Վերահսկողության արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով հավելյալ ուժեր ենք ներգրավելու. Տիգրան Ավինյան 03/31/2020 16:41 | Կորոնավիրուս
Սահմանափակումները ևս 10 օրով երկարաձգելը մեզ թույլ է տալու ամբողջապես ծավալել կանխարգելման և մեկուսացման աշխատանքները, օգնել համաճարակների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնին՝ էֆեկտիվորեն հայտնաբերել այն անձանց, ովքեր վարակակրի հետ շփումներ են ունեցել: Այս մասին այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ փոխվարչապետ, պարետ Տիգրան Ավինյանը:
«Մեր նպատակն է հնարավորինս այս տեխնոլոգիաները զարգացնելուն համահունչ ավելացնել նաև թեստավորման քանակները, և այս պրոցեսին համահունչ նաև հնարավորինս նվազեցնել սահմանափակումները: Այս շաբաթվա տեղաշարժի և գործունեության սահմանափակումներն ամենացայտուն կերպով տեսանելի էին կիրակի օրը: Տարբեր ցուցանիշներով համոզվել ենք, որ մարդկանց տեղաշարժն էականորեն նվազել է և կիրակի օրն ունեցել ենք մարդկանց տեղաշարժի առումով բացառիկ ցուցանիշ, որը վարակի տարածման կանխարգելման առումով շատ դրական են»,-ասաց պարետը:
Վերջինս նշեց, որ հասկանում են` այս սահմանափակումները չեն կարող անվերջ լինել և իրենք գնում են այն երկրների օրինակով, որոնք կարողացել են էֆեկտիվ և տեխնոլոգիապես հագեցված կանխարգելել և մեկուսացնել. «Սինգապուրում դպրոցները բաց են: Չկա որևէ կառույց կամ գործունեության տեսակ, որն արգելված է, բայց այնքան են տեխնոլոգիապես վերազինվել, որ էֆեկտիվորեն կարողանում են վարակակիրներին արագ հայտնաբերել և նրանց հետ շփված անձանց»,-ասաց Տիգրան Ավինյանը:
Նա չբացառեց, որ առաջիկա 10 օրերին կարող է կրկին մարտավարություն փոխվել: Սահմանափակումներն ավելի են խստացվելու, իսկ վերահսկողությունն ավելի արդյունավետ պետք է դարձնել. «Ոստիկանության ուժերին միացնելու ենք այլ կառույցներից տարբեր ուժեր, որովհետև վերահսկողությունը ծանր աշխատանք է: Վերահսկողության էֆեկտիվությունը բարձրացնելու նպատակով հավելյալ ուժեր ենք ներգրավելու»,-հավելեց Տիգրան Ավինյանը:

Дополнительные силы будут привлечены для повышения эффективности контроля за ситуацией с коронавирусом в Армении - Авинян 03/31/2020   17:11  |  Коронавирус
Продление срока действия введенных ограничений еще на 10 дней позволит полностью развернуть работы по предотвращению и изоляции, помочь Национальному центру по контролю и профилактике заболеваний эффективно выявлять лиц, который состояли в контакте с зараженными. Об этом на пресс-конференции во вторник, 31 марта, заявил вице-премьер Армении, комендант Тигран Авинян.
“Наша цель – созвучно с развитием этих технологий нарастить объемы тестирования и параллельно с эти процессом максимально минимизировать ограничения. Ограничения на передвижение и деятельность за эту неделю были наиболее заметны в воскресенье. По разным показателям, мы убедились в том, что перемещения людей существенно сократились, и в воскресенье достигли исключительно положительного в плане предотвращения распространения вируса показателя”, - сказал Авинян.
Вице-премьер Армении отметил, что  понимает, что ограничения не могут действовать бесконечно, и власти идут по пути тех стран, которые смогли эффективно и благодаря технологической оснащенности предотвратить случаи и изолировать.
“В Сингапуре школы открыты. Нет ни одной структуры или вида деятельности, которая запрещена, однако они настолько технологически оснащены, что им удается эффективно и оперативно выявлять заразившихся и контактировавших с ними лиц”, - заявил Тигран Авинян.
Комендант не исключил, что в ближайшие 10 дней тактика властей может претерпеть изменения.
По его словам, режим будет ужесточен. Кроме того, как отметил он, следует повысить эффективность контроля за ситуацией.
“К силам Полиции присоединятся и силы различных структур, поскольку осуществление контроля – это тяжелая работа. С целью повышения эффективности контроля мы привлечем дополнительные силы”, - добавил Тигран Авинян.