Հայաստանում մշտական բնակչության 12 տոկոսը կամ ավելի քան 353 հազար մարդ գտնվում է ռիսկային խմբում՝ անկախ առողջական վիճակից. Ավինյան 04/13/2020 15:21 | Կորոնավիրուս
Ազգային ժողովը հատուկ նիստ է գումարել՝ քննարկելու արտակարգ դրությունը 30 օրով երկարացնելու հարցը:
Փոխվարչապետ, պարետ Տիգրան Ավինյանը հայտնել է, որ Հայաստանում մշտական բնակչության 12 տոկոսը կամ ավելի քան 353 հազար մարդ՝ ըստ տարիքի, գտնվում է ռիսկային խմբում՝ անկախ առողջական վիճակից:
«Երկրորդ տիպի շաքարային դիաբետ ունեցող անձանց թիվը ՀՀ-ում 77.418 է, սրտի իշեմիկ հիվանդություն ունի 71.025 քաղաքացի, հիպերտենզիա՝ 145.408 քաղաքացի: Այս թվերը միայն հայտնի, գրանցված դեպքերն են: Ամենառիսկային գոտում են գտնվում այն անձինք, ովքեր ունեն մի քանի խրոնիկ հիվանդություն ու գտնվում են բարձր տարիքային խմբում»,-ասաց պարետը:
Նա նաև տվյալներ հայտնեց քաղաքացիների աշխատանքի ու զբաղվածության վիճակի վերաբերյալ. «Գրանցված աշխատողների թվով ամենաշատ աշխատողներ ունեցող ոլորտներն են կրթությունը, առևտուրն ու մշակող արդյունաբերությունը: Այս թվաբանության մեջ չի մտնում իհարկե գյուղատնտեսությունը, որտեղ զբաղվածությունը հիմնականում ոչ ֆորմալ է: 15-ից 75 տարեկան աշխատանքային ռեսուրսների մեջ զբաղված բնակչության ավելի քան 50 տոկոսն առևտրի և ծառայությունների ոլորտում է, զբաղված բնակչության մեջ 60 տարեկանից բարձր անձինք կազմում են մոտ 137 հազար մարդ»:
Նա շեշտեց, որ եթե Կառավարությունը որևէ միջոցառում չձեռնարկեր, ապա վարակվածների թիվը կհասներ բնակչության 89 տոկոսին, Երևանում հոսպիտալացման ենթակա ծանրագույն դեպքերը կհասնեին 8200, իսկ վարակված կլիներ 110 հազար մարդ:
«Նման սցենարի դեպքում առողջապահական համակարգն ի վիճակի չէր լինի արձագանքել համավարակին նույնիսկ ընթացիկ դեպքերը սպասարկելու առումով:
Ուստի մեր առաջնային քայլերն են եղել՝ որոշել վարակի տարածմա կանխարգելման ռազմավարական մոտեցումները , գնահատել կորոնավիրուսային դեպքերի սպասարկման առողջապահական համակարգի պատրաստվածության աստիճանն ու կարիքները, նախանշել դեպքերի բացահայտման ու վարակման մեթոդաբանությունը տարբեր սցենարային զարգացումների համար...»,-ասաց Ավինյանը:

Парламент Армении обсуждает продление срока действия режима ЧП из-за коронавируса 04/13/2020   15:52  |  Коронавирус
Национальное собрание Армении рассматривает вопрос о продлении срока действия режима чрезвычайного положения в республике еще на 30 дней.
Представляя проект решения, вице-премьер Армении Тигран Авинян заявил, что 12% населения Армении или более 353 тыс. человек по возрасту находятся в группе риска вне зависимости от состояния здоровья.
“Число лиц с сахарным диабетом второго типа в Армении составляет 77.418 человек. 71.025 человек страдают ишемической болезнью сердца, 145 тыс. 408 – артериальной гипертензией. Это только известные, зарегистрированные случаи. В зоне наибольшего риска находятся лица старших возрастных групп, у которых имеются хронические заболевания”, - сказал Авинян.
Он также сообщил данные о состоянии занятости граждан.
“Наибольшее число зарегистрированных работников насчитывают сферы образования, торговли и обрабатывающей промышленности. Сюда не входит сельское хозяйство, поскольку занятость в этой сфере в основном носит неформальный характер. Число занятых лиц старше 60 лет составляет порядка 137 тыс. человек”, - сказал он.
По его словам, если бы правительство не предприняло мер, то число заразившихся  достигло бы 80% населения; число подлежащих госпитализации тяжелобольных пациентов в Ереване увеличилось бы до 8200, а инфицированных составило было 110 тыс. человек.
“При таком сценарии система здравоохранения была бы не в состоянии реагировать на пандемию, даже в плане обслуживания текущих случаев. Поэтому мы в первую очередь предприняли шаги по определению стратегических подходов по предотвращению распространения вируса, оценке степени готовности системы здравоохранения, выявлению случаев и обозначению методологии заражения при различных сценариях развития событий”, - сказал Авинян.