Դատարանը վարույթ է ընդունել Արամ Օրբելյանի հայցադիմումն՝ ընդդեմ Նիկոլ Փաշինյանի 04/08/2020 11:58 | Դատական ռեպորտաժներ
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Ալեքսեյ Սուքոյանի նախագահությամբ, վարույթ է ընդունել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խմբի անդամ Արամ Օրբելյանի հայցադիմումն ընդդեմ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի: Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ Դատական տեղեկատվական համակարգից:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ Արամ Օրբելյանը դատի է տվել Նիկոլ Փաշինյանին և պահանջում է հերքել զրպարտություն հանդիսացող փաստացի տվյալները և փոխհատուցել զրպարտությամբ պատճառված վնասը:
Դատական հայցի պատճառ է դարձել Փաշինյանի հայտարարությունը: Մարտի 10-ին Քաջարանում «Այո»-ի քարոզարշավի ժամանակ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել էր, որ Արամ Օրբելյանը, ով հանդիսանում է Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանը «էն ժամանակներում երբ մարտի մեկի հետ կապված գործ էր քննվում ՍԴ-ում, բազմիցս ելումուտ է արել Սահմանադրական դատարան», որը չի արձանագրվել սահմանված կարգով։
Այնուհետև հայտարարել է, թե «ոստիկանները բացատրություն են տվել, որ ՍԴ նախագահի օգնականը կամ աշխատակազմի ղեկավարն ասել է՝ շեֆի սանիկն է, թող գա, մի գրանցեք»:

Суд в Ереване принял к производству иск адвоката Кочаряна против Пашиняна 04/08/2020   13:03  |  Гражданское право
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Алексея Сукояна принял к производству  иск адвоката Арам Орбелян, представляющего интересы второго президента Армении Роберта Кочаряна, против премьер-министра Армении Никола Пашиняна. Об этом “ФактИнфо” стало известно из сообщения на портале судебной информационной системы “Даталекс”.
Ранее стало известно, что Арам Орбелян подал в суд на Никола Пашиняна, требуя опровержения фактических данных, являющихся клеветой, и выплаты компенсации за причиненный ущерб.
Причиной подачи иска стало заявление Пашиняна, сделанное премьером 10 марта в ходе митинга в рамках агиткампании перед конституционным референдумом в Каджаране. Никол Пашинян заявил, что Арам Орбелян, который является адвокатом Роберта Кочаряна, “в те времена, когда в КС рассматривалось дело в связи с событиями 1 марта, неоднократно совершал визиты в Конституционный суд, которые не были зарегистрированы в установленном порядке. А затем заявил, что “полицейские объяснили, что помощник председателя КС или руководитель аппарата сказал, что он - крестник шефа, впустите его, не регистрируйте”.