Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը ռուսական կողմին առաջարկում է սահմանին գազի գնի նվազեցման շուրջ բանակցություններ սկսել 03/31/2020   14:41  |  Կորոնավիրուս
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը Կառավարության անունից Հայաստան մատակարարվող գազի գնի փոփոխության վերաբերյալ նոր բանակցություններ սկսելու նամակով դիմել է «Գազպրոմ» ՀԲԸ վարչության նախագահ Ալեքսեյ Միլլերին: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ կառավարությունը։
«Արդեն ակնհայտ է, որ կորոնավիրուսի հետևանքները բացասական ազդեցություն կունենան մեր երկրների սոցիալ-տնտեսական զարգացման վրա և դա կհանգեցնի էներգոռեսուրսների սպառման ծավալի անկմանը: Մենք, իհարկե, ամեն կերպ կխթանենք արտադրության և սպառման աճը, բայց նշված միջոցառումների արդյունավետության համար անհրաժեշտ է ապահովել մրցակցային միջավայր: Մենք բոլորս հասկանում ենք, որ Հայաստանում գազի գինը այս իմաստով ունի մեծ նշանակություն: Մենք նաև հասկանում ենք, որ մեր երկրների բարեկամական հարաբերությունների մասշտաբներն ու մակարդակը թույլ են տալիս մեզ և պահանջում են մեզնից ժամանակին բարձրացնել և քննարկել մեր երկրների՝ այդ թվում առևտրատնտեսական համագործակցության կայուն զարգացման համար համակարգային նշանակություն ունեցող հարցեր:
Հաշվի առնելով կանխատեսումներն ու համաշխարհային շուկաներում էներգոռեսուրսների, այդ թվում՝ նավթի և գազի գների հետ կապված ընթացիկ իրավիճակը, նպատակահարմար ենք համարում սկսել նոր բանակցություններ Հայաստանի Հանրապետություն մատակարարվող գազի գնի փոփոխության վերաբերյալ: Մասնավորապես, մենք պատեհաժամ ենք համարում Հայաստանի և Վրաստանի սահմանին հազար խորանարդ մետրի համար գազի գինը նվազեցնելու, ինչպես նաև գազի համար վճարումը ազգային արժույթով կատարելու վերաբերյալ կանոն սահմանելու հարցերի քննարկումը»:
15:20 30/03/2020  |  ԿորոնավիրուսՆույնականացման գործիքակազմ գոյություն չունի.Մհեր Գրիգորյանը՝ օրավարձով ապրող անձանց օժանդակություն տրամադրելու մասին
15:05 30/03/2020  |  ԿորոնավիրուսՄիջոցառումները, որոնք միտված չեն զարգացման, ուղղակի՝ կլինեն ձևական և ոչ արդյունավետ.Գրիգորյան
14:39 30/03/2020  |  ԿորոնավիրուսԳազի գնի փոփոխություն տեղի կունենա աշխարհում.Գրիգորյան
12:14 19/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՏնտեսվարողը 0 տոկոսով ստանում է վարկային միջոցներ. Փաշինյան
21:20 16/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՓոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը տեսակապի միջոցով մասնակցել է ԵԱՏՀ խորհրդի նիստին

Власти Армении обратились к России с предложением начать переговоры о снижении цены на газ 03/31/2020   16:23  |  Коронавирус
Вице-премьер Армении Мгер Григорян от имени правительства направил письмо председателю правления “Газпром” Алексею Миллеру о начале новых переговоров по снижению цены на газ.
"Уже очевидно, что последствия коронавируса негативно скажутся на социально-экономическом развитии наших стран, что приведет к снижению объемов потребления энергоресурсов. Мы, конечно, всячески будем стимулировать рост производства и потребления, однако для эффективности мероприятий необходимо обеспечить конкурентную среду. Все мы понимаем, что цена на газ в Армении в этом смысле имеет большое значение. Мы также понимаем, что масштабы  и уровень дружеских отношений между нашими странами позволяют нам и требуют от нас своевременно поднимать и обсуждать  вопросы, имеющие системное значение для нашей страны, в том числе для устойчивого развития торгово-экономического сотрудничества. С учетом прогнозов и текущей ситуации с ценами на энергоносители в мире, в том числе на нефть и газ, считаем целесообразным начать новые переговоры об изменении цен на поставляемый в Республику Армения природный газ", - говорится в письме.
В частности, как отмечается в письме, Ереван считает также своевременным обсуждение вопроса о снижении цены на газ на границе Армении и Грузии за 1 тысячу кубических метров, а также об установлении правила касательно оплаты за газ в национальной валюте.
"С учетом прогнозов и текущей ситуации с ценами на энергоносители в мире, в том числе на нефть и газ, считаем целесообразным начать новые переговоры об изменении цен на поставляемый в Армению природный газ", - говорится в письме.