Ընդդիմությունը ձեռնպահ քվեարկեց․ անձնական տվյալներին հասանելիություն ստանալու նախագիծը չընդունվեց 03/31/2020   14:00  |  Կորոնավիրուս
ԱԺ-ը չընդունեց «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» և «Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» կառավարության ներկայացրած օրենքների նախագծերի փաթեթը։
Մինչ քվեարկությունն ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության գործընկերներին առաջարկեց չմասնակցել քվեարկությանը, որպեսզի նախագիծը չընդունվի։
ԱԺ անկախ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը տեղեկացրեց, որ ինքը կողմ է քվարկելու նախագծին։ Աժ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցն էլ հորդորեց կողմ քվեարկել․ «Ես ողջունում եմ ընդդիմության միասնականության կոչերը, այս իրավիճակում միասնականության կոչերն ու առաջարկում եմ, որ դրանք վերածվեն գործի։ ԱՆհրաժեշտ է, որ ձեռնարկենք արտակարգ միջոցառումներ, վիրուսի տարածումը կանխելու ու կյանքեր փրկելու համար»։
Նախագիծը չընդունվեց 65 կողմ, 0 դեմ, 0 ձեռնպահ ձայներով։
11:27 31/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱզգային ժողովը արտահերթ նիստում քննարկում է կառավարության ներկայացրած օրինագծերը
09:40 31/03/2020  |  Մամուլ«Իմ քայլում» համակարծիք չեն. ո՞ր պատգամավորների ձեռքը չգնաց կողմ քվեարկել տոտալ վերահսկողությանը․ «Հրապարակ»
22:42 30/03/2020  |  ՎերլուծություններՈվքե՞ր են կանգնած «մուտք մարդկանց անձնական տվյալներ» օպերացիայի հետևում
17:45 30/03/2020  |  ՔաղաքականԱռաջարկվում է բաժնետիրական ժողովներն անել առցանց տարբերակով
17:07 30/03/2020  |  ՔաղաքականԱԺ-ն այսօր քննարկված բոլոր նախագծերն ընդունեց առաջին ընթերցմամբ․ երկրորդ ընթերցումը կլինի վաղը
11:18 30/03/2020  |  ՄեկնաբանությունՈւզում են պարտավորեցնել օպերատորներին՝ պետությանը տրամադրելու մեզ բոլորիս վերաբերող անձնական տվյալներ. Ռուբեն Մելիքյան

Парламент Армении не одобрил резонансный проект об онлайн-контроле за контактами зараженных коронавирусом 03/31/2020   14:15  |  Коронавирус
Национальное Собрание Армении не приняло пакет законов о внесении поправок в закон РА “О правовом режиме чрезвычайного положения” и “Об электронных коммуникациях”, предусматривающий получение доступа к личным данным для онлайн-контроля за контактами граждан, инфицированных коронавирусом нового типа.
Резонансный законопроект вызвал недовольство как среди парламентариев, так и граждан.
Глава фракции “Процветающая Армения” Эдмон Марукян предложил коллегам оказаться от участия в голосовании и провалить его принятие.
В свою очередь независимый депутат Арман Бабаджанян заявил, что проголосует за проект. Глава правящей фракции "Мой шаг" Лилит Макунц призвала поддержать проект.
“Я приветствую призывы оппозиции к консолидации и предлагаю им перейти от слов к делу. Необходимо предпринять чрезвычайные меры для предотвращения распространения вируса и спасения жизней”, - сказал она.
За проект проголосовали 65 депутатов при ноль “против” и ноль “воздержавшихся”.  Проект не был принят.
09:50 31/03/2020  |  КоронавирусДвух пациентов с коронавирусом перевели из реанимации в палату - глава Минздрава Армении
18:09 30/03/2020  |  КоронавирусВладимир Путин назвал преступной халатностью игнорирование норм карантина - “Интерфакс”
18:01 30/03/2020  |  КоронавирусВ Грузии вводится всеобщий карантин и комендантский час - Sputnik Грузия