Կառավարությունը բոլորի անունից 105 հազար ծաղիկ կխոնարհի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի անմար կրակի մոտ 04/22/2020   12:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը Ֆեյսբուքի իր էջում հայտնում է.
Ապրիլի 24-ին հայ ժողովուրդը և ամբողջ առաջադեմ մարդկությունը ոգեկոչելու է Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցը: Տասնամյակներ շարունակ հազարավոր մարդիկ՝ Հայաստանից, Արցախից, Սփյուռքից, օտարերկրյա հյուրեր այդ օրն այցելում են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր: Բոլորիս համար արարողությունը հիշատակի, պահանջի ու վերածննդի նշանակություն ու խորհուրդ ունի:
2020թ․ ապրիլյան այս օրերին մենք պայքարում ենք համաշխարհային նոր մարտահրավերի՝ կորոնավիրուսի դեմ, որը հաղթահարելու և մեր ժողովրդի անվտանգությունն ապահովելու համար կիրառվող առողջապահական սահմանափակումները ստիպում են մեզ նոր միջոց գտնել Մեծ եղեռնի զոհերի հիշատակին հարգանքի տուրք մատուցելու համար։
Այսպիսով, այս տարի մնում ենք տանը և չենք այցելում Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր, բայց մեր խորհրդանշական ներկայությունը ապահովելու համար կատարում ենք հետևյալ քայլերը:
Ապրիլի 23-ին, ժամը՝ 21:00, եկեղացական զանգերի ղողանջի ներքո մարում են Երևանի և մարզերի հրապարակների, փողոցների լույսերը: Կոչ եմ անում մարել նաև Ձեր բնակարանների լույսերը ու պատուհանի մոտ միացնել հեռախոսների լապտերների լույսը: Այս գործողությունն իր խորհրդանշական արձագանքը կստանա Ծիծեռնակաբերդից, որին կարող եք հետևել Հանրայինի ուղիղ եթերով կամ հայացքները սևռելով դեպի հուշահամալիր:
Ապրիլի 24-ին մեր բոլորի անունից կառավարությունը 105 հազար ծաղիկ կխոնարհի հուշահամալիրի անմար կրակի մոտ: Նույն օրը ժամը 08:00-ից սկսած, քաղաքացիները կարող են հաղորդագրություն ուղարկել 1915 կարճ համարին Հայաստանից, և 0037433191500 համարին արտասահմանից՝ հաստատելու իրենց հեռակա մասնակցությունը օրվա խորհրդին: Հաղորդագրություն ուղարկած քաղաքացիների անունները կարտացոլվեն հուշահամալիրի սյուներին:
Նշեմ նաև, որ մինչև ապրիլի 25-ը ժամը 23:59-ը ներառյալ անվտանգության և կազմակերպչական նկատառումներից ելնելով Ոստիկանությունը փակելու է դեպի Ծիծեռնակաբերդ մուտքը:
Շնորհակալություն ձեր աջակցության, կարգապահության և պատասխանատվության համար:
22:24 21/04/2020  |  ԿորոնավիրուսՊարետի որոշումը՝ օդաչուների, գնացքի մեքենավարների եւ վարորդների մեկուսացման ու ինքնամեկուսացման մասին
18:47 20/04/2020  |  ԿորոնավիրուսԿրասնոդարից ու Դոնի Ռոստովից Երևան են ժամանել ՀՀ 200 քաղաքացի. Ավինյան
13:56 19/04/2020  |  ԿորոնավիրուսԻնչպիսի՞ կանոնների պետք է հետևել շինարարություն ժամանակ. Տիգրան Ավինյան
08:41 17/04/2020  |  ՄամուլԱվինյանը հրաժարվել է կատարել Փաշինյանի պահանջը. վերջինս էլ ուղարկել է իր թիկնապահներին․ «Հրապարակ»
00:19 17/04/2020  |  ԿորոնավիրուսԵրկրորդ հատուկ չվերթը Հայաստան տեղափոխեց բժշկական պարագաների և սարքավորումների խմբաքանակը. Տիգրան Ավինյան
17:25 13/04/2020  |  ԿորոնավիրուսՆախատեսվում է հատուկ սարքավորումներ գնել, որոնք թույլ կտան ավտոմատացված ռեժիմով Հայաստանում արտադրել ՊՇՌ թեստեր. Ավինյան
17:21 13/04/2020  |  ԿորոնավիրուսՀնարավոր է առանձին համայնքներում անհրաժեշտության դեպքում պարետային ժամի հայտարարվի.Պարետ
17:16 13/04/2020  |  ԿորոնավիրուսԵթե անհրաժեշտություն կա, ապա արտակարգ դրությունը պետք է շարունակաբար երկարաձգվի. Ավինյան

Правительство Армении от имени всех граждан возложит 105 тысяч цветов к вечному огню в Цицернакаберде 04/22/2020   14:45  |  Лента новостей
Правительство Армении от имени всех граждан возложит 105 тысяч цветов к вечному огню в мемориальном комплексе "Цицернакаберд". Об этом на своей странице в Facebook написал вице- премьер и комендант на время Чрезвычайного положения в стране Тигран Авинян.
“24 апреля армянский народ и все передовое человечество отметит 105-ую годовщину Геноцида армян. На протяжении десятилетий тысячи людей из Армении, Арцаха, Диаспоры и зарубежные гости в этот день посещают мемориальный комплекс “Цицернакаберд”. Для всех нас совет и значение церемонии  - память, требование и возрождение. В эти апрельские дни 2020 года мы боремся с новым глобальным вызовом – коронавирусом”, - написал Авинян.
Он отметил, что вводимые для его преодоления и обеспечения безопасности нашего народа ограничения вынуждают найти новые способы, чтобы воздать дань уважения памяти жертв Геноцида армян.
Авинян призвал граждан в этом году оставаться дома и отказаться от посещения мемориального комплекса.
Комендант сообщил, что 23 апреля в 21:00 под звон колоколов церквей погаснет уличное освещение в  Ереване и областях.  Он призвал граждан погасить свет в своих квартирах и посветить из окна фонариком.
“Это действие получит символический отклик в Цицернаберде. За этим можно проследить в прямом эфире Общественного телеканала и направить свой взор в сторону Мемориала”, - написал он.
Вице-премьер призвал граждан принять участие в виртуальном шествии к памятнику, отправляя свои имена на короткий номер "1915" из Армении, и на номер 003743319150 - из-за рубежа для подтверждения своего дистанционного участия. Сообщения будут проецироваться на колонны комплекса.
Авинян также напомнил, что Полиция из соображений безопасности и ввиду организационных процессов до 25-го апреля 23:59 перекроет все пути, ведущие к мемориальному комплексу. Вице-премьер поблагодарил за поддержку, дисциплинированность и ответственность.