3750 հղի կին աջակցություն կստանա. Ծրագիրը կմեկնարկի վաղը 04/09/2020 13:40 | ԼՐԱՀՈՍ
Քաղաքացիները, որոնք հանդիսանում են կառավարության աջակցության 4-րդ և 6-րդ ծրագրերի շահառու, արդեն երկու օր է ստանում են գումարներ: Այս մասին այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանը:
Նշենք, որ աջակցության 4-րդ ծրագիրը վերաբերում է մինչև 14 տարեկան երեխա ունեցող այն անձանց, որոնք աշխատանքից ազատվել էին մարտի 13-ից 25-ն ընկած ժամանակահատվածում: Աջակցության 6-րդ ծրագիրը նույն ժամանակահատվածում աշխատանքից ազատված անձանց մասին է, որոնք երեխաներ չունեն:
Նախարարի խոսքով վաղվանից կմեկնարկի նաև այն հղի կանանց աջակցությունը, որոնց ամուսիններն աշխատանքից ազատվել են այս ժամանակահատվածում.
«Վաղը կտրվի այս ծրագրի մեկնարկը և մարդիկ կկարողանան բանկեր մոտենալ ու ստանալ աջակցությունը: Մենք ստացել ենք շուրջ 15 հազար հղի կնոջ մասին տվյալներ, բայց այդ տվյալները պետք է համադրենք մեր մյուս բազաների հետ, այնուհետև պետք է հասկանանք, թե այս խմբից ովքեր են ծրագրի շահառուներ: Շուրջ 3750 հղի կին վաղը կկարողանա արդեն ստանալ իր աջակցությունը»,-ասաց Զարուհի Բաթոյանը:

Тысячи беременных женщин получат господдержку: программа стартует завтра 04/09/2020   14:14  |  Коронавирус
Граждане, которые являются бенефициарами четвертой и шестой программ, инициированных правительством Армении в рамках антикризисных мер по борьбе с последствиями коронавируса, уже второй день получают денежные суммы. Об этом на пресс-конференции в четверг, 9 апреля, сообщила министр труда и социальных вопросов Армении Заруи Батоян.
Отметим, что четвертая программа по господдержке касается потерявших работу в период с 13-го по 25-ое марта семей с детьми в возрасте до 14 лет. Шестая программа распространяется на лишившихся работы в тот же период лиц, у которых нет детей.
По словам министра, с завтрашнего дня также начнется выдача госпомощи беременным женщинам, чьи мужья были уволены с работы за этот период.
“Завтра будет дан старт реализации программы, и люди смогут обратиться в банки и получить помощь. Мы получили данные более 15 тыс. беременных, но эти данные мы должны сопоставить с другой базой данных и определить круг лиц, являющихся бенефициарами этой программы. Около 3750 беременных женщин завтра смогут уже получить помощь”, - сообщила Заруи Батоян.