Վարչապետի մոտ քննարկվել է Առողջապահական համակարգի հնգամյա զարգացման ռազմավարության նախագիծը 04/20/2020   16:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է Առողջապահական համակարգի հնգամյա զարգացման ռազմավարության նախագիծը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ կառավարությունից։
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանն անդրադարձել է նախագծի ռազմավարական սկզբունքներին, հիմնարար նպատակներին, առողջապահության ոլորտում առկա հիմնախնդիրներին և ռազմավարական ուղղություններին: Նշվել է, որ նախագծի առաջնահերթություններն են լինելու բնակչության առողջության մակարդակի, կյանքի միջին տևողության բարձրացումը, մայրական և մանկական մահացության դեպքերի, բնակչության մահացության պատճառների նվազեցումը, առավել տարածված հիվանդությունների կանխարգելումը, առողջության առաջնային պահպանման ծառայություններին չդիմելու հիմնական պատճառների վեր հանումը և դրանց վերացումը, որակյալ բուժօգնության ապահովումը:
Նախագծի շուրջ ծավալվել է մտքերի փոխանակություն: Քննարկվել են առողջապահության ոլորտում առկա խնդիրներն ու դրանց լուծմանն ուղղված հնարավոր քայլերը, այդ թվում՝ նախագիծը դրանցով համալրելու նպատակով:
Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ պետք է առավել կոնկրետացնել նախագծով նախատեսվող գործողությունները ու ընդգծել մոր և մանկան առողջության ապահովման ուղղությամբ առկա խնդիրների լուծման կարևորությունը: «Ռազմավարությունը պետք է լինի մարդակենտրոն, և մեր ռազմավարական խնդիրն է՝ մարդկանց առողջության ապահովումը: Մեր քայլերով մաքսիմալ պետք է խթանենք ծնելիությունը, ըստ տարիքների վեր հանենք առողջապահական խնդիրները, իրականացնենք դրանց լուծման համապատասխան գործողություններ, նպաստենք մարդկանց երկարակեցությանն ու աշխատունակությանը»,- ասել է կառավարության ղեկավարը: Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է լրամշակել նախագիծը,  ներկայացնել միջոցառումնմերի ծրագիր և դրանով նախատեսվող քայլերի հստակ ժամանակացույց:
12:49 20/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը նոր նշանակում է արել
12:07 20/04/2020  |  ԿորոնավիրուսՓաշինյանը երրորդ անգամ է կորոնավիրուսի թեստ հանձնել. Այն բացասական է

В правительстве обсудили пятилетний план стратегии развития системы здравоохранения 04/20/2020   17:39  |  Лента новостей
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание, в ходе которого был обсужден Пятилетний план стратегии развития системы здравоохранения. Подробности передает пресс-служба правительства Армении.
Министр здравоохранения Арсен Торосян коснулся стратегических принципов проекта, основных целей, существующих в области здравоохранения проблем и стратегических направлений. Было отмечено, что приоритетными задачами проекта будут повышение уровня здоровья населения, средней продолжительности жизни, снижение материнской и детской смертности, сокращение причин смертей, профилактика самых распространенных болезней, выявление основных причин необращения в первичные медицинские службы и их устранение, предоставление качественной медицинской помощи.
Состоялся обмен мнениями по проекту. Были обсуждены существующие в сфере здравоохранения проблемы и возможные шаги по их решению, в том числе с целью дополнения проекта ими.
Премьер-министр Пашинян отметил, что предусмотренные проектом действия должны быть более конкретизированы, и подчеркнул важность решения проблем в области охраны здоровья матери и ребенка.
“Стратегия должна быть ориентирована на человека, и наша стратегическая задача - охрана здоровья людей. Своими шагами мы должны максимально поощрять рождаемость, поднимать проблемы здравоохранения в соответствии с возрастом, принимать соответствующие меры для их решения и способствовать долголетию и работоспособности людей”, - сказал глава правительства. Никол Пашинян поручил доработать проект, представить программу мероприятий и четкий график реализации запланированных мероприятий.