Երկու ոստիկանի մահվան մեջ մեղադրվող «Ճվճվ Արոյի» որդին ազատ է արձակվել. Նա համաներվել է 04/06/2020 13:41 | Դատական ռեպորտաժներ
Երկու ոստիկանի մահվան մեջ մեղադրվող «Ճվճվ Արո» մականունով հայտնի Արա Վարդանյանի որդին՝ Սարգիս Վարդանյանն ապրիլի 3-ին ազատ է արձակվել «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ից: Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ ՔԿՀ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Նոնա Նավիկյանից:
Փաստաբան Լեռնիկ Հովհաննիսյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց, որ Վարդանյանն ազատ է արձակվել Էրեբունի-Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակի և Հայաստանի առաջին հանրապետության անկախության հռչակման 100-ամյակի կապակցությամբ 2018 թվականի նոյեմբերին ընդունված համաներում հայտարարելու մասին օրենքի հիման վրա։
Հիշեցնենք, որ Վարդանյանը մեղավոր է ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 242-րդ հոդվածի 3-րդ մասով՝ ճանապարհային երթևեկության կամ տրանսպորտային միջոցների շահագործման կանոնները խախտելը, որն առաջացրել է երկու ոստիկանի մահ։ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի ՝ Հարություն Մանուկյանի նախագահությամբ, Սարգիս Վարդանյանը, 2020 թվականի հունվարի 29-ի դատավճռով դատապարտվել է ազատազրկման՝ 6,5 տարվա ազատազրկման։
Փաստաբանը տեղեկացրեց, որ համաներման կիրառման արդյունքում պատժաչափը կրճատվել է 2.3-ով և վերջնական պատիժ է թողնվել 2 տարի 2 ամիսը: Այսինքն՝ Վարդանյանն ազատ է արձակվել համաներմամբ:
Ավելի վաղ հայտնել ենք, որ 2018թ. հունվարի 8-ին՝ ժամը 04:40-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի Սայաթ-Նովա պողոտայի և Աբովյան փողոցի խաչմերուկում բախվել են «ԲՄՎX6» մակնիշի, 35 NT 388 համարանիշի և ճանապարհային ոստիկանության «Տոյոտա» մակնիշի, 243 II 02 հաշվառման համարանիշի ավտոմեքենաները, ինչից հետո «ԲՄՎX6» մակնիշի ավտոմեքենան դուրս է եկել երթևեկելի գոտուց և հարվածել գովազդային վահանակին: Ավտովթարի հետևանքով «Տոյոտա» մակնիշի, 243 II 02 համարանիշի ավտոմեքենայի վարորդ, ՃՈ 1-ին գումարտակի 6-րդ դասակի տեսուչ, ոստիկանության ավագ լեյտենանտ Ա.Դավթյանը և ուղևոր, ոստիկանության լեյտենանտ Խ.Գասպարյանն ստացած մարմնական վնասվածքներից մահացել են։
Պարզվել է, որ «ԲՄՎX6» մակնիշի ավտոմեքենայի ղեկին եղել է «Ճըվճըվ Արոյի» որդին՝ Սարգիս Վարդանյանը, որը թողնելով ճանապարհատրանսպորտային պատահարի վայրը, հեռացել է
Նախնական քննության տվյալներով՝ Ս.Վարդանյանը Սայաթ-Նովա պողոտայի ուղղությամբ ընթացել է լապտերը միացված վիճակում՝ բնակավայրերի համար սահմանված թույլատրելի առավելագույն 60 կմ/ժ-ը գերազանցող արագությամբ և դրանով իսկ ստեղծել վթարային իրադրություն։Ս.Վարդանյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 242-րդ հոդվածի 3-րդ մասի և 244-րդ հոդվածի հատկանիշներով։

Осужденный за убийство двух полицейских сын “Чвчва Аро” освобожден по амнистии 04/06/2020   14:24  |  Судебный репортаж
Саркис Варданян, сын известного в криминальном мире Ары Варданяна по прозвищу “Чвчв Аро”, 3 апреля был освобожден из уголовно-исполнительного учреждения “Нубарашен”. Об этом “ФактИнфо” сообщила глава отдела информации и по связям с общественностью Уголовно-исполнительной службы Нона Навикян.
Как заявил в беседе с “ФактИнфо” адвокат Лерник Ованнисян, Варданян был освобожден на основании принятого в ноябре 2018 года в связи с 2800-летием основания Эребуни-Еревана и 100-летием провозглашения независимости Первой Республики Армения закона об амнистии.
Напомним, Варданян был признан виновным в нарушении правил дорожного движения и эксплуатации транспортных средств, повлекшем по неосторожности смерть двух полицейских.
Суд общей юрисдикции Еревана 29 января 2020 года приговорил Саркиса Варданяна к лишению свободы сроком на шесть с половиной лет.
Адвокат сообщил, что с применением амнистии  ему сократили срок  на 2.3, оставив ему окончательную меру наказания в виде 2 лет и 2 месяцев, то есть Варданян был освобожден по амнистии.
По данным следствия, 8-го января, около 04:40 на перекрестке проспекта Саят-Новы и улицы Абовяна в Ереване столкнулись автомобиль марки "BMW X6" с регистрационным номером 35 NT 388 и "Toyota" с регистрационным номером 243 II 02. После столкновения "BMW X6" съехал с проезжей части дороги и врезался в рекламный щит.В результате ДТП водитель автомобиля марки "Toyota" - инспектор 6-го взвода первого батальона Дорожной полиции, старший лейтенант Полиции А. Давтян и  пассажир - лейтенант Полиции  Х. Гаспарян – скончались от полученных травм.
Позже выяснилось,  что за рулем "BMW X6" был Саркис Варданян, сын Ары Варданяна по прозвищу “Чвчв Аро”.
После аварии водитель "BMW X6", оставив место ДТП, скрылся с места происшествия.
По данным следствия, Варданян  ехал  с включенными фарами и превысил максимальную скорость 60 км/ч., и тем самым создал аварийную ситуацию. Варданяну было предъявлено обвинение по части 3 статьи 242("Нарушение правил дорожного движения и эксплуатации транспортных средств, повлекшее по неосторожности смерть двух и более лиц") и статьи 244("Оставление места дорожно-транспортного происшествия") Уголовного кодекса РА.
16:17 30/09/2019  |  Чрезвычайное просшествиеМолодой мужчина погиб в ДТП на трассе Айнтап-Нубарашен
16:32 11/12/2018  |  Криминальная хроникаМладшего сына армянского криминального авторитета отпустили под залог - News.am
14:33 13/04/2018  |  Криминальная хроникаЗавершено следствие по уголовному делу в отношении сына Араика Варданяна по прозвищу “Чвчв Аро”
18:33 09/01/2018  |  Криминальная хроникаОбнаружен разыскиваемый в Армении по делу о грабеже и хулиганстве сын “Чвчва Аро”