Արցախում գրանցվել է կորոնավիրուսով վարակվածության առաջին դեպքը 04/07/2020 14:56 | Կորոնավիրուս
Արցախի տեղեկատվական շտաբից հայտնում են, որ նախորդ օրը ՀՀ ուղարկված երկու փորձանմուշների հետազոտության արդյունքներն այսօր ստացվել են, մեկը՝ դրական, մյուսը՝ բացասական։
«Հաստատված դեպքի մասին հարկ ենք համարում հիշեցնել, որ, քաղաքացին ապրիլի 2-ին, առավոտյան շտապ օգնության մեքենայով տեղափոխվել էր Քաշաթաղի բուժմիավորում և մեկուսացվել, որովհետև Արցախ էր վերադարձել ՀՀ-ի «վարակի օջախ» համարվող բնակավայրից: Երկրորդ թեստավորված քաղաքացին եղել է ՀՀ-ից վերադարձած քաղաքացու հարևանուհին, ով ապրիլի 4-ին, այլ խնդրով տեղափոխվել է նույն բուժմիավորում՝ բրոնխիտի ախտանիշներով:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ քաղաքացին ՀՀ-ից Արցախ վերադառնալուց հետո գտնվել է Քաշաթաղի շրջանի Միրիկ գյուղում, ապա նախորդ օրերին, նրա հետ շփված բոլոր 17 քաղաքացիները, ապահովության նկատառումներով, նախօրոք ինքնամեկուսացվել են և այս պահին որևէ ախտանիշներ չունեն:
Արցախի «Համաճարակաբանության և հիգիենայի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի մասնագետները նրա հետ հնարավոր շփումների շրջանակը ճշտելուց հետո, օրեր առաջ, ինքնամեկուսացված քաղաքացիների առանձնատներում անհրաժեշտ ախտահանիչ աշխատանքներ են իրականացրել:
Նշենք, որ բնակավայրը շրջկենտրոնից գտնվում 39 կմ, մայրաքաղաքից՝ 89 կմ հեռավորության վրա:Վերոնշյալ բնակավայրը, քաղաքացուն մեկուսացնելուց հետո, գտնվել է վերահսկողության տակ:
Կեղծ և չստուգված լուրերից խուսափելու համար կրկին հորդորում ենք հետևել պաշտոնական լրահոսին, որը ներկայացվում է Արցախի Հանրապետությունում ձևավորված նոր կորոնավիրուսի տարածման կանխարգելման աշխատանքները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի տեղեկատվական շտաբի միջոցով»,-ասված է հաղորդագրությունում։

Первый случай заражения новым коронавирусом зафиксирован в Арцахе 04/07/2020 15:36 | Коронавирус
В Республике Арцах первый случай заражения коронавирусом нового типа.Как сообщает информационный штаб Арцаха, сегодня пришли результаты двух направленных накануне на анализ образцов. Один из тестов оказался положительным.
“Что касается подтвержденного случая, то считаем необходимым напомнить, что гражданин 2 апреля утром был доставлен на машине “Скорой помощи” в медобъединение Кашатага и изолирован, потому что вернулся в Арцаха из населенного пункта Республики Армения, считающегося “очагом вируса”, - говорится в сообщении.
Отмечается, что прошла тестирование и соседка гражданина, вернувшегося из Армении. 4 апреля она в связи с другой проблемой была госпитализирована в медучреждение с диагнозом “бронхит”.
“С учетом того обстоятельства, что гражданин после возвращения из Республики Армения в Арцах находился в селе Мирик Кашатагского района, то в предыдущие дни все контактировавшие с ним 17 граждан из соображений безопасности заранее были помещены под карантин. Каких-либо симптомов в данный момент у них не наблюдается”, - отмечается в сообщении.
Специалисты ГНКО “Центра эпидемиологии и гигиены” Арцаха после уточнения возможного круга общения, несколько дней назад, провели в частных домах изолированных граждан необходимую работу по дезинфекции.
Отмечается, что населенный пункт находится в 39 километрах от райцентра и в 89-ти километрах от столицы.
“После изоляции гражданина, вышеупомянутый населенный пункт находился под контролем. Во избежание недостоверных и непроверенных сведений призываем следить за официальной информацией, к предоставляемой сформированным в Республике Арцах информационным штабом межведомственной комиссии по координации работ по предотвращению распространения коронавируса нового типа.