Անաշխատունակ հղի կանանց կտրամադրվի 100 հազարի չափով միանվագ նպաստ 03/30/2020 13:28 | Կորոնավիրուս
Կառավարության արտահերթ նիստում այս պահին քննարկվում է կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման 7-րդ միջոցառումը հաստատելու մասին հարցը:
Միջոցառումը ներկայացրեց Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանը: Վերջինս նշեց միջոցառման շահառու է հանդիսանում այն հղի կինը, ով 2020 թվականի մարտի 30-ի դրությամբ չունի աշխատանք և ում ամուսինն ազատվել է աշխատանքից 2020-ի մարտի 13-ից մինչև մարտի 30-ն ընկած ժամանակահատվածում և այլ աշխատանքի չի անցել. «Աջակցությունը տրամադրվում է միանվագ նպաստի ձևով 100 հազար դրամի չափով»,-ասաց Զարուհի Բաթոյանը:
ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն առաջարկեց գործատուների հարցը նեղացնել, իսկ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ նկատեց. «Արժի՞ այս պարագայում նեղացնել: Եթե հղի կանանց մասին է խոսքը, կարծում եմ չարժի: Չարժի նեղացնել, որովհետև սա այն դեպքն է, որ կապ չունի: Ամուսնու կարգազանցության պատճառով չեմ կարծում, թե պետք է կանանց որևէ սահմանափակման ենթարկել»,-նկատեց վարչապետը հավելելով, որ որոշել են սահամանափակում չդնել:
Այսինքն` եթե օգտվում են այլ ծրագրերից, դա խնդիր չէ: Վարչապետը հետաքրքրվեց արդյո՞ք այս կարգավորումը գործում է միայնակ հղիների պարագայում, թե ոչ, որին ի պատասխան Զարուհի Բաթոյանն ասաց. «Ոչ: Ուղղակի որոշմամբ ամրագրված է, որ եթե աշխատանք չունի և ում ամուսինն ազատվել է աշխատանքից: Հղի կանանց աշխատանքային օրենսգիրքը պաշտպանում է և այս դեպքում նրանց այնուամենայնիվ չեն կարող աշխատանքից ազատել»,-ասաց նախարարը:
Վարչապետն առաջարկեց ամեն դեպքում մինչև ստորագրման փուլը նայել կարգավորման անհրաժեշտություն կա, թե ոչ. «Օրինակ կարող է դեպք լինի, որ կնոջ ամուսինն այս ընթացքում վթարի է ենթարկվել ու մահացել է և միայնակ հղի կին է: Ճիշտ կլինի, որ այս կարգավորումը դնենք և օգնենք, մանավանդ համոզված եմ, որ նման դեպքերը շատ չեն լինի»,-հավելեց Նիկոլ Փաշինյանը:

Беременные женщины, чьи мужья лишились работы во время режима ЧП, получат единовременное пособие 03/30/2020   15:56  |  Коронавирус
Правительство Армении на внеочередном заседании в понедельник, 30 марта, в рамках мер по нейтрализации экономический последствий коронавируса приняло решение о выплате единовременное пособия беременным, мужья которых лишились работы в связи с введенными ограничениями.
Как сообщила министр труда и социальных вопросов Заруи Батоян, бенефициариями пособия станут те женщины, которые по состоянию на 30-ое марта 2020 года не имеют работы, а их супруги были уволены с работы с 13-го по 30-ое марта 2020 года и не устроился на новую.
Как уточнила Батоян, беременные женщины получат единовременное пособие в размере 100 тыс. драмов (около  $200).
В свою очередь, премьер-министр Никол Пашинян предложил предусмотреть норму регулирования, предусматривающую содействие и одиноким беременным женщинам, мужья которых по разным причинам скончались в течение этого времени.
“Будет правильно, если мы введем также эту норму регулирования и поможем. Тем более я уверен, что подобных случаев будет немного”, - сказал Никол Пашинян.
14:33 30/03/2020  |  КоронавирусАрсен Торосян допустил скорый рост числа излечившихся от коронавируса в Армении
14:04 30/03/2020  |  КоронавирусЕще один военнослужащий ВС Армении заразился коронавирусом
13:35 30/03/2020  |  КоронавирусВ России за последние сутки выявили 302 новых случая заражения коронавирусом - ТАСС
13:23 30/03/2020  |  КоронавирусВласти Армении хотят ввести контроль за смартфонами и интернетом для выявления круга общения заразившихся коронавирусом