Գիտեն՝ իշխանությունը ո՛չ խփող է, ո՛չ ծեծող է ու լկտիացել են. Փաշինյան 04/20/2020   11:59  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ապրիլի 19-ի ուշ երեկոյան ֆեյսբուքով ուղիղ եթեր է մտել, սակայն այս անգամ ոչ թե խոսել կորոնավիրուսի, այլ իրեն ուղղված քննադատությունների մասին։
Ըստ նրա՝ այս ընթացքում եղել են մարդիկ, և ես տեսնում եմ, որ կան մարդիկ, որոնք թավիշի ու վենդետայի բացակայության մեր գաղափարախոսությունից օգտվել են ու դա չարաշահել են՝ նշելով, որ նման մարդիկ պետք է դուրս նետվեն պետական կառավարման համակարգից:
Նա շեշտեց, որ այսօր հիասթափված են մարդիկ, ովքեր սպասում էին, որ «փայ» պետք է ստանան, չպիտի կորցնեն իրենց «փայը», ապա ավելացրեց, որ «փայերի բաժանում» չկա:
«Բազմաթիվ մարդիկ՝ գործարարներ, երբ ինձ հարցնում են ինչով կարող են օգտակար լինել, ես ասում եմ աշխատեք, հաջողություն ունեցեք, հարկերը վճարեք, սակայն այս խոսքերից հետո նրանց աչքերում հիասթափություն եմ տեսնում, իրենք ուզում են հասկանալ ես ձեռք եմ առնում իրենց թե ոչ, երբ ես պատասխանում եմ, որ ձեռք չեմ առնում, ավելի մեծ հիասթափություն են ապրում»,-ասաց Փաշինյանը:
Անդրադառնալով սոցցանցերում իր հասցեին հնչող հայհոյանքներին՝ նա ասաց, որ 2018թ-ից առաջ նման բան գոյություն չի ունեցել, որովհետև հայհոյողը մտածել է, որ կարող է իրեն խփեն, կրակեն, սպանեն:
«Այս երկիրը հոկտեմբերի 27 է տեսել, քաղաքական սպանություններ է տեսել, սպանություններ է տեսել և բոլորն իմացել են, թե ով է արել, ինչի համար, սակայն ոչինչ չի բացահայտվել...Բոլորը գիտեն, որ այսօր իշխանությունը ո՛չ խփող է, ո՛չ ծեծող է ու լկտիացել են, որովհետև ուզում են իշխանությանը հունից հանեն, ուզում են, որ մենք սկսենք ծեծել, խփել կամ էլ առնվազն այնպես անել, որ ժողովուրդը մտածի թե ով է այս թուլամորթ, անինքնասեր իշխանությունը»,-ասաց վարչապետը:
Նա շեշտեց, որ լրատվամիջոցների 99 տոկոսը և լրագրողների 70 տոկոսը իշխանությունից կոնկրետ գումար է ստացել, իսկ հիմա չի ստանում այդ գումարը.
«Հիմա ամբողջ լրատվական դաշտը կատաղած է, որ առաջ փող էին ստանում, հիմա չեն ստանում, եթե ուրիշ տեղից էլ ստանում են դա վախվխելով է լինում, որ կարող է ինչ-որ տեղ ինչ-որ բան բացահայտվի»:

Пашинян прокомментировал разочарование общества из-за "бархатного" стиля работы власти 04/20/2020   12:34  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян поздно вечером в воскресенье вышел в прямой эфир на своей странице в Facebook, однако посвятил его не борьбе с коронавирусом, а критике в его адрес.
По его словам, его многие упрекают в "бархатном" стиле работы.
"Те, кто нас обвиняют в том, что мы "бархатные", забывают, что мы все вместе совершили "бархатную ненасильственную демократическую революцию"…Да, бархат и отсутствие вендетт было и остается нашей идеологий, и мы получили от народа мандат на такое управление страной. Мое понимание было таким, что революция – это шанс для всех нас без исключения измениться к лучшему, в том числе для тех госчиновников, которые сами по себе не являются символами коррупции", - пояснил Пашинян.
В этой связи он указал, что были люди, которые злоупотребили этим шансом, и они должны быть "вытеснуты  из госсистемы".
Как отметил премьер, больше всего его удивляет, насколько глубоко укоренилось мафиозное мышление.
Он указал, речь идет о стремлении разделить Армению на некие участки собственности, зоны влияния, сферы доходов.
По его словам, сегодня самое большое разочарование испытывают те люди, которые рассчитывали на получение “доли” или на то, что не потеряют ту “долю”. Пашинян сказал, что, поскольку никакого передела не происходит, и у людей зреет разочарование.
Пашинян так коснулся звучащей в соцсетях ругани в свой адрес.
"Почему до 2018 года этого не происходило? Потому что действовала другая система управления, потому что тот, кто выражался нецензурно, почему этого потенциально не делал, потому что знал, что его могут грохнуть, избить, в прямом смысле застрелить, убить. Эта страна видела 27 октября, политические убийства. Все знали, кто это сделал и для чего, но ничего не раскрылось. А сейчас этого нет. И все знают, что власть не бьет и не убивает. И обнаглели. Потому что хотят вывести власть из себя, чтобы мы начали бить и убивать или, как минимум, чтобы народ думал о власти как о слабой, лишенной самолюбия и безвольной", - сказал он.
Коснувшись медиасферы, Пашинян  отметил, что раньше 99% СМИ и 70% журналистов  получали деньги от власти, а сейчас этого не происходит.
"Сейчас все медиаполе в ярости из-за того, что раньше они получали деньги, а теперь – нет. Если же получают из других мест, то делают, это, побаиваясь  того, что это вскроется", - заявил Пашинян.