Հարկ է չքաղաքականացնել Վեհափառ Հայրապետի դիրքորոշումը և տրվել անպտուղ բանավեճերի. Մայր Աթոռ 04/15/2020 16:55 | ԼՐԱՀՈՍ
Ապրիլի 14-ին Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի կողմից ի պատասխան News.am գործակալության հարցման կատարված հայտարարությունը տեղիք է տվել տարաբնույթ, այդ թվում և անտեղի ու անհարկի մեկնաբանությունների ու գնահատականների։
Հարկ ենք նկատում հայտնել հետևյալը՝ Վեհափառ Հայրապետի կեցվածքն ամբողջապես համահունչ է Քրիստոսի Սուրբ Եկեղեցու մարդասիրական առաքելությանն ու դավանած արժեքներին։ Հետևաբար, հարկ է չքաղաքականացնել Վեհափառ Հայրապետի դիրքորոշումը և տրվել անպտուղ բանավեճերի։ Ցավոք, Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի արտահայտած մտքերը ներկայացվում են հատվածաբար, իսկ ՀՀ երկրորդ նախագահին անդրադարձը՝ ենթատեքստից կտրված և այլափոխված։
Նորին Սրբության հորդորին առնչված բոլոր մեկնաբանություններն ու գնահատականները պետք է կատարել՝ խստորեն հետևելով տեքստի բովանդակությանը, ինչպես նաև դրսևորել անհրաժեշտ պատշաճություն և բարեկրթություն` տեսակետներ և կարծիքներ արտահայտելիս, առավել ևս երբ դա կատարվում է պաշտոնատար դիրք զբաղեցնող անձանց կողմից։
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հորդորն է ամենքին՝ միասնության և համերաշխության ոգով, ջանքերի մեկտեղումով լծվել համավարակի այս ծանր իրավիճակում հայրենիքի և մեր ժողովրդի առջև ծառացած մարտահրավերների հաղթահարմանը։

Не следует политизировать позицию его Святейшества и предаваться бесплодной полемике- Первопрестольный Святой Эчмиадзин 04/15/2020   17:33  |  Лента новостей
Заявление Его Святейшества Верховного Патриарха и Католикоса всех армян Гарегина Второго в ответ на запрос агентства News.am от 14 апреля стало поводом для  разнородных, в том числе неуместных комментариев и оценок.
“Считаем необходимым отметить, что поведение его Святейшества полностью созвучно гуманитарной миссии Святой Церкви Христа и исповедуемым ценностям. Следовательно, не следует политизировать позицию его Святейшества  и предаваться бесплодной полемике. К сожалению, высказанные Католикосом всех армян мысли представлены фрагментарно, а  отрывок, касающийся второго президента Армении, вырван из контекста и искажен”, - говорится в сообщении пресс-канцелярии Первопрестольного Святого Эчмиадзина.
Отмечается, что все комментарии и оценки, касающиеся призыва его Святейшества, нужно делать, строго следуя содержанию текста, а также проявлять необходимую пристойность и вежливость при высказывании точек зрения и мнений, тем более, когда они исходит из уст должностных лиц.
В сложившейся  тяжелой ситуации  с пандемией Католикос призывает всех в духе единения и солидарности, путем консолидации усилий взяться за преодоление стоящих перед Родиной и народом вызовов.