Աժ նախկին պատգամավոր Արթուր Գևորգյանի նկատմամբ հետախուզում է հայտարարվել 04/10/2020   09:28  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ գլխավոր դատախազությունում իրականացված ԶԼՄ մշտադիտարկման արդյունքում ուշադրության է արժանացել «Hetq.am» կայքում 26.02.2020թ.  հրապարակված «Նախկին պատգամավոր Ա. Գ.-ն վաճառել է ամերիկյան բնակարաններն ու 1.5 մլն դոլարով առանձնատուն գնել Գլենդելում» վերտառությամբ հոդվածը: ՀՀ գլխավոր դատախազության ՀՀ ՀՔԾ մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության կողմից հրապարակումն ուղարկվել էր ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն՝ այդ առթիվ քրեական դատավարության օրենքով սահմանված կարգով նյութեր նախապատրաստելու և ընթացքը լուծելու հանձնարարությամբ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ դատախազությունից։
Հրապարակման հիման վրա նախապատրաստված նյութերով ՀՀ Հատուկ քննչական ծառայությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314.3-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 310-րդ հոդվածի 1-ին մասով հաուցվել է քրեական գործ, ընդունվել վարույթ:
Իրականացվող նախաքննության ընթացքում ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ առ այն, որ 5-րդ և 6-րդ գումարման Ազգային Ժողովի պատգամավոր Ա. Գ.-ն, 2012-2019թթ. ընթացքում «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված կարգով հանդիսանալով հայտարարատու պաշտոնատար անձ, ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով ներկայացրած իր 2017 և 2018 թվականների գույքի, եկամուտների և փոխկապակցված անձանց հայտարարագրերում թաքցրել է ԱՄՆ-ում իրեն պատկանող առանձնապես խոշոր չափերով երեք անշարժ գույքի, մասնավորապես 2011թ. ապրիլի 6-ին 490.000 ԱՄՆ դոլարով ձեռք բերած Լոս Անջելեսի Վուդլենդ Հիլսում, 2015թ. օգոստոսի 10-ին 520.000 ԱՄՆ դոլարով ձեռք բերած՝ Գլենդեյլի Քեմփբլ փողոցում, 2016թ. հունիսի 2-ին ձեռք բերած Վելլի Վիլիջ թաղամասի Ուիթսեթ ավենյուում գտնվող շենքերի բնակարանների, ինչպես նաև մի ընկերությունում 100 տոկոս բաժնեմաս ունենալու վերաբերյալ հայտարարագրման ենթակա տվյալները:
Ա. Գ.-ն ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով ներկայացրած իր՝ 2018թ. գույքի, եկամուտների և փոխկապակցված անձանց, ինչպես նաև 2019թ. հունվարի 14-ին պաշտոնից ազատվելուց հետո պաշտոնական պարտականությունները դադարեցնելու օրվա դրությամբ առկա գույքի, եկամուտների և փոխկապակցված անձանց վերաբերյալ հայտարարագրում անփոփոխ հայտարարագրել է 50մլն ՀՀ դրամ, 1.6մլն ԱՄՆ դոլար և 150.000 Եվրո:
Մինչդեռ 2019թ. հունվարի 10-ին նա 1.525.000ԱՄՆ դոլարով, որի մի մասը՝ վարկային միջոցներով, ԱՄՆ-ում՝ մասնավորապես Գլենդեյլում, ձեռք է բերել առանձնատուն, ինչի մասին հայտարարագրման ենթակա տվյալը թաքցրել է 2019թ. հունվարի 14-ին պաշտոնից ազատվելուց հետո պաշտոնական պարտականությունները դադարեցնելու օրվա դրությամբ առկա գույքի, եկամուտների և փոխկապակցված անձանց վերաբերյալ ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով ներկայացրած իր հայտարարագրում:
Այսինքն Ա.Գ.-ն չի հայտարարագրել 1մլն ՀՀ դրամը գերազանցող հիշյալ անշարժ գույքը և հաշվետու ժամանակահատվածում ապօրինի հարստացել է, քանի որ 2019թ. հունվարի 10-ին ԱՄՆ-ում հիշյալ առանձնատան ձեք բերումով նրա գույքի ավելացումն էականորեն գերազանցել է նրա՝ վերը նշված հայտարարագրերում արտացոլված օրինական եկամուտները և ողջամտորեն չի հիմնավորվում դրանցով:
Նշվածի հիման վրա վարույթն իրականցնող մարմինը որոշում է կատարել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314.1-րդ հոդվածի 2-դ մասով և 310.1 հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցավոր արարքներն առերևույթ կատարելու համար ԱԺ նախկին պատգամավոր Ա. Գ.-ին ներգրավվել որպես մեղադրյալ:
Նկատի ունենալով, որ մեղադրյալը 2019թ. փետրվարի 29-ից ՀՀ-ում չէ, հայտնի չէ նրա գտնվելու վայրը և հնարավոր չի ապահովել նրան նախաքննական մարմնին ներկայացնելը, ՀՀ ՀՔԾ քննիչի կողմից Ա.Գ.-ի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում և միջնորդություն է ներկայացվել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու վերաբերյալ, որը բավարարվել է:

Бывший депутат парламента Армении Артур Геворкян объявлен в розыск 04/10/2020   10:23  |  Криминальная хроника
Генеральная прокуратура Армении по итогам мониторинга СМИ заинтересовалась опубликованной 26 февраля 2020 года на сайте "Hetq.am" статьей под заголовком "Бывший депутат армянского парламента Артур Геворкян купил в Гленделе особняк за 1,5 млн долларов".
Публикация была направлена в Специальную следственную службу Армении для подготовки в этой связи материалов и разрешения дальнейшего хода. Об этом сообщает пресс-служба Генпрокуратуры.
По материалам подготовленным на основании публикации в Специальной следственной службе Армении было возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 314.3 и части 1 статьи 310 УК Армении. Дело принято к производству.
Следствием были добыты фактические данные о том, что  депутат пятого и шестого созывов парламента Армении А.Г. в период с 2012 по 2019гг., в бытность свою чиновником-декларантом, в представленной в Комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц декларации о доходах, имуществе и аффилированных с ним лицах от 2017 и 218 гг. скрыл принадлежащие ему в США три единицы недвижимости, в частности, дом в Вудленд-Хиллс в Лос-Анджелесе стоимостью в 490.000 долларов США (куплено 6 апреля 2011 г.), дом в Глендейле стоимостью в 520.000 долларов США (куплено 10 августа 2015 г.), дом в квартале Велли Виллидж (куплено 2 июня 2016 г.), а также подлежащие декларированию данные о владении 100% доли акций в одной компании.
А.Г. в представленной в Комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц декларации о доходах и имуществе от 2018 года, а также представленной на момент освобождения от должности декларации 14 января 2019 года без изменений задекларировал 50 млн. драмов, 1,6 млн. долларов США и 150 тыс. евро.
Между тем 10 января он за 1.525.000 долларов, часть из которых -  за счет кредитных средств, в частности, приобрел в Глендейле особняк, данные о котором в декларации скрыл.
"То есть А.Г. не задекларировал упомянутую недвижимость, превышающую сумму в 1 млн. драмов, и в подотчетный период незаконно обогатился, поскольку 10 января 2019 года увеличение его имущества с приобретением упомянутого особняка в США значительно превысило отраженные в представленных им декларациях сумму его законных доходов и не поддается разумному обоснованию", - отмечается в сообщении.
На основании вышеуказанного следствие приняло решение привлечь А.Г. в качестве обвиняемого  в  предполагаемом совершении деяний, предусмотренных частью 2 статьи 314.1 и части 1 статьи 310.1 УК РА.
"С учетом того, что  29 февраля 2019 года обвиняемый находится за пределами Армении, его местонахождение неизвестно и невозможно обеспечить его явку к  органу предварительного следствия, следователь ССС РА объявил А.Г. в розыск и подал в суд общей юрисдикции Еревана ходатайство об избрании в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу, которое было удовлетворено", - отмечается в сообщении.