Կառավարությունը կփոխհատուցի կոմունալ վճարները. ՀՀ փոխվարչապետը ներկայացրեց ովքեր կարող են օգտվել ծրագրից 04/13/2020 12:40 | ԼՐԱՀՈՍ
Կառավարությունն այսօրվա արտահերթ նիստում հաստատեց կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման 11-րդ միջոցառումը:
Հարցը զեկուցեց ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը: Նախագծի շահառու են ճանաչվում բոլոր այն անձինք, որոնց փետրվար ամսվա ծախսը գազի գծով կազմել է ոչ ավել, քան 10 հազար դրամ, իսկ էլեկտրաէներգիայի գծով ծախսը կազմել է մինչև 5 հազար դրամ. «Պետությունն այս ծրագրով օժանդակում է բոլոր բաժանորդներին անկախ ժամկետանց պարտք ունենալ կամ չունենալու հանգամանքից: Համապատասխանաբար փոխանցումը միանգամից փոխանցումն իրականացվում է կոմունալ ծառայությունը մատուցող ընկերությանը: Ովքեր ունեն պարտք համապատասխան չափով կնվազեցվի պարտքերը, ովքեր պարտք չունեն, իրենց մոտ կառաջանա կանխավճար և ապագա վճարումներն այդքան գումարով կնվազեցվեն: Իմպլեմենտացիան կիրականացվի շատ արագ: Դիմելու ենք Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին: Հանձնաժողովը մեկ-երկու օրվա ընթացքում կոմունալ ծառայությունները մատուցող ընկերությունների հետ կճշգրտի ցուցակները, և վճարումները կիրականացնի»,-ասաց փոխվարչապետը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ փետրվար ամսվա դրությամբ գազի համար 10 հազար դրամ ծախս ունեցող բաժանորդների, էլեկտրաէներգիայի համար մինչև 5 հազար դրամ սպառում ունեցած բաժանորդների գումարի կեսը կառավարությունը փոխհատուցում է. «Նրանք, ովքեր վճարել են կոմունալները, նրանց համար կձևավորվի այդքան մասով կանխավճար, ովքեր չեն վճարել, այդքանով կնվազի»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:

Правительство Армении возьмет на себя половину платы за газ и электричество: вице-премьер рассказал, кого это коснется 04/13/2020 13:02 | Коронавирус
Правительство Армении на внеочередном заседании в понедельник, 13 апреля, приняло 11-ую программу мер по нейтрализации экономический последствий коронавируса нового типа.
Ее представил вице-премьер Армении Мгер Григорян. Бенефициарами программы являются все те абоненты, у которых в феврале счет за газ не превысил 10 тысяч драмов, а за электричество – 5 тысяч драмов.
“Государство в рамках этой программы оказывает содействие всем абонентам вне зависимости от наличия или отсутствия у них просроченной задолженности. Соответственно средства сразу же перечисляются на счет компании, оказывающей коммунальные услуги. Если задолженности у абонента нет, сумма автоматически перечисляется ему как предоплата за следующий месяц. Имплементация пройдет в ускоренном порядке. Мы обратимся в Комиссию по регулированию общественных услуг. Комиссия в течение дня или двух дней уточнит списки с коммунальными компаниями и произведет платежи”, - сказал вице-премьер.