Արամ Վարդևանյանն ընդդեմ Արդարադատության նախարարության հայցադիմումն այսօր չի քննարկվի.դատական նիստը կհետաձգվի 04/01/2020 15:10 | Վարչական իրավունք
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Արամ Վարդևանյանն ընդդեմ Արդարադատության նախարարության հայցադիմումն այսօր քննության առարկա չի դառնա: Փաստաբան Արամ Վարդևանյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց, որ, քանի որ անհետաձգելի և հիմնարար իրավունքների, ինչպես օրինակ՝ անձնական ազատության հարց Վարչական դատարանում չի քննարկվելու , ուստի՝ ստեղծված իրավիճակում տեղին է հետաձգել դատական նիստը:
Ավելի վաղ «Փաստինֆո»-ն հայտնել էր, որ Արամ Վարդևանյանը դիմում էր ներկայացրել ՀՀ արդարադատության նախարարին՝ պահանջելով կարգապահական վարույթ հարուցել դատավոր Արմեն Դանիելյանի նկատմամբ, ինչը նախարարությունը մերժել է եւ 14.11.2019թ. գրությամբ այդ մասին տեղեկացրել փաստաբանին՝ առանց պատճառաբանություն նշելու։ Փաստաբանը պահանջում է դատարանից պարտավորեցնել Արդարադատության նախարարությանը՝ իր ներկայացրած հաղորդմանը պատշաճ և պատճառաբանված պատասխան ներկայացնելուն: Վարչական դատարանը՝ դատավոր Անի Հարությունյանի նախագահությամբ, վարույթ է ընդունել հայցադիմումը։ Դատական առաջին նիստը նշանակվել էր ապրիլի 1-ին՝ ժամը 15:00-ին:
Հիշեցնենք, որ 2019թ․ հունիսի 25-ին դատավոր Արմեն Դանիելյանը բեկանեց Ռոբերտ Քոչարյանի գործով Սահմանադրական դատարանի դիմելու եւ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց անձնական երաշխավորությունը կիրառելու մասին Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի՝ դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի նախագահությամբ, կայացված որոշումները եւ Ռոբերտ Քոչարյանին կալանավորելու որոշում կայացրեց։ Դատախազության կողմից ներկայացված վերաքննիչ բողոքների քննարկման ընթացքում դատավոր Ա.Դանիելյանը պաշտպանական կողմին զրկել էր դիրքորոշում հայտնելու հնարավորությունից, ինչը գնահատվեց որպես մրցակցային դատավարության սկզբունքի խախտում։

Заседание суда по иску адвоката Кочаряна против Минюста Армении перенесут 04/01/2020   16:11  |  Административное право
Иск адвоката Арама Вардеваняна, представляющего интересы второго президента Армении Робоерта Кочаряна, против министерства юстиции Армении сегодня не будет рассмотрен.
Как сообщил "ФактИнфо" Вардеванян, поскольку в Административном суде не планируется рассмотрение неотложных вопросов об основополагающих правах, таких, например, как право на личную свободу, поэтому в создавшейся ситуации уместно отложить судебное заседание.
Ранее "ФактИнфо" сообщило, что Арам Вардеванян обратился к министру юстиции РА с требованием возбудить дисциплинарное производство в отношении судьи Армена Даниеляна. Однако министерство отклонило данное обращение, и 14 ноября 2019 года письменно уведомило об этом адвоката, не указав причин. Адвокат требует от суда обязать министерство юстиции дать надлежащий и обоснованный ответ на представленное им заявление.
Административный суд Армении под председательством судьи Ани Арутюнян принял исковое заявление адвоката Арама Вардеваняна. Судебное заседание было назначено на 15:00 1 апреля.
Напомним, 25 июня 2019 года судья Апелляционного уголовного суда  Армен Даниелян отменил вынесенные под председательством судьи суда общей юрисдикции Еревана Давида Григоряна решения. В частности, судья Армен Даниелян отменил решение об освобождении Роберта Кочаряна под личное поручительство, постановив заключить под стражу экс-президента.
Судья также отменил решение о  приостановлении производства по делу Роберта Кочаряна и об обращении в Конституционный суд. В ходе рассмотрения апелляционных жалоб судья А. Даниелян лишил сторону защиты возможности высказать свою позицию, что было расценено как нарушение принципа состязательности сторон.