Հեռախոսազանգերի տվյալների հավաքագրումը քաղաքական վերահսկողության տեսանկյունից լավ գործիք է. Սամվել Մարտիրոսյան 03/30/2020 14:58 | Կորոնավիրուս
ԱԺ-ում քննարկվող փաթեթը ենթադրում է քաղաքացի որի հեռախոսազանգերի մետա-տվյալների հավաքագրում, այսինքն ում է զանգել, երբ, որքան է տեւել զանգը, առանց դրա բովանդակության։ Այս մասին facebook-ի իր էջում գրել է մեդիա տեխնոլոգիաների մասնագետ Սամվել Մարտիրոսյանը:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Անկասկած, հիանալի է, որ բովանդակությունը չի ձայնագրվելու։ Սակայն սա անհամաչափ միջոցների կիրառում է, քանի որ հայտնի չէ, թե սա ո՞նց կարող է օգնել կարանտինի տեսանկյունից։ Իսկ այ, օրինակ, քաղաքական վերահսկողության տեսանկյունից սա լավ գործիք է։ Երկրորդը. հարկավոր է ստեղծել հանրային վերահսկողություն տվյալների հավաքագրման եւ ապագայում ոչնչացման։ Կառավարության բարի կամքի վրա այս հարցում չպետք է հիմնվենք»:

Эксперт: сбор метаданных телефонных звонков - хорошее средство с точки зрения политического контроля 03/30/2020   15:22  |  Коронавирус
Медиа-эксперт Самвел Мартиросян прокомментировал рассматриваемый в Национальном собрании Армении пакет законов "О правовом режиме чрезвычайного положения" и "Об электронных коммуникациях", предусматривающих онлайн-контроль за кругом общения лиц, зараженных коронавирусом нового типа.
“Рассматриваемый в Национальном собрании Армении пакет законов подразумевает сбор метаданных телефонных звонков граждан, а именно: кому звонил, сколько длился разговор, без доступа к его содержанию. Несомненно, замечательно, что содержание не будет записываться. Однако, это применение несоразмерных мер, поскольку не известно,  как это может помочь с точки зрения карантина. А вот, например, с точки зрения политического контроля - это  хорошее средство”, - написал Самвел Мартиросян на своей странице Facebook.
По его словам, необходимо создать общественный контроль за  сбором данных и их уничтожением в будущем.