ԿԸՀ նախնական տվյալներով Արայիկ Հարությունյանն ընտրվել է Արցախի նախագահ 04/15/2020 11:31 | Քաղաքական
Արցախի կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախնական տվյալներով Արայիկ Հարությունյանը հաղթել է ապրիլի 14-ին կայացած նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլում և ընտրվել Արցախի Հանրապետության նախագահի պաշտոնում:
ԿԸՀ նախագահ Սրբուհի Արզումանյանի խոսքով ընտրողների ընդհանուր թիվը 104 777 է, քվեարկության մասնակիցների թիվը՝ 47 165, որը կազմում է ընտրողների ընդհանուր թվի 45 տոկոսը: Անվավեր քվեաթերթիկների թիվը 1876 է: Մասիս Մայիլյանին կողմ է քվեարկել 5728 մարդ, իսկ Արայիկ Հարությունյանին` 39 860 մարդ․«Մասիս Մայիլյանը ստացել է 12 տոկոս կողմ ձայն,իսկ Արայիկ Հարությունյանը` 88 տոկոս: Եթե զուգահեռ անցկացնենք մարտի 31-ին անցկացված նախագահական ընտրությունների առաջին փուլի տվյալները, ապա փաստվում է, որ Արայիկ Հարությունյանն անցել է նախկին ցուցանիշը` 3784 ձայնով»,-ասաց Սրբուհի Արզումանյանը:
Վերջինս հավելեց, որ ԿԸՀ-ն նախնական արդյունքներն ի մի կբերի ընտրական տեղամասերից ստացված վերջնական արդյունքների հետ և մինչև ապրիլի 17-ը՝ ժամը 20։00-ն, կներկայացնի քվեարկության արդյունքների վերաբերյալ ամփոփ արձանագրություն։

Араик Арутюнян побеждает на выборах президента Арцаха – предварительные итоги ЦИК 04/15/2020   11:49  |  Избирательное право
Араик Арутюнян, по предварительным данным Центризбиркома, одержал победу во втором туре выборов президента Республики Арцаха, которые состоялись 14-о апреля.
Как сообщила председатель Центральной избирательной комиссии Арцаха Србуи Арзуманян, обще число избирателей составляет 104 777 человека. В голосовании приняли участие 47 165 или 45% от общего числа избирателей. Недействительными признаны 1876 бюллетеней.
За Масиса Маиляна проголосовали 5728 человек, а Араик Арутюнян заручился поддержкой 39 860 избирателей.
Таким образом, Масис Маилян получил 12%, а Араик Арутюнян – 88% голосов.
"Если сравнить с данными прошедшего  31-го марта первого тура президентских выборов, то Араик Арутюнян превзошел прежний показатель на 3784 голоса", - сказала Србуи Арзуманян.
Как отметила она,  ЦИК подведет итоги выборов и до 20:00 17 апреля представит протокол о результатах голосования.