Զինված ուժերում կորոնավիրուսով վարակվածների թիվն ավելացել է.ընդհանուր առմամբ 5 դեպք 03/27/2020   13:49  |  Կորոնավիրուս
Եւս երկու զինծառայողի մոտ հաստատվել է կորոնավիրուսի վարակը։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի քարտուղարը։
«Երեք զինծառայողների մոտ կորոնավիրուսի հայտնաբերմամբ պայմանավորված, մարտական խնդիրներում չընդգրկված նույն զորամասի 32 զինծառայողներից, այնուհետև ևս հինգից նախօրեին կորոնավիրուսային հիվանդության առկայության թեստավորման համար կատարվել էր նմուշառում:
Թեստավորման արդյունքում երկու զինծառայողի մոտ ախտորոշվել է կորոնավիրուս, 35 զինծառայողի թեստավորման արդյունքը բացասական է: Հաստատված դեպքերը փոխկապակցված են տվյալ զորամասում գրանցված առաջնակի դեպքի հետ: Զինծառայողները հոսպիտացված են, նրանց առողջական վիճակը գնահատվում է բավարար։ Երկու զինծառայողներն էլ նախապես մեկուսացված էին։
Ընդհանուր հինգ վարակված զինծառայողներից ոչ մեկը չունի թոքաբորբ, մեկի մոտ առկա է թույլ արտահայտված ջերմություն, մյուս չորս զինծառայողները բացարձակ չունեն հիվանդությանը բնորոշ ախտանիշներ։
Զինծառայողների հետ սերտ շփում ունեցածները շարունակում են մնալ մեկուսացված հատուկ առանձնացված տարածքում, որն ապահովված է կենցաղային անհրաժեշտ պայմաններով լիարժեք մեկուսացման համար։ Մեկուսացված զինծառայողներին մատուցվում է բարձրակարգ սնունդ։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը, ըստ անհրաժեշտության, պարբերաբար տեղեկություններ կտրամադրի զինված ուժերում կորոնավիրուսի ներթափանցման և տարածման դեմ տարվող պայքարի և և ընթացիկ վիճակագրության մասին։
Հորդորում ենք հետևել միմիայն պաշտոնական տեղեկատվությանը։ Զինված ուժերում արվում է առավելագույնը վիրուսի դեմ պայքարելու համար։
Այժմ զինծառայողների մեկուսացման վայրում եմ, որտեղից էլ րոպեներ անց կապահովեմ ուղիղ եթեր, տեսնենք` ինչպես են մեր զինծառայողները»,- նշել է նա ֆեյսբուքում։
Նախկինում հաղորդվել էր հաստատված երեք դեպքի մասին, որի հետ հանրագումարում, այսպիսով, բանակում այս պահի դրությամբ կա 5 հաստատված դեպք։

В Армении число заразившихся коронавирусом военнослужащих выросло до 5 - Минобороны 03/27/2020   14:41  |  Коронавирус
Еще у двух военнослужащих Вооруженных сил Армении выявлен коронавирус нового типа, сообщила сегодня пресс-секретарь Министерства обороны Шушан Степанян в пятницу на своей странице в Facebook. Таким образом, число инфицированных в армии достигло 5.
Подтвержденные случаи инфицирования взаимосвязаны с отдельным случаем в данной воинской части.
"Оба военнослужащих госпитализированы. Их состояние оценивается как удовлетворительное. Они оба были заранее изолированы", – отметила Степанян.
Она также сообщила, что ни у кого из пяти заразившихся коронавирусом военнослужащих не диагностировано пневмонии.
“У одного из них немного повысилась температура тела, а у остальных вообще нет каких-либо симптомов”, - рассказала пресс-секретарь Минобороны Армении.
В целом, как сообщила Степанян, тест на выявление коронавируса прошли 37 военнослужащих. Результаты теста у 35 военнослужащих оказались отрицательными.
Образцы были взяты накануне у 32 военнослужащих той же воинской части, не вовлеченных в выполнение боевых задач, и ещё 5 солдат.
“Тесно контактировавшие с военнослужащими продолжают оставаться на карантине в отдельно отведенном месте, оснащенном всеми необходимыми бытовыми условиями для полноценной изоляции. Находящиеся на карантине военнослужащие обеспечены высококачественной едой”, - сказала она.
Степанян заявила, что Минобороны будет по необходимости периодически предоставлять информацию в ВС о проводимой борьбе против проникновения и распространения коронавируса и текущей статданных.
Она призвала следить только за официальной информацией. “В ВС прилагают максимум усилий для борьбы с вирусом”, - сказала она.