Հեռախոսային խոսակցությունները չեն գաղտնալսվելու․ Ռուստամ Բադասյանը ներկայացրել է՝ ինչի՞ մասին չէ նախագիծը 03/31/2020   12:51  |  Կորոնավիրուս
Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանն այսօր Ազգային ժողովում անդրադարձել է նախօրեին առաջին ընթերցմամբ ընդունված «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» և «Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթի վերաբերյալ թյուրընկալումներին։ Նախարարը, հետևելով նախօրեին սոցիալական ցանցերում մեր քաղաքացիների կողմից այս Նախագծին վերաբերող քննադատություններին ու մտահոգություններին, արձանագրել է, որ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներն ամենայն լրջությամբ են վերաբերվում իրենց իրավունքներին ու ազատություններին, և ուրախալի փաստ համարել այն հանգամանքը, որ քաղաքացիները պատրաստ չեն զիջել որևէ իրավունք և ազատություն, եթե բոլոր դեպքերում պատշաճ բացատրություններ չեն ներկայացվում, թե ինչո՞ւ է անհրաժեշտ թեկուզ համաճարակի հիմքով, թեկուզ արտակարգ դրության ընթացքում այդ իրավունքներն ու ազատությունները սահմանափակել։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Այդ համատեքստում, նախարար Բադասյանը ներկայացրել է, թե ինչի՞ մասին չէ Նախագիծը՝ ընդգծելով, որ այդ սահմանափակումները վերաբերում են բացառապես համաճարակի հիմքով հայտարարված արտակարգ դրությանը։
· Արտակարգ դրության ավարտից հետո որևէ սահմանափակում չի՛ գործելու։
· Քաղաքացիների մասին որևէ նոր տվյալ չի՛ հավաքվելու և չի՛ մշակվելու։ Օպերատորների մոտ առկա տվյալները համատեղվելու են մեկ միասնական բազայում՝ համաճարակի դեմ պայքարելու համար։
· Մեկտեղված բոլոր տվյալները ենթակա են լինելու ոչնչացման արտակարգ դրության ավարտից հետո։
· Այս ամենը որևէ կերպ Չի՛ ենթադրում հեռախոսային խոսակցության բացահայտում․ կարևոր է բացառապես զանգի կատարման փաստն ու տեղանքը ֆիքսելը։
· Թեև մեկտեղվելու է օպերատորների մոտ առկա տեղեկատվությունը, այդուհանդերձ, տվյալների մշակումը կարող է իրականացվել այն նվազագույն քանակով, որն անհրաժեշտ է սահմանված նպաակին հասնելու համար։ Այսինքն, եթե անձը ռիսկի գոտում չէ, չե՛ն կարող մշակված տվյալների հիման վրա վերլուծություն իրականացնել․ դա կհանգեցնի քրեական պատասխանատվության։
Ռուստամ Բադասյանը նաև բացատրել է, թե ինչո՞ւ է անհրաժեշտ զանգի փաստը և ինչո՞ւ է այս համակարգն արդյունավետ․ «Ենթադրենք վարակակիրը ինտենսիվ շփման մեջ է գտնվել տասը անձի հետ։ Տեղակայման փաստն ուսումնասիրելիս՝ պարզվում է, որ այդ անձերից հինգը նույն վայրում են գտնվել։ Եթե նույն վայրում են գտնվել ու վերջին, օրինակ, տասն օրվա ընթացքում նաև զանգեր են կատարել միմյանց, սա ենթադրում է, որ մեծ է հավանականությունը, որ այդ անձինք շփվել են ու վարակվել են։ Այս պարագայում լրացուցիչ գործողություններ կկատարվեն Կառավարության որոշմամբ սահմանված կարգով՝ անհրաժեշտության դեպքում այդ անձանց մեկուսացնելու համար։ Իսկ մյուս հինգ անձինք, ում հետ վարակակիրը խոսել է և նույն տեղանքում չի գտնվել, այլևս «հետաքրքրություն» չեն ներկայացնի»։
Ամփոփելով խոսքը՝ նախարարը շեշտել է, որ նժարի մի կողմում վրա դրված արժեքներ են՝ կյանքն ու առողջությունը, մյուսին՝ անձանց իրավունքների և ազատությունների համաչափ սահմանափակումը։ «Եթե ես որևէ պահի կասկածեի, որ այս միջոցով հնարավոր չի լինելու փրկել մարդկանց կյանքեր, ապա այս նախագիծը Կառավարությունը հետ կկանչեր»,- հայտարարել է Ռուստամ Բադասյանը։
11:35 31/03/2020  |  ՔաղաքականԵթե որևէ պահի կասկածեի, որ այս միջոցով հնարավոր չի լինելու փրկել մարդկանց կյանքեր, ապա այն կառավարությունը հաստատ հետ կկանչեր․ Բադասյան
11:13 31/03/2020  |  ԿորոնավիրուսՆախագիծը չի՛ ենթադրում որեւէ խոսակցության ձայնագրում կամ որեւէ այլ բովանդակության բացահայտում. հայտարարություն
13:23 30/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՊետությանն ի՞նչ է տալու տեղեկատվությունը՝ թե երկու անձինք x վայրից քանի անգամ են միմյանց հետ խոսել. Միրզոյանը՝ Բադասյանին
12:45 30/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարությունն ուզում է հավաքել քաղաքացիների անձնական տվյալները՝ որտեղ է գտնվում, ում հետ է խոսում , երբ ու որքան. Բադասյանը ներկայացրեց նախագիծը
17:56 27/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱռաջիկայում հակակոռուպցիոն դատարան կստեղծվի, դատախազությունում էլ՝ մասնագիտական ստորաբաժանում. նախարար
15:39 25/03/2020  |  ՔաղաքականԽորհրդարանը քննարկում է գրավը որպես ինքնուրույն խափանման միջոց սահմանելու օրենսդրական նախաձեռնությունը
15:13 25/03/2020  |  ՔաղաքականԱյս օրենքն իդեալական է, քանի դեռ իրավակիրառ պրակտիկան որևէ խնդիր չի արձանագրել․ Ռուստամ Բադասյան
14:06 25/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԹերհայտարարագրումներ հայտնաբերելու դեպքում կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովն իրավունք կունենա կարգապահական վարույթ հարուցել․ Ռուստամ Բադասյան

Телефонные разговоры не будут прослушиваться: глава Минюста Армении объяснил, чего нет в резонансном проекте 03/31/2020   13:39  |  Коронавирус
Министр юстиции Армении Рустам Бадасян сегодня в парламенте коснулся обеспокоенности и критических замечаний в адрес пакета закона о внесении изменений в закон РА “О правовом режиме чрезвычайного положения” и “Об электронных коммуникациях”, который был принят накануне в первом чтении.
Он заявил, что ознакомился с опасениями граждан и пришел к выводу, что они со всей серьезностью относятся к своим правам и свободам. По его словам, вселяет радость тот факт, что граждане не готовы уступить какие-либо из своих прав и свобод в условиях отсутствия должных объяснений по поводу необходимости ограничения этих прав и свободу даже на основании эпидемии и даже на период действия режима ЧП.
В данном контексте министр представил, о чем не говорится в проекте. Он подчеркнул, что эти ограничения касаются исключительно чрезвычайного положения, объявленного из-за эпидемии.
- Какие-либо ограничения после истечения срока действия режима ЧП не будут действовать;
- Какие-либо новые данные о гражданах не будут собираться или обрабатываться. Имеющиеся у операторов данные будут объединены в одну базу данных для борьбы с эпидемией;
- Все собранные данные подлежат уничтожению  после истечения срока действия режима ЧП;
- Все это никоим образом не подразумевает раскрытия содержания телефонных переговоров. Важны лишь факт произведения звонка и фиксация местоположения;
- Хотя имеющая у оператора информация будет собрана в одном месте, тем не менее, обработка данных  может производиться в том минимальном объеме, который необходим для достижения обозначенной цели, а именно: если человек вне зоны риска, то возможности анализа на основании обработанных данных нет; это влечет уголовную ответственность;
Рустам Бадасян также объяснил необходимость фиксации факта звонка и эффективность данной системы.
“Например, инфицированный состоял в интенсивном контакте с 10 лицами. Если они находились в одном месте и за последние 10 дней также производили звонки друг другу, то это указывает на то, что велика вероятность того, что эти люди общались и заражены. В данном случае будут предприняты дополнительные действия в порядке, установленном решением правительства, и при необходимости для их изоляции. А остальные пятеро, с которыми общался зараженный, но не находился в одном и том же месте, впредь уже не будут представлять “интереса”.
Завершая свое выступление, министр отметил, что на одной чаше весов – жизнь и здоровье, а на другой  соразмерно ограничения прав и свобод граждан.
“Если бы я хотя на минуту усомнился в том, что с помощью этой меры не удастся спасти жизни, то этот проект  правительство бы отозвало”, - заявил Рустам Бадасян.
09:50 31/03/2020  |  КоронавирусДвух пациентов с коронавирусом перевели из реанимации в палату - глава Минздрава Армении
18:09 30/03/2020  |  КоронавирусВладимир Путин назвал преступной халатностью игнорирование норм карантина - “Интерфакс”
18:01 30/03/2020  |  КоронавирусВ Грузии вводится всеобщий карантин и комендантский час - Sputnik Грузия
17:29 30/03/2020  |  КоронавирусПравительство Армении приняло новые антикризисные меры из-за последствий коронавируса
17:00 30/03/2020  |  КоронавирусГосcимфонический оркестр Армении поблагодарил медиков за их самоотверженную работу(Видео)
16:07 30/03/2020  |  КоронавирусПринц Чарльз вылечился от коронавируса и вышел из режима самоизоляции - Reuters