Արմեն Թավադյանը դատի է տվել ԽԱՊԿ նախագահ Աշոտ Մելիքյանին 04/06/2020 18:24 | Քաղաքացիական իրավունք
«5-րդ ալիք» ՀԸ սեփականատեր Արմեն Թավադյանը հայցադիմում է ներկայացրել Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մելիքյանի դեմ՝ պահանջելով հերքել զրպարտություն համարվող տեղեկատվությունը: Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեց Արմեն Թավադյանի փաստաբան Հովհաննես Խուդոյանը:
Նրա խոսքով՝ հայցի պատճառը 2020թ. մարտի 4-ին՝ Բրիտանիայի դեսպանատան աջակցությամբ «Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնի» կողմից կազմակերպված «Իրական սեփականատերերի հրապարակայնությունը մեդիաոլորտում» թեմայով քննարկման ժամանակ Աշոտ Մելքյանի հայտարարությունն է: Բանն այն է, որ Մելիքյանն ասել էր. «Մենք գիտենք, թե նա ցուցարարին ինչպես է շշով խփել, ինչպես է փորձել կաշառել»: Հայցվոր կողմը պահանջում է հերքել զրպարտություն հանդիսացող տեղեկատվությունը և փոխհատուցել պատճառված վնասը՝ 2 մլն ՀՀ դրամի չափով:

Армен Тавадян подал в суд на главу Комитета по защите свободы слова Ашота Меликяна 04/07/2020   09:22  |  Гражданское право
Владелец телекомпании "Пятый канал" Армен Тавадян подал в суд иск против председателя Комитета по защите свободы слова Ашота Меликяна. Тавадян требует опровергнуть сведения, считающиеся клеветой. Об этом "ФактИнфо" заявил адвокат Ованнес Худоян, представляющий интересы Армена Тавадяна.
По его словам, причиной подачи иска стало заявление Ашота Меликяна в ходе дискуссии на тему “Публичность реальных владельцев в медиасфере”, организованной посольством Британии в Центре защиты свободы информации 4 марта 2020 года. Речь идет о следующем высказывании Меликяна: “Мы знаем, как он ударил демонстранта бутылкой, как пытался подкупить”.
Сторона истца требует опровергнуть сведения, считающиеся клеветой, и компенсации в размере 2 млн. драмов.