ԱԺ հատուկ քննիչ հանձնաժողովը բավարարել է ՀՀ երրորդ նախագահի պայմանը 04/09/2020   13:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
«ՀՀ երրորդ նախագահի գրասենյակը քիչ առաջ ստացավ 2016թ. ապրիլին ծավալված ռազմական գործողությունների հանգամանքները ուսումնասիրելու նպատակով ստեղծված հատուկ քննիչ հանձնաժողովի պատասխանը գրասենյակի` ս.թ. ապրիլի 8-ի գրությանը, որտեղ ակնկալվում էր հստակ արտահայտել հանձնաժողովի դիրքորոշումը ՀՀ երրորդ նախագահի հարցադրման կապակցությամբ` նկատի առնելով, որ հանձնաժողովի նախորդ գրության մեջ «տեսաձայնագրության տրամադրումը կարող է բավարարվել միայն պետական և ծառայողական գաղտնիքի մասին օրենքի պահանջներին համապատասխան և սահմանված ընթացակարգերի պահպանման արդյունքում» ձևակերպումը բացարձակապես պարզորոշ չէր պատասխանում հարցադրմանը, ինչը արվել է վերջին պատասխանում:
Հանձնաժողովի այսօրվա գրության մեջ հստակ նշված է, որ ՀՀ երրորդ նախագահին առանց որևէ նախապայմանի կտրամադրվի նրա մասնակցությամբ հատվածի տեսաձայնագրությունը:
Նկատի առնելով, որ հանձնաժողովը բավարարել է ՀՀ երրորդ նախագահի կողմից առաջադրված միակ պայմանը` նախագահ Սարգսյանը վերահաստատում է ս.թ. ապրիլի 7-ին հանձնաժողովին ուղղված` գրասենյակի պատասխանում ներկայացված իր որոշումը:
Ի դեպ, հանձնաժողովը այսօրվա իր գրության մեջ չի պարզաբանել, թե ՀՀ օրենսդրության ո՞ր նորմերից է բխում հանձնաժողովի նիստին պաշտոնաթող նախագահի չներկայանալու դեպքում նրա կողմից գրավոր հիմնավորումներ ներկայացնելու խնդրանքը՝ նկատի առնելով, որ ՀՀ երրորդ նախագահի գրասենյակն իր գրության մեջ հստակ վկայակոչել էր այն օրենսդրությունը, ըստ որի նման խնդրանք ներկայացնելը դուրս է հանձնաժողովի լիազորությունների շրջանակից: Եթե հանձնաժողովը չի վկայակոչել օրենսդրության որոշակի նորմեր, ենթադրում ենք, որ վերանայել է այս հարցում իր մոտեցումը»:
09:20 08/04/2020  |  ՄամուլՍերժ Սարգսյանի անակնկալ որոշումը․ «Հրապարակ»
15:49 07/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՍերժ Սարգսյանն ապրիլի 16-ին կմասնակցի ՀՀ ԱԺ հատուկ հանձնաժողովի լսումներին. Նա պայման է դրել
13:18 02/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՍերժ Սարգսյանը լավ գիտեր պատերազմի և հաղթանակի գինը, հայ զինվորի զորեղ ոգին ու անկոտրում կամքը. 3–րդ նախագահի գրասենյակ

Специальная следственная комиссия парламента Армении удовлетворила условие экс-президента Сержа Саргсяна 04/09/2020   14:42  |  Лента новостей
Офис третьего президента Армении Сержа Саргсяна немногим ранее получил ответ специальной следственной комиссии, созданной с целью изучения обстоятельств развернувшихся в апреле 2016 года военных действий, на письмо офиса от 8 апреля с.г., в котором ожидалось получить четкую позицию комиссии относительно затронутого третьим президентом вопроса с учетом того, что содержащаяся в предыдущем ответе комиссии формулировка "условие о требовании видеозаписи может быть удовлетворено лишь в соответствии с требованиями закона о государственной и служебной тайне и в результате соблюдения установленных процедур" отвечал на поставленный вопрос совсем не четко, как это сделано в последнем ответе. Об этом говорится в сообщени офиса третьего президента Армении.
В сегодняшнем ответе комиссии четко указано, что третьему президенту Армении без каких бы то ни было предусловий будет предоставлена видеозапись слушания с его участием.
“С учетом того, что комиссия удовлетворила единственное выдвинутое третьим президентом РА условие, президент Саргсян подтверждает свое решение, представленное в адресованном офисом комиссии письме 7 апреля. Кстати, комиссия в сегодняшнем письме не разъяснила, из каких норм законодательства РА вытекает ее просьба представить письменные обоснования в случае, если отставной президент не явится,  принимая во внимание то, что офис третьего президента в своем письме четко сослался на компетенции комиссии. Если комиссия не сослалась на определенные нормы законодательства,  предполагаем, что она пересмотрела свой подход в данном вопросе”, - говорится в сообщении.