Արմեն Ամիրյանը չի հարցաքննվել. Նա մամուլից է տեղեկացել քրեական գործի մասին 04/10/2020 15:45 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ մշակույթի նախկին նախարար Արմեն Ամիրյանը հայկական մամուլից է իմացել, որ Հայաստանի իրավապահները քրեական գործ են հարուցվել, որտեղ շոշափվում է նաեւ իր անունը։
Հիշեցնենք, որ այսօր հաղորդագրություն տարածվեց, թե 2017թ. Կաննի կինոփառատոնին ՀՀ պատվիրակության մասնակցության ծախսերը հոգալու պատրվակով ՀՀ մշակույթի նախկին նախարարը «Տատիկիս վարսերը» ֆիլմի ռեժիսորից պահանջել և միջնորդավորված, մաս-մաս ստացել է նշված ֆիլմի նկարահանումների համար նախատեսված գումարներից շուրջ 6.800.000 դրամ գումար:
Քրեական գործն ուղարկվել է ՀՀ դատախազություն՝ ըստ քննչական ենթակայության ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն ուղարկելու միջնորդությամբ։
Նշենք, որ դիտարկվող ժամանակահատվածում՝ 2016-2018թթ. ՀՀ մշակույթի նախարարն էր հայտնի սիրված հաղորդավար Արմեն Ամիրյանը, որը պարզվում է տեղյակ չէ Հայաստանի քննչական մարմինների կողմից իրեն մեղսագրվող ենթադրյալ չարաշահումների մասին։ «Փաստինֆո»-ի հարցի պատասխան պարոն Ամիրյանը նշել է, որ ինքը չի հարցաքննել, չի հրավիրել հարցաքննության, նամակով էլ չի տեղեկացվել կամ հարցում չի արվել։ Արդյունքում հիմա նրա անունը հրապարակվում է են իբր հանցագործ։
Հիշեցնենք, որ 2019 թվականի սեպտեմբերին հաղորդագրություն տարածվեց նաեւ ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Վիգեն Սարգսյանի նկատմամբ քրեական գործ հարուցվելու մասին, ինչն ուղարկվեց ՀՔԾ, բայց օրեր անց դատախազության միջոցով այն վերադարձվեց քննչական կոմիտեին։ Այս դեպքում եւս պաշտպանության նախկին նախարարը տեղյակ չէր իրեն մեղսագրվող մեղադրանքների մասին, չէր հարցաքննվել ու որեւէ ծանուցագիր չէր ստացել։ Եւ մեղադրանք էլ չի առաջադրվել։

Армена Амиряна не допрашивали: он узнал об уголовном деле из прессы 04/10/2020 16:12 | Лента новостей
Бывший министр культуры Армении Армен Амирян узнал из прессы о том, что правоохранительные органы Армении возбудили уголовное дело, в котором фигурирует и его имя.
Напомним, сегодня появилась информация о том, что под предлогом покрытия расходов на участие армянской делегации в Каннском фестивале 2017 года бывший министр культуры РА потребовал от режиссера фильма “Локоны моей бабушки” и через посредников, по частям, получил порядка 6.800.000 драмов из суммы, предусмотренной для съемок указанного фильма.
Уголовное дело направлено в Прокуратуру с ходатайством о его передаче в Специальную следственную службу РА по подследственности.
Отметим, что в указанный период, 2016-2018гг., пост министра культуры Армении занимал известный телеведущий Армен Амирян, который, как выясняется, не проинформирован о вменяемых ему следственными органами предполагаемых злоупотреблениях.
В ответ на вопрос “ФактИнфо”, Армен Амирян заявил, что его не допрашивали, его не вызывали на допрос, не направляли письменных уведомлений и запросов тоже не поступало.
Напомним, в сентябре 2019 года также появилось сообщение о возбуждении уголовного дела в отношении бывшего министра обороны Армении Вигена Саркисяна, которое было направлено в ССС, однако спустя несколько дней его через Прокуратуру вернули в Следственный комитет. И в этом случае экс-министр не был проинформирован о вменяемых ему деяниях, не был допрошен и не получал какой-либо повестки. Обвинение ему тоже и не предъявили.