Վերահաստատում ենք, որ հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակը հանգիստ է. ՊՆ խոսնակ 04/03/2020   15:18  |  Մեկնաբանություն
Ադրբեջանական պաշտոնական տեղեկատվական հարթակները տարածում են սահմանապահ ծառայության բացարձակապես կեղծ և շինծու տեղեկությունները սահմանին տիրող իրավիճակի մասին։ Այս մասին ֆեյսբուքում գրել է Պն խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը։
«Ադրբեջանական պաշտոնական տեղեկատվական հարթակները տարածում են սահմանապահ ծառայության բացարձակապես կեղծ և շինծու տեղեկությունները սահմանին տիրող իրավիճակի մասին։ ԱՀ ՊՍԾ-ն ապրիլի 1-ին, ապա նաև ապրիլի 3-ին նույնաբովանդակ անհիմն տեղեկություններ է տարածել, թե, իբր, հայկական զինված ուժերի ստորաբաժանումները կրակ են բացել ադրբեջանական գյուղերի, դիրքերի, տրանսպորտային միջոցների և գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող ԱՀ քաղաքացիների ուղղությամբ։
Այսպիսով, ադրբեջանական կողմը փորձ է կատարում քողարկել սեփական գործողությունները, որոնց նպատակն է ապակայունացնել իրավիճակը սահմանին։ Նմանաբովանդակ տեղեկատվական նախապատրաստական աշխատանք է իրականացվել մարտի 30-ի չհաջողված դիվերսիոն ներթափանցման փորձից առաջ։

Минобороны Армении опровергло дезинформацию Азербайджана о ситуации на границе 04/03/2020   15:47  |  Комментарий
Пресс-секретарь Министерства обороны Армении Шушан Степанян сегодня выступила с заявлением по поводу публикаций официальных азербайджанских источников о ситуации на границе Армении и Азербайджана.
"Азербайджанские официальные информационные источники распространяют абсолютно лживые и сфабрикованные сведения пограничной службы о ситуации на границе", - написала Степанян на своей странице в Facebook в пятницу.
По ее словам, 1 и 3 апреля погранслужба Азербайджана распространила ничем не подкрепленные сведения о том, что якобы подразделения армянских вооруженных сил открыли огонь в направлении азербайджанских сел, позиций, транспортных средств и занимающихся сельскохозяйственной работой граждан Азербайджана.
"Таким образом азербайджанская сторона предпринимает попытку скрыть собственные действия, цель которых состоит в дестабилизации ситуации на границе. Подобная по содержанию информационная подготовительная работа проводилась также перед неудавшейся попыткой диверсионной вылазки 30-го марта", - заявила Шушан Степанян.
Пресс-секретарь Минобороны Армении подтвердила, что ситуация на армяно-азербайджанской границе остается спокойной.