Նույնիսկ մեր հարևանների հետ համեմատած, բավական մեծ թվով թեստեր ենք անում. Արսեն Թորոսյան 04/16/2020 11:33 | ԼՐԱՀՈՍ
Այս ամբողջ ընթացքում ավելի քան 1500 մարդ դուրս է եկել կարանտինից: Այս մասին կառավարության այսօրվա նիստի ժամանակ ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
Նրա խոսքով անցնող օրվա դրությամբ ունեցել ենք նոր 48 դեպք և 61 առողջացում. «Դրական բալանսով ենք փակել օրը: Այսինքն մեր ակտիվ դեպքերի թիվը 14-ով կրճատվել է: Կարանտինում գտնվող մոտ 300 հոգու մոտ դրական արդյունք է հաստատվել: Սա ասում եմ, որ պարզ լինի կարանտինային միջոցառումները շատ արդյունավետ են, այսինքն եթե մենք դրանք արած չլինեինք, ապա մոտ 300 քաղաքացու հետազոտած չէինք լինի և հնարավոր է ավելի մեծ տարածում ունենայինք»,-ասաց Արսեն Թորոսյանը հավելելով, որ միջոցառումները շարունակվում են, հիվանդանոցային մահճակալային ֆոնդն այս պահին կիսով չափ է ծանրաբեռնված և եթե կարողանանք այս տեմպը պահել, ապա նախարարը հույս հայտնեց, որ իրավիճակը երկար ժամանակ կառավարելի կմնա:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հետաքրքրվեց, թե երեկ քանի թեստավորում է իրականացվել: Առողջապահության նախարարն ասաց. «24 ժամյա ցիկլով 537 թեստ ենք իրականացրել, բայց թեստերի մի մասը քանի որ հաջորդ օրն է մուտքագրվել համակարգ, կարող եմ ընդհանուր թիվն ասել 810 թեստ: Մենք նաև համեմատում ենք այլ երկրների 1 մլն բնակչին ընկնող թեստերի թվով, մենք բավական լավ դիրքերում ենք աշխարհում: Նույնիսկ մեր հարևանների և մոտ գործընկերների հետ համեմատած, անում ենք բավական մեծ թվով թեստեր: Ցուցումների շրջանակն էլ աստիճանաբար լայնացնում ենք խորհրդակցելով նաև մեր գործընկերների հետ: Փաստացի մեր առջև դրված նպատակն իրագործվել է և եթե պետք լինի նոր ծավալներ ապահովել, կարող ենք մտածել նոր լաբորատորիաներ ներգրավելու և ծավալները մեծացնելու մասին, բայց կարծում եմ այս պահին այսքանն էլ բավարար է»,-հավելեց Արսեն Թորոսյանը:

Карантинные меры эффективны, излечивших в Армении вновь больше, чем заразившихся - Торосян 04/16/2020 11:53 | Коронавирус
Министр здравоохранения Армении Арсен Торосян на заседании правительства заявил, что излечившихся от коронавируса вновь стало больше, чем заразившихся.
"По данным на 16-ое апреля, подтвердилось 48 новых случаев заболевания, но выздоровел 61 человек, то есть активных случаев стало меньше на 14. Следовательно, можно говорить о положительной динамике", - сказал министр.
Торосян также сообщил, что более 1 500 человек уже вышли из карантина.
Он отметил, что карантинные меры очень эффективны, поскольку тест примерно у 300 изолированных на коронавирус оказался положительным.
"Если бы их не обследовали, то распространяемость вируса обрела бы более широкие масштабы", - пояснил министр.
Торосян также заявил, что за сутки проводится порядка 537 тестов, однако в целом общее число может достигать 810. При сравнении показателями других стран, в частности по числу тестов для 1 млн. населения, мы находимся на довольно хороших позициях в мире.
"Даже в сравнении с нашими соседями и близкими партнерами, мы проводим довольно большое количество тестирований. Круг показаний также постепенно расширяется. Фактически стоящая перед нами задача выполнена, и, если потребуется нарастить объемы, то мы подумаем о привлечении новых лабораторий. Я, однако, полагаю, что на данный момент этого достаточно", - заявил Арсен Торосян.