Գործադիրը հաստատեց արտակարգ դրության ժամկետը երկարաձգելու մասին որոշումը 04/13/2020   13:02  |  Կորոնավիրուս
Գործադիրն այսօրվա արտահերթ նիստում հաստատեց երկրում հայտարարված արտակարգ դրությունը 30 օրով մինչև մայիսի 14-ը երկարաձգելու մասին որոշումը:
ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանն ասաց, որ նախագծով նախատեսվում է մարտի 16-ից հայտարարված արտակարգ դրության ժամկետն ապրիլի 14-ից ժամը 17:00-ից երկարաձգել մինչև մայիսի 14-ը 17:00-ն. «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին օրենքի 5-րդ հոդվածի 2-րդ մասը հստակ նախատեսում է, որ եթե այն հանգամանքները, որոնք հիմք են հանդիսացել արտակարգ դրություն հայտարարելու համար, շարունակում են պահպանվել, կառավարությունն իրավունք ունի կրկին երկարաձգել արտակարգ դրության ժամկետը: Երկարաձգման առումով իրավաչափության մասով որևէ խնդիր չկա»,-ասաց Ռուստամ Բադասյանը:
Վերջինս հավելեց` առաջարկում են ուժը կորցրած ճանաչել կառավարության որոշման այն կետը, որը վերաբերում է ԶԼՄ-ների նկատմամբ կիրառված սահմանափակումներին. «Եթե հետագայում մոնիտորինգը ցույց տա, որ այսպես կոչված ֆեյքային նորությունները լայն ծավալում կստանան, կառավարության որոշմամբ կարող ենք վերադառնալ և կիրառել նույն սահմանափակումներին: Հաջորդ փոփոխությունը վերաբերում է հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայությանը: Ծառայության կողմից արտակարգ դրության ժամանակահատվածում կայանատեղիների տեղական տուրքը չվճարելու համար վարչական վարույթներով արգելանք չի կիրառվի, ինչպես նաև ճանապարհային ոստիկանության վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերով արգելանք չի կիրառվի արտակարգ դրության ժամանակ»,-ասա նախարարը:
Որոշման մեջ վերջին փոփոխությունը վերաբերում է սեփականության իրավունքի սահմանափակումներին: Հնարավոր կլինի սեփականության իրավունքի սահմանափակում իրականացնել, եթե դա բխում է արտակարգ դրության իրավական ռեժիմն ապահովող միջոցառումներ կիրառելու համար, օրինակ հիվանդներին կամ ռիսկային խմբում գտնվող անձանց որևէ տարածքում տեղակայելու անհրաժեշտությամբ:

Правительство Армении решило продлить срока действия режима ЧП 04/13/2020   13:30  |  Коронавирус
Правительство Армении на внеочередном заседании в понедельник одобрило проект решения о продлении срока действия режима чрезвычайного положения еще на 30 дней.
Как заявил министр юстиции Армении Рустам Бадасян, проектом решения предлагается продлить срок действия утвержденного с 17:00 16-го апреля режима ЧП до 17:00 14 мая.
“Часть 2 статьи 5 закона "О правовом режиме чрезвычайного положения” предусматривает, что если обстоятельства, которые стали основанием для объявления чрезвычайного положения, по-прежнему сохраняются, правительство имеет право продлить срок действия ЧП. Каких-либо проблем с правомерностью продления срока нет”, - сказал Рустам Бадасян.
Он также добавил, что предлагается признать утратившим силу пункт решения правительства, касающийся примененных в отношении СМИ ограничений.
“Если впоследствии мониторинг покажет, что так называемые фейковые новости обретают широкий размах, по решению правительства мы сможем вернуться к применению тех же ограничений”, - заявил министр.
Еще одна поправка в решении касается права на собственность. В период ЧП возможно ограничение права собственности, если это исходит из необходимости применения мер по обеспечению правового режима ЧП, например, необходимости размещения пациентов или лиц из зоны риска в каких-либо месте.