Կորոնավիրուսի վարակակիրների թվում առջեւում են Երեւանն ու Արարատը 03/31/2020 17:39 | Կորոնավիրուս
Վերջին օրերին կորոնավիրուսի դեպքեր են արձանագրվել նաեւ Տավուշում եւ Վայոց ձորում, որտեղ մինչ այդ չէր գրանցվել որեւէ դեպք։ Միակ մարզը Գեղարքունիքն է, որտեղ առայժմ չկա հաստատված ոչ մի դեպք։ Իսկ վարակակիրների թվով առջեւում Երեւանն է, ապա՝ Արարատը։ Այս տվյալները հրապարակել է ԱՆ խոսնակ Ալինա Նիկողոսյանը։
Նրա գրառման մեջ ասվում է՝
« Ներկայացնում ենք Հայաստանում կորոնավիրուսային հիվանդության հաստատված դեպքերն ըստ Երևանի և մարզերի: Պետք է նշել, որ 532 դեպքից այս պահին ճշգրիտ է 502 քաղաքացու բնակության վայրը:
Մնացած 30 պացիենտի բնակության վայրը պարզվում է, քանի որ վերջիններիս փաստացի և անձնագրում հաշվառված տվյալների մեջ կա անհամապատասխանություն:
Հավելենք, որ նշված վիճակագրությունը չի կապվում համաճարակաբանական գործողությունների հետ և հաստատված յուրաքանչյուր դեպք ուսումնասիրվել է մասնագետների կողմից: Տվյալները լիովին հստակեցնելուց հետո կհրապարակվի նաև քարտեզը։

Ереван и Арарат лидируют по числу заразивших коронавирусом 03/31/2020   18:04  |  Коронавирус
Случаи заражения коронавирусом нового типа зарегистрированы в Тавушской и Вайоцдзорской области Армении. Единственная область, где не подтверждено ни одного случая инфицирования COVID-19, это Гегаркуникская область.
По числу зараженных лидирует Ереван. За столицей следует Араратская область. Эти данные привела пресс-секретарь Министерства здравоохранения Армени Алина Никогосян.
"Представляем подтвержденные случаи заражения коронавирусной инфекцией по Еревану и областям. Следует отметить, что из 532 случаев известно место жительство только 502 граждан", - сказала она.
Место проживание остальных 30 пациентов устанавливается ввиду несоответствий между фактическихми  и указанными в паспорте данными.
Она добавила, что данную статистику не  связывают с эпидемиологическими действиями, и каждый подтвержденный случай был изучен специалистами.  После полного уточнения данных, будет обнародавана также карта:
Ереван – 219
Арагацотн -10
Арарат – 113
Армавир – 51
Лори – 4
Котайк – 88
Ширак – 6
Сюник – 8
Вайоц Дзор – 1
Тавуш - 2
17:11 31/03/2020  |  КоронавирусДополнительные силы будут привлечены для повышения эффективности контроля за ситуацией с коронавирусом в Армении - Авинян