Վարչապետը ծանոթացել է թոքերի արհեստական շնչառության սարքերի վերանորոգման աշխատանքներին 04/03/2020 13:54 | Կորոնավիրուս
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի և բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանի ուղեկցությամբ այցելել է «Ինժեներական քաղաք»: Այս մասին հայտնում են կառավարությունից։
Կառավարության ղեկավարին նախ ներկայացվել են հայ մասնագետների կողմից ռազմական նշանակության տեխնիկական միջոցների մշակումներն ու լուծումները, այնուհետև վարչապետը ծանոթացել է թոքերի արհեստական շնչառության սարքերի վերանորոգման աշխատանքներին:
Հայաստանի ինժեներական ասոցիացիայի ներկայացուցիչները նշել են, որ այժմ աշխատում են թոքերի արհեստական շնչառության նոր սարքերի նախագծման, իրականացման, ամբողջական կամ մասնակի արտադրության մշակումների վրա և կոնկրետ առաջարկություններ են ներկայացնելու Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարություն: Միաժամանակ նշվել է, որ մասնագետները հաջողությամբ կարողանում են վերականգնել սարքերը, որոնք մինչ այդ գտնվում էին պահեստներում:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է վերը նշված ուղղություններով հայ ինժեներների աշխատանքները և նշել, որ կառավարությունն իր հերթին պատրաստ է օժանդակել ծրագրերի արդյունավետ իրականացմանը:

Никол Пашинян ознакомился с работами по проектированию и ремонту аппаратов ИВЛ в Армении 04/03/2020   14:48  |  Коронавирус
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в сопровождении министра обороны Давида Тонояна и министра высокотехнологической промышленности Акопа Аршакяна посетил сегодня "Инженерный город". Об этом пресс-служба правительства Армении.
Премьеру Армении представили разработки технических средств военного назначения от армянских экспертов. Затем премьер ознакомился с работами по ремонту аппаратов искусственной вентиляции легких (ИВЛ).
Представители Инженерной ассоциации Армении рассказали, что в настоящее время работают над проектированием и реализацией, полными или частичными производственными разработками новых аппаратов ИВЛ, собираются представить конкретные решения Министерству высокотехнологической промышленности Армении. В то же время было отмечено,  специалисты могут успешно реконструировать аппараты ИВЛ, которые до этого находились на складе.
Пашинян отметил важность работы армянских инженеров в указанных направлениях и заявил, что правительство в свою очередь готово содействовать эффективной реализации программ.
10:02 03/04/2020  |  КоронавирусЧисло излечившихся от коронавируса в Армении превысило 40 человек – Торосян
09:18 03/04/2020  |  КоронавирусВ ВОЗ заявили, что маски не требуются здоровым людям и не гарантируют защиту - РИА Новости
00:07 03/04/2020  |  КоронавирусЕще двое пациентов скончались от коронавируса в Армении
18:19 02/04/2020  |  КоронавирусНовозеландский турист обнаружил у себя коронавирус благодаря томатной пасте - Lenta.ru