ԱԱԾ-ն մեղադրանք է առաջադրել Հայ Առաքելական Եկեղեցու թեմերից մեկի առաջնորդական փոխանորդին 04/15/2020   19:28  |  Քրեական խրոնիկոն
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտների օրինականացման դեմ պայքարի ոլորտում օրենքով վերապահված լիազորությունների շրջանակներում, ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամետում քննվող քրեական գործով ձեռնարկված քննչական և օպերատիվ֊հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ 2020 թվականի ապրիլի 13-ին մեղադրանք է առաջադրել Հայ Առաքելական Եկեղեցու թեմերից մեկի առաջնորդական փոխանորդին:
Ստացված փաստական տվյալների համաձայն, վերջինս, 2010 թվականի ամռանն իր հետ քավոր-սանիկական հարաբերությունների մեջ գտնվող անձի հետ նախնական համաձայնությամբ, խարդախությամբ՝ իբրև Աֆրիկայի մայրցամաքում իրեն պատկանող ադամանդի հանքավայրերում 12.000.000 ԱՄՆ դոլար գումարի չափով ներդրում կատարելու դեպքում արտադրողականությունը բարձրացնելու, արդյունահանված ադամանդի հումքը Հայաստանի Հանրապետությունում վերամշակելու և վաճառքի հանելու մտածածին պատրվակով, շահագրգռել է ՀՀ ձեռնարկատերերից մեկին հիշյալ ներդրումը կատարելու հարցում, այնուհետև ձեռք են բերել վերջինիս ու նրա մերձավորներին պատկանող առանձնապես խոշոր չափերի՝ 11.442.068.000 ՀՀ դրամ ընդհանուր արժողությամբ, մի շարք անշարժ գույքերի նկատմամբ իրավունք, դրանց գրավադրմամբ ՀՀ առևտրային բանկից 2010 թվականի հունիսի 28-ից մինչև 2011 թվականի հունիսի 27-ն ընկած ժամանակահատվածում ստացել և անարգել տնօրինել են 3.664.175.000 ՀՀ դրամին համարժեք 9 միլիոն ԱՄՆ դոլար և 361.500.000 ՀՀ դրամ գումարի չափով վարկային միջոցներ, մի շարք բանկային և առևտրային գործարքներով, փոխանցումներով, փոխարկումներով թաքցնելով և խեղաթյուրելով դրանց ծագման աղբյուրը, տեղաշարժն ու պատկանելիությունը: Հանցավոր եղանակով ստացված եկամուտներն օրինականացնելու համար օգտագործվել է հանցավոր խմբի անդամների կողմից նախապես՝ 2010թ. գարնանը, օֆշորային գոտում հիմնադրված ընկերությունը, որի 33 տոկոսով բաժնեմասը պատկանել է եկեղեցու հիշյալ սպասավորին:
Վերը նշված հանցագործությունները բացահայտվելուց հետո, 2013 թվականի ընթացքում նշված հոգևորականը, օգնելու խոստումներ տալով, համոզել է հետախուզման մեջ գտնվող հանցակցին ստանձնել ամբողջ պատասխանատվությունը և հանցագործությանն իր մասնակից լինելու ապացույցները կեղծելուն կամ ոչնչացնելուն ուղղված գործողություններ ձեռնարկել:
Մեղադրյալի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է չհեռանալու մասին ստորագրությունը:
Նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում հանցագործության կատարմանը ներգրավված բոլոր անձանց պարզելու և պատասխանատվության ենթարկելու, պատճառված վնասը վերականգնելու ուղղությամբ:
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ խոսքը գնում է Արարատյան Հայրապետական թեմի առաջնորդական փոխանորդ Նավասարդ Կճոյանի մասին։
22:22 10/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԵրբ Հայ առաքելական եկեղեցին համեստորեն լռում է, մենք անհամեստորեն տարածում ենք. Արթուր Ղազինյան
17:47 09/04/2020  |  Քրեական խրոնիկոնՈստիկանության Դավթաշենի բաժանմունքում ԱԱԾ-ն գործողություններ է իրականացրել հարուցված քրեական գործի շրջանակներում
17:45 09/04/2020  |  Դատական ռեպորտաժներՀնդկաստանի քաղաքացուց շորթմամբ կաշառք ստանալու մեջ մեղադրվող ԱԱԾ պաշտոնյաները գրավի դիմաց ազատ կարձակվեն
15:00 09/04/2020  |  Քրեական խրոնիկոնԱԱԾ-ն գործողություններ է իրականացրել ոստիկանության Դավիթաշենի բաժանմունքում

СНБ предъявила обвинение викарию Армянской Апостольской церкви 04/16/2020   00:06  |  Криминальная хроника
Служба национальной безопасности Армении в рамках своих полномочий в сфере  борьбы с  легализации доходов, полученных преступным путем, 13-го апреля предъявила обвинения викарию одной из епархий Армянской Апостольской церкви в рамках уголовного дела, расследуемого в следственном департаменте СНБ. Об этом сообщает пресс-центр СНБ.
Согласно полученным фактическим данным, летом 2010 года викарий вступил в предварительный сговор с лицом, находящимся с ним в отношениях крестный-крестник, и под надуманным предлогом осуществления инвестиций на сумму $12 млн. в якобы принадлежащие ему алмазные месторождения в Африке с целью повышения производительности, переработки и продажи в Армении добытого алмазного сырья, заинтересовал одного из армянских предпринимателей в вопросе инвестирования данных средств. Затем он получил права на ряд объектов недвижимости на общую сумму свыше 11,4 млн. драмов, принадлежащих последнему и его близким. Предоставив их в качестве залога, в период с 28 июня 2010 года по 27 июня 2011 года обвиняемый получил от коммерческого банка и беспрепятственно распоряжался кредитными средствами на сумму, эквивалентную 3.664.175.000 драмов ($9 млн. и 361.500.000 драмов), а затем при помощи ряда банковских и коммерческих инструментов, переводов, конвертаций скрыл и исказил источник происхождения, перемещение и принадлежность средств.
Для легализации полученных преступным путем доходов была использована компания, основанная заблаговременно членами преступной группировки весной 2010 года в оффшорной зоне, 33% акций которых принадлежали указанному служителю церкви.
После раскрытия вышеуказанных преступлений, в течение 2013 года упомянутый священнослужитель, пообещав помощь, убедил находящегося в розыске сообщника взять на себя всю ответственность, а также предпринять действия по подделке и уничтожению улик о его соучастии в преступлении.
В отношении обвиняемого избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
Предварительное расследование продолжается, предпринимаются меры по установлению всех причастных к совершению преступления лиц, привлечению их к ответственности и возмещению причиненного ущерба.
По сведениям “ФактИнфо”, речь идет о викарии и патриаршем наместнике Араратской епархии архиепископе Навасарде Kчояне.