Ավինյանը վստահեցնում է՝ վերահսկվելու են կորոնավիրուսի վարակակրի հետ առնչություն ունեցած անձանց հեռախոսազանգերը 04/01/2020 12:27 | Կորոնավիրուս
Փոխվարչապետ, պարետ Տիգրան Ավինյանը ներկայացրել է, թե քաղաքացիների հեռախոսազանգերը ֆիքսելու վերաբերյալ նախագիծն ինչ նպատակ ունի և ինչպես է այդ գործընթացն իրականանալու։
Նա նշել է, որ այն լուծումները, որոնք հիմա տրվում են միտված են կանխարգելման ու մեկուսացման աշխատանքներն ավելի էֆեկտիվ դարձնելուն․ «Անձանց վերաբերյալ տեղորոշման ինֆորմացիան, որը պահպանվում է հեռախոսային օպերատորների մոտ, մեզ տալու է մեկ շատ կարևոր հնարավորություն՝ տեղորոշել այն անձանց, ովքեր շփվել են վարակակրի հետ»։
Նա հայտնել է, որ երբ համաճարակների վերահսկման ու կանխարգելման կենտրոնի տվյալների բազայից տեղեկատվություն է լինում, որ որևէ անձ վարակակիր է, համակարգն ավտոմատացված ռեժիմով վերլուծում է տվյալ անձի վերջին 14 օրերի տեղադիրքերն ու հեռախոսազանգերը ու այս ամենը միացնելով իրար տալիս է ամենահավանական անձանց շրջանակը, ովքեր վարակակրի հետ շփում են ունեցել։
«Արտակարգ իրավիճակների նախարարության աշխատակիցը, ով նստած է Կառավարութան 5-րդ հարկում՝ իմ սենյակի հարևանությամբ,զանգահարելու է տվյալ անձին և րոպե առաջ տեղեկացնի, որ տվյալ անձը ամենայն հավանականությամբ շփվել է վարակակրի հետ»,-ասել է Ավինյանն ու ընդգծել, որ այս համակարգն ամբողջովին ավտոմատացված է ու չկա մարդկային որևէ միջամտություն։
Նա շեշտել է, որ եթե անձը շփվել է վարակակրի հետ, ապա պարետատունը նրան խնդրում է ինքնամեկուսանալ։
«Արդյո՞ք մեր հայրենակիցներն իրավունք չունեն օր առաջ, ժամ առաջ, րոպե առաջ տեղեկացված լինել , որ ունեցել են շփում վարակակրի հետ։ Ես համոոզված եմ, որ ունեն»,-ասել է պարետը։
Ավինյանի խոսքով, պարետատան կողմից սահմանված սահմանափակումներն իմաստ չեն ունենա, եթե էֆեկտիվորեն վարակի շղթաները չկանխարգելվեն ու անձինք չմեկուսանան։
«Բոլոր այն երկրների փորձը, ովքեր իրականացնում են միայն տեղաշարժի սահմանափակումներ, ցույց է տալիս, որ սա կիսամիջոց է։ Մեր նպատակն է տեխնոլոգիական գործիքներով հնարավորինս կանխարգելել վարակի տարածումն ու ժամանակի հետ զուգահեռ տեղաշարժի ու այլ սահմանափակումները նվազեցնել,-շեշտել է փոխվարչապետը։

Авинян озвучил цель закона о контроле за контактами зараженных коронавирусом 04/01/2020   13:17  |  Коронавирус
Вице-премьер Армении, комендант Тигран Авинян представил цель проекта о фиксации телефонных звонков и способы реализации этого процесса.
Авинян указал, что решения, которые сейчас принимаются, нацелены на предотвращение распространения коронавируса и повышение эффективности работ по изоляции.
“Информация об определении местоположения людей, которая хранится у  операторов связи, даст одну возможность, которая крайне важна, -  определять местонахождение лиц, которые контактировали с зараженными”, - сказал он.
Тигран Авинян пояснил, что при поступлении из базы данных Центра контроля и профилактики заболеваний сведений о заразившемся лице система в автоматическом режиме анализируют перемещения человека за последние 14 дней и телефонные звонки, и, сопоставляя их, выдает самый вероятный круг людей, контактировавших с зараженным.
“Сотрудник МЧС, который сидит на пятом этаже здания правительства, рядом с моим кабинетом, позвонит этому человеку и оперативно проинформирует его о том, что он, по всей вероятности общался с инфицированным”, - сказал Авинян, подчеркнув, что данная система полностью автоматизирована и не предполагает какого-либо человеческого вмешательства.
Он подчеркнул, что если человек общался с зараженным, то комендатура попросит его самоизолироваться.
“Разве наши граждане не имеют права как можно раньше узнать о  том, что контактировали с инфицированным? Я убежден, что имеют”, - сказал комендант.
По словам Авиняна,  введенные комендатурой ограничения окажутся бессмысленными без эффективных мер по выявлению круга контактов и изоляции лиц.
“Опыт всех тех стран, которые ввели ограничения только на передвижение граждан, показывает, что это всего лишь полумера. Наша цель – предотвратить при помощи технологических инструментов распространение вируса…”, - отметил Авинян.
09:42 01/04/2020  |  КоронавирусДональд Трамп предрек США две "мучительные недели" в борьбе с COVID-19 - "Интерфакс"
09:18 01/04/2020  |  КоронавирусВ Армении прекращает работу общественный транспорт: власти ужесточают режим ЧП