Երկրում արտակարգ դրություն հայտարարելուց հետո ՔԿՀ֊ներից ազատ է արձակվել 58 կալանավոր 04/06/2020 16:21 | Կորոնավիրուս
Երկրում արտակարգ դրություն հայտարարվելուց հետո առ այսօր ՔԿՀ-ներից ազատ է արձակվել ընդհանուր առմամբ 58 կալանավոր՝ վարույթն իրականացնող մարմինների կողմից նրանց խափանման միջոցները փոխելու արդյունքում: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան տեղեկացրեց ՔԿՀ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Նոնա Նավիկյանը:
Նրա փոխանցմամբ՝ մարտի 16-ից մինչև մարտի 31-ն ազատ է արձակվել 40, իսկ ապրիլի 1-ից մինչև ապրիլի 5-ն ընկած ժամանակահատվածում 18 կալանավորված անձ: Վարույթն իրականացնող մարմինների կողմից խափանման միջոցները փոփոխվելու հիմքերը եղել են տարբեր։
Նշենք, որ ԵԽ՝ Խոշտանգումների և անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի կանխարգելման եվրոպական կոմիտեի հանձնարարականի համաձայն՝ պետք է վերանայվեն անազատության մեջ գտնվող անձանց խափանման միջոցները՝ հաշվի առնելով կորոնավիրուսի համավարակով ստեղծված իրավիճակը:
Բացի այդ՝ հայտնի է դարձել, որ «Վարդաշեն» ՔԿՀ Պահպանության բաժնի աշխատակիցների մոտ հայտնաբերվել է կորոնավիրուս:

58 заключенных вышли на свободу в Армении после введения ЧП из-за коронавируса 04/06/2020   16:34  |  Коронавирус
58 заключенных освобождены из уголовно-исполнительных учреждений в Армении после объявления чрезвычайного положения в стране из-за эпидемии коронавируса нового типа. Об этом сообщила "ФактИнфо" глава отдела информации и по связям с общественностью Уголовно-исполнительной службы Минюста Армении Нона Навикян.
По ее словам, в период с 16-го по 31-ое марта на свободу вышли 40, а с 1-го по 5-ое апреля  - 18 заключенных. Она также заявила, что меру пресечению им изменили по разным основаниям.
Отметим, что в соответствии с поручением Европейского комитета СЕ по предупреждению пыток и бесчеловечного или унижающего достоинство обращения или наказания меры пресечения находящихся в заключении лиц должны быть пересмотрены, учитывая сложившуюся ситуацию, вызванную коронавирусом. Кроме того, стало известно, что у нескольких сотрудников УИУ “Вардашен” выявили COVID-19.