ ճշմարտություն՝ քանի դեռ կա Նիկոլ Փաշինյանը, ամեն ինչ գնալու է դեպի վատը։ Ոչ ոք չի խուսափելու դրանից՝ ոչ «բանակցելու» ակնկալիքով ծվարածները, «նվիրատվություններով» իբր ապահովագրվածները, ոչ էլ «մաքուր բիզնես անող ու քաղաքականություն չմտնող» ձեռներեցները։ Էլ չեմ խոսում քաղաքական գործիչների, լրատվամիջոցների և մյուսերի մասին։ Տիկնայք և պարոնայք, ոչ մի գրոշ չարժե Ձեր հաշվակը, եթե դիմացը Նիկոլն է ու պետության կործանման հեռանկարը։ Իսկ ամեն ինչ գնում է դրան։ Այդ պատճառով եկել է կոնկրետ որոշումների և մեծ միավորման ժամանակը։ Մեկնարկը տրված է։
Հ.Գ. Պարզվում է նույնիսկ արտակարգ դրության, հարյուրավոր հիվանդների տագնապալի ապագայի, տասնյակ մահերի, անկասելի թվացող վիրուսի ու տեսանելի տնտեսական աղետի պայմաններում կարելի է իրագործել վաղեմի երազանքը։ Հենց այդպիսի օր էր Նիկոլ Փաշինյանի համար։ Նա վերջապես իրականացրեց իր երկուսուկես տարվա երազանքը, որի մասին խոսում էր բոլոր առիթներով՝ հարուցել քրեական գործ, որտեղ ես կլինեմ մեղադրյալի կարգավիճակում։ Այս դժվար ու ծանր ժամանակներում այդ մարդը զբաղված է իր ամենասիրելի գործով՝ խառնակչությամբ, մարդկանց վարկաբեկելու փորձով ու հնարած մեղադրանքներ նետելով։ Ես չեմ պատրաստվում անդրադառնալ հարուցված անհեթեթ քրեական գործին։ Դրա մասին կխոսեն փաստաբանները, իսկ դա ամբողջ թափով «կարդարացնեն» իշխանական պրոպագանդիստները։ Իսկ իմ ստվերի դեմ պայքարելուց հետո, հուսով եմ, երկրի վարչապետը վերջապես խորը շունչ կքաշի և կթողնի, որ իրավապահ համակարգը աշխատի և օրինակ զբաղվի կորոնավիրուսի օջախների ու օղակների հայտնաբերմամբ։
Դուք կորցրիք մահաբեր ալիքի կառավարելիության թելը, որովհետև շղթաների հայտնաբերման աշխատանքն ամենապրոֆեսիոնալ կերպով կիրականացնեին մեր երկրի քննիչներն ու դատախազները, իսկ նրանց դուք ուղարկել էիք այս ու այն կողմ՝ գործ թխելու։

Между армянским народом и его безопасным и обеспеченным будущим стоит Никол Пашинян - Микаел Минансян 04/23/2020   12:39  |  Комментарий
Бывший посол Армении при Святом престоле Микаел Минасян разместил запись на свой странице в Facebook. В записи, которую приводим ниже, говорится:
"Прошло 2 года с начала политических событий, в основе которых лежало желание народа увидеть положительные перемены. Между тем сегодня не изменилось ничего, за исключением трех пунктов:
Изменение 1. Очень мало людей стало жить ощутимо хорошо.
Изменение 2. Намного больше людей стало жить ощутимо хуже.
Изменение 3. Изо дня в день людей, живущих ощутимо хуже, становится все больше.
Все остальное – или инерция, или лирика, или просто ложь. Некоторые наблюдения для констатации действительности.
Наблюдение 1. У Никола Пашиняна отсутствует чувство стыда. Ему не стыдно, когда он врет, ему не стыдно, когда его слова расходятся с делом, не стыдно, когда для опровержения лжи он вынужден снова лгать. Это не навешивание ярлыков и не оскорбление. Это, скорее, диагноз. Это описание человека, который сегодня обладает абсолютной властью, но является рядовым лжецом. Чьи слова не имеют ни ценности, ни значимости (как в стране, так и, к сожалению, за ее пределами).
Наблюдение 2. У Никола Пашиняна отсутствует чувство ответственности. По его меркам (которые последние 30 лет неизменны) важно только его благополучие и благополучие его семьи. Поскольку это он обеспечил, на остальных ему наплевать. Он не считает себя ответственным за спасение страны. Именно этим объясняется его преступная бездеятельность. Мы видим, как под предлогом "антикризисных мероприятий" душат бизнес, видим несогласованные и противоречивые действия комендатуры, провал организации самоизоляции, видим, как подвергается опасности здоровье людей, не предоставляется реальная социальная помощь, людей попросту обрекают на голод из-за требования быть "оформленным работником". Так он и будет продолжать без остановки. А когда осознает неизбежность, то сбежит, как всегда, оставив бесчисленные проблемы и статистику смертности.
Наблюдение 3. Никол Пашинян не обладает навыками управления страной. Он бездарен. То, что он сейчас делает – это его максимум. Он никому не помогает, потому что не хочет, а даже когда хочет – не может. Если два года назад ему удалось поймать волну и прийти к власти, и потом два года заниматься популизмом, то теперь это уже просто не получается. Потому что «тосты» заканчиваются там, где начинается реальность, которая обрушилась на Армению в лице коронавируса и экономического кризиса.
Прячась за государственной властью, он не может осознать одной простой истины: ответственным за судьбы трех миллионов человек является именно он. Он обязан быть лидером народа, спасать его от лишений и голода, причем любой ценой. Как Грузия, которая вовремя остановила пандемию и потом с ней боролась, а сейчас финансово поддерживает бизнес и население всеми возможными способами. Однако эти параллели в действительности демонстрируют лишь горькую правду: бессмысленно ждать от Никола Пашиняна оперативных мер, нестандартных экономических решений и адресной поддержки. И таким он был всегда.
Следовательно, настал момент горькой правды. Вывода, который многие сегодня не захотят сделать, но он неизбежен.
Первое. Между армянским народом и его безопасным и обеспеченным будущим стоит Никол Пашинян. Пока он есть, не ждите этого будущего. Более, чем когда-либо, его политическое присутствие стало судьбоносным.
Второе. Сделанный два года назад выбор – это не приговор. Выбрав Никола и остальных бездарей, никто не обязан обременять себя ни прошлым, ни настоящим. Необходимо здраво и рационально оценить ситуацию и сделать вывод – эта власть обречена и ведет страну к краху.
Третье. Вместе с народом такое же решение должны принять и элиты. Необходимо осознать простую истину: пока есть Никол Пашинян, все будет только хуже. Никто этого не избежит: ни затаившиеся в надежде на "переговоры", ни якобы застраховавшиеся с помощью "пожертвований", ни "ведущие чистый бизнес и не влезающие в политику" предприниматели. Я уже не говорю о политических деятелях, СМИ и прочих. Дамы и Господа, Ваш расчет и гроша ломаного не стоит, если перед вами Никол и перспектива краха государства. А все идет именно к этому. Посему пришло время конкретных решений и масштабного объединения. Старт дан.
П.С. Оказывается, даже в условиях Чрезвычайного положения, когда под угрозой жизнь сотен больных, десятки смертей из-за распространения невидимого вируса, когда на кону будущее людей, вызывающее тревогу, экономический коллапс, который коснется всех, можно осуществить былую мечту. Именно таким был день для Никола Пашиняна. Он наконец-то осуществил мечту, которую лелеял два с половиной года и говорил о ней при каждом удобном случае – возбудить уголовное дело, в котором я буду фигурировать в качестве обвиняемого. В эти сложные и тяжелые времена этот человек занят самым любимым делом – сеянием раздора, попытками дискредитировать людей и фабрикованием вымышленных обвинений. Я не собираюсь касаться аспектов возбуждения абсурдного уголовного дела. Об этом будут говорить адвокаты, а пропагандисты власти со всем размахом "оправдывать" его. А после боя с моей тенью, надеюсь, премьер-министр страны наконец-то глубоко вздохнет и позволит правоохранительным органам работать и заниматься, к примеру, выявлением очагов и цепочек заражения коронавирусом. Вы потеряли нить управления смертоносной волной. Потому что профессиональнее всех с выявлением цепочек справились бы следователи и прокуроры, а вы направили их туда-сюда "шить" дела.