Սա կլասիկ օրինակ է՝ իրավապաշտպանության ընտրովիության և արգումենտացիայի երկակի ստանդարտների.Արամ Օրբելյան 04/08/2020 11:51 | 2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գործով առնվազն չորրորդ դեպքն է, երբ խափանման միջոցի վերաբերյալ հարցը շատ երկար ժամանակ չի քննվում և առնվազն երկրորդ դեպքն է, երբ երկար ժամանակ փաստացի դատարան չկա: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խմբի անդամ Արամ Օրբելյանը:
«Ամանորից առաջ դատավորներից մեկը հետաձգել էր, հետո ինքնաբացարկ էր հայտնել, հետո վերամակագրվել էր և արդյունքում այդպես էլ չէր քննվել գրավի միջնորդությունը, եկել միացել էր խափանման միջոցի երկարացման միջնորդությանը»,- նշեց Օրբելյանը՝ հիշեցնելով նաև դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի դեպքը, երբ նրա նկատմամբ քրեական գործ հարուցվեց, նա հեռացվեց գործի վարույթից և Վերաքննիչ քրեական դատարանը շատ երկար նյութերը չէր ուղարկում:
Օրբելյանի խոսքով՝ խափանման միջոցի վերաբերյալ միջնորդությունը պետք է քննվի անհապաղ, այսինքն՝ ոչ թե ողջամիտ ժամկետում, այլ՝ անմիջապես:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմմամբ անձնական երաշխավորությունը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին միջնորդությունը ներկայացվել է դեռեւս մարտի 16-ին սակայն մարտի 17-ին նշանակված դատակաին նիստը չկայացավ, միջնորդությունը չքննարկվեց ու նիստն անժամկետ հետաձգվել է: Ըստ ԲԴԽ-ի հայտարարության գործով նախագահող դատավոր Աննա Դանիբեկյանը վիրահատվել է:
Պաշտպանները դիմեցին նաև Երևանի դատարանի նախագահին՝ խնդրելով վերահասցեագրել միջնորդության քննությունը և մակագրել այլ դատավորի, ինչը մերժվեց:
«Խափանման միջոցի հարցը սահմանում է ժամկետ: Գրված է անհապաղ, ինչը ևս ժամկետ է: Այդ ժամանակ դատավորի բացակայության միջնորդությունը պետք է վերամակագրվի այլ դատավորի, բայց տեսնում ենք, որ միջնորդությունը չի վերամակագրվել այլ դատավորի, այլ՝ բերում կցվում է գործին, որ այս հարցի վերաբերյալ Աննա Դանիբեկյանը որոշում կայացնի»,- ասաց Օրբելյանը՝ նշելով, որ պարզ է, որ առողջ լինի և վերադառնա, այդ նամակը, խնդրանքը կունենա զրո արժեք:
Փաստաբանն ընդգեց, որ խախտվում են մի շարք իրավունքներ, այդ թվում ՝ արդյունավետ դատական պաշտպանության իրավունքը, ազատության իրավունքը, արդար դատաքննության իրավունքը:
Նշենք, որ Աննա Դանիբեկյանը ներկայացրել է անաշխատունակության թերթիկ ու պարզ չէ, թե երբ կվերադառնա աշխատանքի:
«Բոլոր մարդիկ, ովքեր հեռուսատէկրաններից չէին իջնում՝ հայտարարելով, որ պարոն Քոչարյանը ձգձգում է: Երբ նիստ չի լինում, պարոն Քոչարյանն անազատության մեջ է և կա խնդիր բարձրաձայնելու, թե ինչու նիստ տեղի չի ունենում, ոչ ոք ոչինչ չի խոսում, չի քննարկում, ոչ ոք հետաքրքրություն չունի: Իսկ երբ մենք ենք խնդիրներ տեսնում և միջնորդություններով բարձրաձայնում ենք, բոլորը համահունչ միահամուռ ուժերով սկսում են գոռալ, որ մենք ձգձգում ենք դատական նիստերը: Սա կլասիկ օրինակ է՝ իրավապաշտպանության ընտրովիության և արգումենտացիայի երկակի ստանդարտների»,- ասաց Օրբելյանը:
Հարցին, թե արդյո՞ք պաշտպանն այցելել է պարոն Քոչարյանին և ինչպես է գնահատվում նրա առողջական վիճակը, Օրբելյանն ասաց, որ այցելել է մեկ-երկու օր առաջ: Նրա խոսքով՝ կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված աշխատում է շատ չայցելել՝ միմիմալացնելով պոտենցիալ վարակելու ռիսկը:
Անդրադառնալով՝ առողջական վիճակին` Ա.Օրբելյանն ասաց, որ բժշկական էկիպրիզի համաձայն որոշակի բուժման կարիք կա:
«Դեղորայքը, որը նշանակված է, նախատեսված է ստացիոնար բուժման ժամանակ ընդունելու համար, այլ ոչ թե՝ ամբուլատոր բուժման համար: Կարող եմ ասել՝ ոչ լավ, ոչ վատ, առաջին հայացքից չեմ կարող գնահատել, բայց կան որոշակի հանգամանքներ, որոնք անհանգստացնում են»,- ասաց Օրբելյանը՝ նշելով, որ բժիշկների հետ քննարկումից կարող է ասել, որ կան լուրջ խնդիրներ՝ կապված բուժման ավարտի, հիվանդանոցից դուրս պայմաններում բուժումն ընդունելու հետ, կորոնավիրուսի՝ ՔԿՀ տեղափոխվելու հետ :
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ մարտի 7-ի երեկոյան երկրորդ նախագահը տեղափոխվել էր «Նաիրի» բժշկական կենտրոն՝ արյան ճնշման կտրուկ տատանման և ինքնազգացողության վատացման պատճառով, որտեղից մարտի 8-ին տեղափոխվել է «Էրեբունի» բժշկական կենտրոն ու շարունակում էր ստացիոնար բուժում ստանալ։
Ըստ «Էրեբունի» ԲԿ-ից ստացված տեղեկանքի՝ Ռոբերտ Քոչարյանի մոտ ախտորոշվել են սուր վեստիբուլոպատիա, զարկերակային հիպերտենզիա 3-րդ աստիճանի, սրտի ռիթմի խանգարում, հաճախակի փորոքային էքստրասիստելաներով բարձր կարդիովասկուլյար ռիսկ։
Ապրիլի 3-ին հայտնի դարձավ, որ նրան բժշկական կենտրոնից տեղափոխել են ՔԿՀ:
Փաստաբանները գտնում են, որ Ռոբերտ Քոչարյանի առողջական վիճակը թույլ չի տալիս, որ նա պահվի ՔԿՀ-ում, որտեղի աշխատակիցները դեռ չեն հանձնել կորոնավիրուսի թեստը։
Նշենք, որ «Վարդաշեն» ՔԿՀ Պահպանության բաժնի աշխատակիցների մոտ արդեն հայտնաբերվել է կորոնավիրուս:
ԵԽ՝ Խոշտանգումների և անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի կանխարգելման եվրոպական կոմիտեի հանձնարարական էր տվել անդամ-պետություններին, համավարակով պայմանավորված փոխել անազատության մեջ գտնվող անձանց խափանման միջոցները: Հայաստանում առանձին դատավորներ, սեփական նախաձեռնությամբ, արդեն իսկ անգամ առանձնապես ծանր հանցագործությունների մեջ մեղադրվող անձանց նկատմամբ կիրառվում է գրավ, սակայն նման դատավորների թիվը խիստ սահմանափակ է:

“Классический пример двойных стандартов”: адвокат о переносе слушаний по ходатайству об освобождении Кочаряна 04/08/2020   12:56  |  Суд по делу второго президента РА
Рассмотрение вопроса о мере пресечения по делу в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна уже как минимум в четвертый раз затягивается. И уже второй как минимум случай, когда фактически нет суда. Об этом  в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” заявил адвокат второго президента Арам Орбелян.
“Перед Новым годом один из судей отложил слушания, затем взял самоотвод, после чего обращение было перенаправлено на рассмотрение к другому, и в итоге ходатайство об освобождении под залог так не было рассмотрено, а объединено с  ходатайством о продлении меры пресечения”, - отметил Орбелян.
Он также напомнил случай с судьей Давидом Григоряном, когда в отношении него возбудили уголовное дело и отстранили от производства дела, а Апелляционный суд долгое время не отправлял материалы.
По словам Орбеляна, ходатайство касательно меры пресечения должно быть рассмотрено в срочном порядке, то есть не в разумные сроки, а немедленно.
Напомним,  ходатайство об освобождении Роберта Кочаряна под личное поручительство  было подано еще 16-го марта, однако назначенное на 17-о марта заседание суда, на котором планировалось рассмотрение ходатайства, было отложено на неопределенный срок. Согласно заявлению Высшего судебного совета, судью Анну Данибекян прооперировали.
Адвокаты обратились в суд общей юрисдикции Еревана с просьбой перенаправить рассмотрение ходатайства другому судье, однако прошение было отклонено.
“Рассмотрение вопроса о мере пресечения предусматривает срок. Написано – “немедленно”, что также является сроком. В таком случае, при отсутствии судьи, рассмотрение ходатайства должно быть переадресовано другому судье, но мы видим, что этого не произошло. Вместо этого его прилагают к делу, чтобы  решение по этому вопросу вынесла Анна Данибекян”, - сказал Орбелян. Он отметил, что ясно, что после ее выздоровления и  возвращения это письмо, эта  просьба, не возымеют какого-либо значения.
Адвокат указал на нарушение целого ряд прав, в том числе права на эффективную судебную защиту, права на свободу, права на справедливое судебное разбирательство.
Отметим, что Анна Данибекян представила листок нетрудоспособности и не ясно, когда она вернется к работе.
Орбелян назвал происходящее классическим примером избирательности правовой защиты и применения двойных стандартов при аргументации. В частности, адвокат заявил, что те, кто не сходил с телеэкранов, трубя  о затягивании со стороны защиты процесса, теперь при рассмотрении ходатайства об освобождении экс-президента не задается тем же вопросом и не интересуется, почему судебное заседание не могут состояться.
Что касается состояния здоровья второго президента, то Орбелян сообщил, что  навещал его день или два тому назад. По его словам,  из-за эпидемии коронавируса он старается часто не навещать, чтобы свести к минимуму риск потенциального заражения.
Как сообщил Орбелян, согласно эпикризу, экс-президент нуждается в определенном лечении.
“Лекарства, которые назначили, предусмотрены для приема во время прохождения стационарного лечения, а не в амбулаторных условиях. Могу сказать, что ни хорошо, ни плохо. С первого взгляда не могу оценить. Но есть определенные обстоятельства, которые вызывают беспокойство”, - сказал Орбелян.
Он сообщил, что по итогам консультации с врачами может заявить, что есть определенные проблемы, связанные с завершением лечения, прохождения лечения за пределами больницы, коронавирусом и переводом в УИУ.
Ранее агентство сообщило, что 7 марта второй президент Армении был госпитализирован в медцентр "Наири" ввиду резких перепадов артериального давления и ухудшения самочувствия. 8 марта Роберта Кочаряна перевели из медцентра "Наири" в МЦ "Эребуни" для прохождения стационарного лечения.
Согласно полученной из медцентра "Эребуни" справке, у Роберта Кочаряна диагностировали острую вестибулопатию, артериальную гипертензию третьей степени, нарушение сердечного ритма, высокий кардиоваскулярный риск с частой желудочковой экстрасистолией.
3 апреля стало известно, что его перевели из медцентра в уголовно-исполнительное учреждение.
Адвокаты считают, что состояние  здоровья Роберта Кочаряна не допускает его содержания в УИУ, сотрудники которого еще не сдали тест на выявление коронавируса.
Отметим, что у нескольких сотрудников отдела охраны УИУ “Вардашен” уже выявили COVID-19.
В соответствии с поручением Европейского комитета СЕ по предупреждению пыток и бесчеловечного или унижающего достоинство обращения или наказания меры пресечения в отношении находящихся в заключении лиц должны быть пересмотрены, учитывая сложившуюся ситуацию, вызванную коронавирусом.
Ряд судей в Армении по собственной инициативе уже меняли меру пресечения с ареста на залог даже в случае с лицами, обвиняемыми в особо тяжких преступлениях, однако таких судей ограниченное количество.