Այս վիճակագրությունը թույլ է տալիս մտածել հնարավորություն ունենք ջարդելու վարակի ողնաշարը. վարչապետ 04/14/2020 11:27 | Կորոնավիրուս
Քիչ առաջ ավարտվեց կորոնավիրուսի շուրջ ստեղծված իրավիճակի հետ կապված մեր հերթական խորհրդակցությունը: Այս մասին այսօր ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերի ժամանակ ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի խոսքով երեկ ունեցել ենք 685 թեստ, որից դրական է եղել 28-ը: Նիկոլ Փաշինյանը նկատեց` կարևոր վիճակագրություն ունենք, որ առաջին անգամ դրական դեպքերը կրկնակի ավելի քիչ են, քան առողջացած դեպքերը. «Երեկվա դրությամբ 54 առողջացման դեպք ենք ունեցել:
Այս առումով այսօր ունենք 786 ակտիվ դեպք: Ակտիվ դեպքերի որոշակի նվազում ունենք, ինչը ևս առաջին անգամ է, երբ օրվա արդյունքով ոչ թե վարակակիր հիվանդների թիվն աճում է, այլ նվազում է»,-ասաց վարչապետը:
Վերջինս նշեց, որ կա նաև վատ նորություն: Գրանցվել է կորոնավիրուսից ևս երկու մահ: Մահվան դեպքերի միջին տարիքը 74.8 է:
Վարչապետն ընդգծեց, որ լավ նորությունների մասին ասում է, ոչ թե նրա համար, որ հասարակության զգոնությունը թուլանա և կրկին վարակի բռնկում ունենանք, այլ ցանկանում է նշել, որ այս վիճակագրությունը թույլ է տալիս մտածել, որ ունենք հնարավորություն ջարդելու վարակի ողնաշարը. «Մեզնից յուրաքանչյուրի անհատական պատասխանատվությունից շատ բան է կախված: Պարետատան նոր որոշման շրջանակներում տասնյակ հազարավոր մարդկանց հնարավորություն ենք տվել աշխատանքի վերադառնալ և այս փուլում առանձնահատուկ կարևորություն եմ տալիս գործատուների պատասխանատվությանը, թե որքանով են նրանք ապահովում պայմաններ իրենց իսկ ընկերությունների աշխատողների վարակման հնարավորությունները նվազագույնի հասցնելու համար: Սա չափազանց կարևոր է»,-հավելեց վարչապետը` կոչ անելով գործատուներին ձեռնարկել առանձնահատուկ հակահամաճարակային միջոցառումներ, որպեսզի կարողանանք վերջին օրերին արձանագրված դրական դինամիկան ոչ միայն պահպանել, այլև զարգացնել. «Մեր գործողություններով կարողանանք այնպես անել, որ համավարակի պիկը մեզ համար լինի թիկունքում և ոչ թե առջևում»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի հույս հայտնեց, որ հնարավորինս շուտ լավ եղանակ կլինի, ինչը մասնագետների ոչ 100 տոկոս երաշխավորությամբ, բայց նախնական գնահատմամբ պետք է դրական ազդեցություն ունենան համավարակի առումով:

Впервые число излечившихся от коронавируса в Армении вдвое превысило количество заразившихся - Пашинян 04/14/2020   12:01  |  Коронавирус
Правительство Армении утром провело очередное совещание в связи с ситуаций, возникшей из-за коронавируса ового типа. Об этом в прямом эфире со своей страницы в Facebook сообщил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Премьер сообщил, что было проведено 685 тестов, из которых положительными были 28. По его словам, эта важные статданные: впервые число подтвержденных случаев почти в два раза меньше, чем число выздоровевших. "По состоянию на понедельник, 13 апреля, у нас было 54 выздоровевших и выписавшихся", - сказал Пашинян.
Как указал премьер, сейчас лечение проходят 786 человек, то есть впервые наблюдается некоторое сокращение числа вирусоносителей, а не рост.
"Есть и плохие новости - два новых летальных исхода. Средний возраст скончавшихся 74,8 ", - сказал Пашинян.
Возвращаясь к хорошим новостям, Пашинян также заявил, что это еще не повод, чтобы расслабляться.
"Это я говорю не для того, чтобы расслабиться. Мы не должны ослаблять бдительность, что может привести к повторной вспышке вируса. Я тем самым самым хочу отметить, что эти статданные позволяют думать, что у  нас появилась возможность сломать хребет эпидемии. Многое зависит от личной ответственности каждого". - сказал Пашинян.
Он сообщил, что в рамках решения комендатуры, десяткам тысяч людей предоставлена возможность вернуться к работе.
"В это связи я придаю особую важность ответственности работодателей в плане обеспечения ими условий  для сведения риска заражения сотрудников своих же компаний к минимуму. Это чрезвычайно важно", - подчеркнул он.
Премьер Армении призвал работодателей принять особые противоэпидемические меры, чтобы суметь не только сохранить, но и развить наметившуюся в последние дни положительную динамику.
"Мы должны своими действиями сделать так, чтобы пик эпидемии оказался для нас позади, а не впереди", - заявил он.
Премьер выразил надежду, что хорошая погода тоже будет этому способствовать по возможности, что, по предварительной оценке некоторых специалистов, должно положительно сказаться на ситуации.