Սիսիանում քաղաքացիների նկատմամբ բռնություն գործադրելու դեպքի առթիվ հարուցվել է երկու քրեական գործ 04/14/2020 15:27 | Քրեական խրոնիկոն
Սիսիանում պաշտոնատար անձանց կողմից քաղաքացիների նկատմամբ բռնություն գործադրելու դեպքի առթիվ ՀՔԾ-ում երկու քրեական գործ է հարուցվել: Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեց ՀՔԾ մամուլի քարտուղար Մարինա Օհանջանյանը:
Նրա փոխանցմամբ՝ առաջին քրեական գործը, որ վերաբերում է Սիսիանի ավագանու անդամ Մարտին Հարությունյանի և Սիսիանի ոստիկանապետի պաշտոնակատար Գարիկ Մուրադյանի միջև տեղի ունեցած միջադեպին, հարուցվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ բռնության գործադրմամբ պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու համար: Երկրորդ քրեական գործը հարուցվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասի՝ պաշտոնատար անձի կողմից իր պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելը կամ ծառայողական պարտականությունները չկատարելու համար և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ խոշտանգման համար: Նշենք, որ երկրորդ քրեական գործը հարուցվել է Սիսիանի բնակիչ Գառնիկ պապի հաղորդման հիման վրա:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 7-ին Սիսիանում միջադեպ էր տեղի ունեցել ոստիկանների և քաղաքացիների մեջև: Քաղաքացիները հայհոյանքներ են հնչեցրել ոստիկանների նկատմամբ, բռնություն գործադրել, ինչն անպատասխան չի մնացել: Ոստիկանությունը ևս ուժ է գործադրել քաղաքացիների նկատմամբ:

Два уголовных дела возбуждено по факту инцидента в Сисиане 04/14/2020   16:10  |  Криминальная хроника
В Специальной следственной службе Армении возбуждено два уголовных дела по факту применения насилия должностными лицами в отношении граждан в городе Сисиане. Об этом “ФактИнфо” сообщили пресс-секретарь ССС Марина Оганджанян.
Она проинформировала, что первое уголовное дело, которое касается инцидента между членом Совета старейшин Сисиана Мартином Арутюняном и исполняющим обязанности начальником Полиции Сисиана Гариком Мурадяном, было возбуждено по части 2 статьи 309(“Превышение должностных полномочий, соединенное с применением насилия”)УК Армении. Второе уголовное дело возбуждено по части 1 статьи 308(“Использование должностным лицом своего должностного положения вопреки интересам службы либо неисполнение служебных обязанностей”)  и части 1 статьи 309,1(“Пытки”) УК РА. Отметим, что второе уголовное дело завели на основании заявления жителя Сисиана дедушки Гарника.
Напомним, 7 апреля в Сисиане произошел инцидент между полицейскими и гражданскими лицами. Граждане нецензурно выразились в адрес полицейских, применили силу, что не осталось без ответа. Полиция также  применила силу в отношени граждан.