Նախկինում օրական 50 դեպք էր մեկ աղբյուրից, իսկ հիմա 16-20 դեպք՝ տարբեր աղբյուրներից.Արսեն Թորոսյան 04/10/2020   14:21  |  Կորոնավիրուս
Չենք կարող ասել, որ կորոնավիրուսի տարածումը կանգնում է և 100 տոկոսով մարում: Այս մասին այսօր ԱԺ առողջապահության և սոցիալական հարցերի հանձնաժողովի ժամանակ ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
«Նախկինում Հայաստանում օրական հայտնաբերվում էր կորոնավիրուսի 50 դեպք, բայց բոլորը մեկ աղբյուրից էին: Հիմա հայտնաբերվում է 16, 20 դեպք, բայց 10-20 տարբեր աղբյուրներից: Վիրուսի շրջանառությունը, որպես այդպիսին, վերահսկողությունից դուրս է եկել: Մեր խնդիրն է ամեն հնարավոր դեպքը գտնել, թեստավորել, հաստատել, մեկուսացնել ամբողջ շրջապատը, բուժել, արդեն առողջացած դուրս թողնել»,-ասաց Արսեն Թորոսյանը ընդգծելով, որ այս ամենը պետք է անենք այնքան ժամանակ, քանի դեռ ուժ ունենք:
Նշենք, որ այս պահի դրությամբ Հայաստանում ունենք կորոնավիրուսի 937 հաստատված դեպք: Ապաքինվել է 149 մարդ, մահացել է 12 մարդ:

Глава Минздрава Армении прокомментировал ситуацию с коронавирусом в стране 04/10/2020   15:08  |  Коронавирус
Министр здравоохранения Армении Арсен Торосян заявил, что  выявляемые в настоящее время случаи заражения коронавирусом нового типа проистекают из разных очагов.
“Мы не можем сказать, что темпы распространения вируса останавливаются, и на 100% процентов идут на угасание”, - сказал Торосян.
Он сообщил, что прежде в Армении ежедневно выявлялись 50 случаев заражения коронавирусом, однако все они были из одного источника. "Теперь же обнаруживаются 16, 20 случаев, но из 10-20 разных источников”, - сказал Торосян.
“Циркуляция вируса как таковая вышла из-под контроля. Наша задача заключается в обнаружении всех возможных случаев, проведении тестирования, подтверждении, изоляции всего окружения, лечении и выписке уже излечившихся”, - сказал Арсен Торосян.
Он подчеркнул, что все эти меры надо предпринимать до тех пор, пока есть силы.
Отметим, что по положению на 10-ое апреля,  в Армении подтверждено 937 случаев заражения коронавирусом. Выздоровели 149 человек, 12 пациентов скончались.