«Ազնավուր» հիմնադրամը միանում է COVID-19- ի դեմ պայքարին 04/10/2020   16:22  |  Կորոնավիրուս
«Ազնավուր» հիմնադրամը ևս միանում է COVID-19- ի դեմ պայքարին՝ աջակցելով ՀՀ առողջապահության նախարարությանը: Այս մասին հայտնում են «Ազնավուր» հիմնադրամից։
2020 թվականի սկզբին COVID-19- ի բռնկումից արդեն տուժել է ավելի քան մեկ միլիոն մարդ աշխարհի տարբեր անկյուններում: Պանդեմիան դարձավ համաշխարհային աղետ, որը խաթարեց առողջապահական, կրթական համակարգերը, զբոսաշրջության և, առհասարակ, կյանքի բոլոր ոլորտները:
«Այսօր բոլոր երկրներն են մարտահրավերների բախվում առողջապահության ոլորտում: Այնուամենայնիվ, մենք համոզված ենք, որ միասին կարող ենք հաղթահարել այս մարտահրավերը` լինելով ավելի միասնական, ավելի հոգատար և ավելի պատասխանատու: Տարիներ առաջ, երբ Հայաստանը դժվարին շրջան էր ապրում,  Շառլ Ազնավուրը կանգնեց երկրի և ժողովրդի կողքին՝  մարդասիրական գործունեություն ծավալելով Հայաստանում: Հավատարիմ մնալով Շառլ Ազնավուրի արժեքներին՝ այսօր էլ «Ազնավուր» հիմնադրամն է միանում համավարակի դեմ համաշխարհային պայքարին»,- ընդգծել է «Ազնավուր» հիմնադրամի համահիմնադիր և հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Նիկոլա Ազնավուրը:
Սերտորեն համագործակցելով ՀՀ առողջապահության նախարարության հետ՝ Հիմնադրամը հնարավոր է դարձրել 5000 հատ N95 հատուկ դիմակի և 1000 պաշտպանիչ հանդերձանքի ձեռքբերումը բժիշկների և բուժաշխատողների համար, ինչպես նաև ավելի քան 7000 լիտր հատուկ ախտահանիչ հեղուկի մատակարարումը բուժհաստատություններին, որը կբավարարի 2 ամսվա կարիքներն ու ավելի ապահով միջավայր կստեղծի մասնագետների համար, որոնք ամիսներ շարունակ բացառիկ նվիրումով աշխատում են՝ փրկելով բազմաթիվ կյանքեր:
«Ազնավուր» հիմնադրամն իր երախտագիտությունն է հայտնում յուրաքանչյուր բժշկի, բուժաշխատողի և կամավորի, ովքեր իրենց կյանքը վտանգում են այլոց փրկելու համար և օգնում են մեզ հաղթահարել այս համավարակը:
Հիմնադրամի նախաձեռնությանն աջակցել են «Հայաստան» հիմնադրամը և «Փիլիպոսյան և Փիլոսյան» հիմնադրամը Շվեյցարիայից, Արմեն Գրիշկյանը և այլ բարերարներ, որոնք չեն ցանկացել նշել իրենց անունը:
«Օր առաջ այս մարտահրավերը հաղթահարելու համար մենք ևս խնդրում ենք հետևել Առողջապահության նախարարության խորհուրդներին: Մնացե՛ք տանը և եղե՛ք առողջ»,- նշված է հիմնադրամի հաղորդագրությունում:

Фонд “Азнавур” присоединяется к борьбе с новым коронавирусом 04/10/2020 17:40 | Коронавирус
Как напоминается в заявлении фонда, с начала 2020 года от пандемии COVID-19 в разных уголках мира уже пострадали более миллиона человек. Пандемия стала мировой катастрофой, которая нарушила системы здравоохранения, образования, туризма и все сферы жизни в целом.
“Сегодня все страны сталкиваются с вызовами в сфере здравоохранения. Тем не менее, мы уверены, что вместе мы сможем преодолеть этот вызов, став более сплоченными, более заботливыми и более ответственными. Несколько лет назад, когда Армения переживала трудный период, Шарль Азнавур стоял рядом со своей страной и народом, развивая гуманитарную деятельность в Армении. Храня вернотсь ценностям Шарля Азнавура, Фонд “Азнавур” и сегодня присоединяется к мировой борьбе против пандемии”, - подчеркнул соучредитель и председатель Совета попечителей Фонда “Азнавур” Николя Азнавур
"Тесно сотрудничая с Министерством здравоохранения РА, фонд сделал возможным приобретение 5 000 штук специальных масок N№95 и 1 000 защитных комплектов одежды для врачей и медработников, а также снабжение медучреждений более 7000 литрами специальной дезинфицирующей жидкостью. Чего должно быть достаточно в течение 2 месяцев. Это создаст более безопасную среду для специалистов, которые на протяжении месяцев работают с исключительной преданностью, спасая жизни многих людей.
Фонд “Азнавур” выражает свою признательность каждому врачу, медработнику и добровольцу, которые ставят свою жизнь под угрозу для спасения других и помогают нам преодолеть эту пандемию.
Инициативу фонда поддержали Фонд “Айастан” и Фонд “Пилипосян и Пилосян” из Швейцарии, Армен Гришкян и другие благотворители, которые не пожелали назвать своих имен.
“Мы просим следовать советам Министерства здравоохранения, чтобы днем раньше преодолеть этот вызов. Оставайтесь дома и будьте здоровы”, - говорится в заявлении фонда.