Համաշխարհային բանկը 3 միլիոն դոլար կտրամադրի Հայաստանին` կորոնավիրուս համավարակի դեմ պայքարելու համար 04/03/2020 11:26 | Կորոնավիրուս
Արձագանքելով COVID-19 համավարակի արագ տարածմանն աշխարհում և վերջերս նաև Հայաստանում՝ Համաշխարհային բանկն աջակցում է կորոնավիրուսի բռնկման ընթացքում բնակչությանը պաշտպանելու ՀՀ կառավարության ջանքերին։
Համաշխարհային բանկի հայաստանյան գրասենյակի հանրային կապերի բաժինը տեղեկացնում է, որ Առողջապահության նախարարության խնդրանքով Համաշխարհային բանկը 3 միլիոն դոլար է հատկացրել Հայաստանին՝ կորոնավիրուսի հաստատված ախտորոշմամբ անձանց ինտենսիվ թերապիայի համար անհրաժեշտ սարքավորումների ու պարագաների ձեռքբերման հրատապ կարիքները բավարարելու համար։ Այս միջոցները կօգնեն «Հիվանդությունների կանխարգելումն և վերահսկում» ընթացիկ ծրագրի շրջանակներում ձեռք բերել թոքերի արհեստական օդափոխության 50 սարք՝ 1.35 միլիոն դոլար արժողությամբ։
Գնումը կիրականացվի արտակարգ իրավիճակներում Համաշխարհային բանկի արագացված ընթացակարգերի կիրառմամբ։ Համաշխարհային բանկի տրամադրած նեղ մասնագիտական փորձագիտության շնորհիվ կատարվել է շուկայի արագ վերլուծություն՝ բուժսարքավորումների գլոբալ առաջարկի խիստ կրճատման և աճող գների պայմաններում «արժեք փողի դիմաց» սկզբունքն ապահովելու նպատակով։ Արդյունքում Հայաստանի առողջապահական համակարգը կզինվի լրացուցիչ բարձրորակ սարքերով, որոնք անհրաժեշտ են կորոնավիրուսային հիվանդության ավելացող հաստատված դեպքերի բուժման համար։
«Այս հանկարծահաս իրավիճակում Բանկը պատրաստ է՝ աջակցելու համավարակի ազդեցության մեղմացմանը նպաստելու Հայաստանի արձագանքին», - նշել է Համաշխարհային բանկի Հայաստանի գրասենյակի տնօրեն Սիլվի Բոսութղոն։ «Ցանկանում եմ բարձրաձայնել Հայաստանի բուժաշխատողների աննախադեպ նվիրումն՝ ի պաշտպանություն բնակչության։ Նաև հորդորում եմ Հայաստանի բոլոր քաղաքացիներին ամենայն խստությամբ հետևել արտակարգ իրավիճակի կանոններին և պահպանել սոցիալական հեռավորությունն ու կատարել մեկուսացման միջոցառումները, որոնք ուղղված են համավարակի ազդեցության մինիմալացմանը»։
Նույն մոտեցումը կկիրառվի օդափոխության հավելյալ սարքերի, ինչպես նաև անձնական պաշտպանիչ սարքավորումների ձեռքբերման գործընթացում՝ առողջապահության հրատապ կարիքները բավարարելու նպատակով։ Բացի այդ, Համաշխարհային բանկը պատրաստ է վերածրագրավորելու Հայաստանում իր ընթացիկ ծրագրերի պորտֆելը՝ տարբեր ոլորտներում COVID-19 –ին հակազդելու ՀՀ կառավարության ջանքերին աջակցելու նպատակով։
Համաշխարհային բանկի ֆինանսական և տեխնիկական օժանդակությունը սերտորեն համակարգվում է մյուս միջազգային կազմակերպությունների և զարգացման ֆինանսական հաստատությունների օժանդակության հետ։ Մասնավորապես, վերոնշյալ սարքավորումների գնումն իրականացվելու է անմիջականորեն Միավորված ազգերի կազմակերպության գործակալությունների մատակարարման խողովակներով՝ հաշվի առնելով գլոբալ շուկայում ինտենսիվ թերապիայի այստեսակ սարքավորումների մասով առկա սահմանափակումները։
Համաշխարհային բանկի խումբը գործողության մեջ է դնում 14 միլիարդ դոլար արժողությամբ արագ արձագանքման փաթեթ՝ զարգացող երկրներում COVID-19-ի նկատմամբ հակազդումն ուժեղացնելու և վերականգնման փուլի հասնելու ընթացքը կրճատելու նպատակով։ Անմիջական հակազդումը ներառում է ֆինանսավորում, քաղաքականության մասով խորհրդատվություն և տեխնիկական աջակցություն, որը երկրներին կօգնի հաղթահարել համավարակի առողջապահական և տնտեսական հետևանքները։
Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան (IFC) 8 միլիարդ դոլարի ֆինանսավորում է տրամադրում ի աջակցություն համավարակից տուժած մասնավոր ընկերությունների և աշխատատեղերի պահպանման։ Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկը և Զարգացման միջազգային ասոցիացիան (IBRD and IDA) նախնական 6 միլիարդ ԱՄՆ դոլար են հատկացնում առողջապահության ոլորտում արձագանքմանը։
Քանի որ երկրներն ավելի ընդգրկուն աջակցության կարիք ունեն, Համաշխարհային բանկի խումբը 15 ամսվա ընթացքում 160 միլիարդ դոլար կներգրավի աղքատ ու խոցելի խավին պաշտպանելու, բիզնեսներին աջակցելու և տնտեսության վերականգնմանն օժանդակելու համար։

Всемирный банк предоставит Армении $3 млн. для борьбы с коронавирусом 04/03/2020   12:50  |  Коронавирус
Всемирный банк с учетом быстрого распространения пандемии COVID-19 в мире и в последнее время также и в Армении оказывает армянскому правительству содействие в защите населения при вспышке коронавируса, говорится в сообщении ВБ.
Сообщается, что по просьбе Министерства здравоохранения Армении ВБ выделил $3 млн. Армении для удовлетворения срочных нужд по приобретению оборудования и материалов, необходимых для интенсивной терапии лиц, у которых подтвержден коронавирус.
Эти средства помогут приобрести 50 аппаратов искусственной вентиляции легких стоимостью в 1,35 млн. долларов в рамках текущей программы "Предотвращение и контроль за заболеваниями".
Закупка указанного оборудования будет проводиться с применением ускоренных процедур Всемирного банка.
Как отметила руководитель армянского офиса ВБ Сильви Босутхо, в этой спонтанной ситуации банк готов содействовать реакции Армении по смягчению воздействия пандемии.
"Хочу отметить беспрецедентную самоотверженность медработников Армении при защите населения. Также призываю всех граждан Армении со всей строгостью следовать правилам чрезвычайного положения, соблюдать социальную дистанцию и выполнять меры по изоляции, нацеленные на минимизацию воздействия пандемии", - заявила она.
Кроме того, Всемирный банк готов перепрограммировать свои текущие проекты в Армении в различных сферах с целью оказания содействия усилиям правительства РА по противодействию COVID-19.
Группа ВБ задействует пакет быстрого реагирования в размере 14 млрд. долларов для усиления противодействия COVID-19 в развивающихся странах и сокращения периода достижения этапа восстановления. Непосредственное противодействие включает финансирование, консультации по линии политики и техническое содействие, которые поможет странам преодолеть здравоохранительные и экономические последствия.
Международная финансовая корпорация (IFC) предоставляет финансирование в 8 млрд. долларов в качестве содействия частным компаниям, пострадавшим от пандемии, и в сохранении рабочих мест. Международный банк реконструкции и развития и Международная ассоциация развития (IBRD and IDA) выделяют предварительно 6 млрд. долларов на реагирование в системе здравоохранения.
Поскольку страны нуждаются в более широкой поддержке, группа ВБ в течение 15 месяцев привлечет 160 млрд. долларов для защиты бедного и уязвимого слоев, поддержки бизнесу и для содействия в восстановлении экономики.
00:07 03/04/2020  |  КоронавирусЕще двое пациентов скончались от коронавируса в Армении
18:19 02/04/2020  |  КоронавирусНовозеландский турист обнаружил у себя коронавирус благодаря томатной пасте - Lenta.ru
16:58 02/04/2020  |  КоронавирусВ Ереване за 10 дней построили новый модуль при Норкской инфекционной больнице(Фото, Видео)
16:45 02/04/2020  |  КоронавирусБолее 30 медработников подведомственных мэрии Еревана медучреждений откликнулись на призыв главы Минздрава Армении