Վարչապետի մոտ քննարկվել է ավարտական և ընդունելության քննությունների կազմակերպման գործընթացը 04/15/2020   15:06  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է ստեղծված իրավիճակում ավարտական քննությունների կազմակերպման գործընթացը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ կառավարությունից։
Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը ներկայացրել է հանրակրթական, միջին մասնագիտական և բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում ավարտական, ինչպես նաև բուհերի ընդունելության քննությունների անցկացման վերաբերյալ առաջարկությունների փաթեթ: Նշվել է, որ այն մշակվել է՝ հաշվի առնելով մի շարք երկրների փորձը:
Ծավալված քննարկման արդյունքում վարչապետը հանձնարարել է ներկայացնել կառավարության որոշման նախագիծ:
Այնուհետև անդրադարձ է կատարվել ուսանողների վարձրավճարների հետ կապված խնդրին: Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է այն ուսանողներին աջակցություն ցուցաբերելու կարևորությունը, որոնք ունեն ուումնառության բարձր մակարդակ: Այս հարցի վերաբերյալ ևս հանձնարարվել է ներկայացնել միջոցառումների ծրագիր:
Մտքեր են փոխանակվել նաև աշակերտներին պլանշետներով ապահովելու ուղղությամբ կատարվող աշխատանքների շուրջ: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է գործընթացի համապարփակ կազմակերպումը և ԿԳՄՍ և Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարություններին հանձնարարել ներկայացնել պլանշետների արտադրության կազմակերպման ծրագիր, որը ոչ միայն ստեղծված իրավիճակում լուծում կառաջարկի, այլ յուրաքանչյուր տարի աշակերտներին կապահովի պլանշետների անհրաժեշտ խմբաքանակով:
10:53 15/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը շնորհավորել է Հայաստանի եզդիական համայնքին Մալաքե Թաուսի տոնի կապակցությամբ
19:40 14/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Ընդունել ենք 12 միջոցառում, և հիմա ժամանակն է ամփոփելու այս փուլի աշխատանքները». վարչապետ
16:49 14/04/2020  |  ՄեկնաբանությունՀրատապ. Բաց նամակ ՀՀ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին
16:07 14/04/2020  |  ԿորոնավիրուսՀՀ-ն կողմնակից է համագործակցության փիլիսոփայության վրա կառուցված մարտավարությանը. Նիկոլ Փաշինյան
15:18 14/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԴադարեցվել են գիտության կոմիտեի գլխավոր քարտուղարի` Լևոն Մարդոյանի լիազորությունները
11:27 14/04/2020  |  ԿորոնավիրուսԱյս վիճակագրությունը թույլ է տալիս մտածել հնարավորություն ունենք ջարդելու վարակի ողնաշարը. վարչապետ
08:43 14/04/2020  |  ՄամուլՀՀ վարչապետին դատի է տվել. «Ժողովուրդ»
08:36 14/04/2020  |  ՄամուլՓաշինյանը իրավապահներից պահանջել է վերաբացել բոլոր այն քրգործերը, որոնց միջոցով հնարավոր է փող բերել բյուջե․ «Փաստ»
08:29 14/04/2020  |  ՄամուլՓաշինյանի տան խոհարարն էլ է վարակված. «Հրապարակ»
21:03 13/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՄարդիկ վստահում են մեր վարած քաղաքականությանը, մարդիկ վստահում են դրամին. Նիկոլ Փաշինյան

Пашинян провел совещание по вопросу организации выпускных и вступительных экзаменов в условиях пандемии 04/15/2020   15:31  |  Лента новостей
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание, в ходе которого был обсужден процесс организации выпускных экзаменов в сложившейся ситуации. Подробности передает пресс-служба главы правительства Армении.
Министерство образования, науки, культуры и спорта представило пакет предложений по проведению выпускных экзаменов в общеобразовательных, средних специальных и высших учебных заведениях, а также вступительных экзаменов. Было отмечено, что пакет разработан с учетом опыта ряда стран.
По итогам обсуждения премьер-министр поручил представить проект решения правительства.
Затем были затронуты проблемы, связанные с оплатой обучения студентов. Премьер-министр Пашинян подчеркнул важность оказания помощи студентам с высоким уровнем успеваемости. Было поручено разработать программу мероприятий по данному вопросу.
Состоялся также обмен мнениями вокруг работ по обеспечению учеников планшетами. Никол Пашинян подчеркнул важность комплексной организации процесса и поручил министерству образования, науки, культуры и спорта и министерству высокотехнологической промышленности представить программу производства планшетов, которая не только решит текущие проблемы, но и ежегодно обеспечит учеников необходимым количеством планшетов.
12:16 15/04/2020  |  КоронавирусЗа сутки в России выявили 3388 новых случаев заражения коронавирусом
11:36 15/04/2020  |  КоронавирусМинздрав Армении представил подробности смерти 66-летнего пациента с коронавирусом