3 զինծառայողի մոտ կորոնավիրուս է ախտորոշվել. նրանք նախապես մեկուսացված են եղել. Դավիթ Տոնոյանի պարզաբանում է տարածել 03/26/2020   13:53  |  Կորոնավիրուս
Կորոնավիրուսային վարակի տարածումը զինված ուժերում կանխելու նպատակով ծավալուն բուժկանխարգելիչ աշխատանքներ ենք իրականացրել՝ ստեղծելով անհրաժեշտ պայմաններ, որպեսզի զինծառայողները զերծ մնան վարակից:
Այս մասին  նշվում է Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի պարզաբանման մեջ.
«Այնուամենայնիվ, հնարավոր չէ կանխել վարակի ներթափանցումը բանակ, քանի որ զինծառայողների մի մեծ զանգված ամենօրյա շփման մեջ է քաղաքացիական բնակչության հետ:
Մարտի 25-ին մարտական խնդիրներում չներգրավված զորամասի երեք զինծառայողներից կատարվել էր նմուշառում։ COVID-19 հետազոտման թեստի արդյունքում երեք զինծառայողների մոտ ախտորոշվել է կորոնավիրուս։ Զինծառայողներից մեկի ընտանիքի անդամի մոտ ավելի վաղ էր հաստատվել կորոնավիրուսի առկայություն: Երեք զինծառայողի հաստատված դեպքերը փոխկապակցված են և առնչվում են երկրում գրանցված առաջնակի դեպքերի օջախներից մեկի հետ: Ելնելով համաճարակաբանական հետազոտությունների տվյալներից, նշված զինծառայողները նախապես եղել են մեկուսացված, ինչը զգալիորեն նվազեցրել է վարակի հետագա տարածման ռիսկերը։
Զինծառայողներն այժմ հոսպիտալացված են, նրանց առողջական վիճակը բավարար է, որևէ մեկի մոտ թոքաբորբ չի արձանագրվել։ Զինծառայողներից մեկի մոտ առկա է ջերմության թույլ բարձրացում, իսկ երկուսը չունեն ջերմություն և հիվանդությանը բնորոշ այլ ախտանիշներ:
Հավաստիացնում եմ, որ կորոնավիրուսային հիվանդության ախտանիշով զինծառայողներին բարձրորակ և արդյունավետ բուժօգնություն է ցուցաբերվում, նրանց կյանքին վտանգ չի սպառնում:
Միաժամանակ պարզված է զինծառայողների շփումների ամբողջ շրջանակը։ Սերտ շփում ունեցածներն ու հավանական կոնտակտավորները մեկուսացված են նախապես նախորոշված առանձնացված տարածքներում։ Նրանց նկատմամբ նույնպես սահմանված է ամենօրյա խիստ հսկողություն և ապահովված են անհրաժեշտ պայմանները։ Վիրուսի առկայության թեստավորման նպատակով ևս 32 զինծառայողից կատարվել է նմուշառում:
Տվյալ զորամասում, որը տեղակայված է առաջնագծից զգալի հեռավորության վրա, հայտարարված է զորանոցային դրություն, ձեռնարկված են ամենախիստ հակահամաճարակային միջոցառումները, իրականացվում է բժշկական մշտադիտարկում։
Միաժամանակ հարկ եմ համարում ևս մեկ անգամ ընդգծել, որ Պաշտպանության բանակում առայսօր կորոնավիրուսային հիվանդության ախտանիշով որևէ դեպք չի արձանագրվել:
ՀՀ զինված ուժերում շարունակվում են ձեռնարկված լայնածավալ կանխարգելիչ միջոցառումները: Բոլոր զորամասերում կիրառվում են խիստ սահմանափակումներ վարակի ներթափանցումը կանխելու ուղղությամբ, սահմանված է ամենօրյա վերահսկողություն զինծառայողների առողջական վիճակի նկատմամբ: Վերջին մեկ ամսվա ընթացքում զինված ուժերում իրականացվող համալիր հակահամաճարակային միջոցառումների և կիրառվող խիստ սահմանափակուների արդյունքում շեշտակի նվազել է ոչ պակաս վտանգավոր այլ վարակիչ հիվանդությունների քանակը, ինչը միանշանակ վկայում է իրականացվող միջոցառումների արդյունավետության մասին:
Մասնավորապես, նախորդ տարիների նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ, «սուր շնչառական հիվանդություններով», «ջրծաղիկով», «անգինայով» հիվանդացությունները նվազել են 4 անգամ, իսկ աղիքային վարակով հիվանդներ ներկայումս ԶՈՒ անձնակազմի շրջանում ընդհանրապես չկան:
Հատկանշական է, որ վերջին տարիներին 5 անգամ նվազել է «թոքաբորբով» հիվանդացությունը, իսկ ծանր ընթացքով «թոքաբորբերի» քանակը՝ 10 անգամ, ատիպիկ ընթացքով և մահվան ելքով «թոքաբորբեր» զինված ուժերում չեն արձանագրվել:
Վստահ եմ, որ այս ճակատում ևս կհաջողենք»։
13:13 26/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԳործադիրը հաստատեց կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման առաջին միջոցառումը
12:09 26/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՄայրաքաղաքում և մարզերում ստուգումները շարունակվում են․ տվյալներ ժամը 09.00-ի դրությամբ

У трех военнослужащих в Армении диагностировали коронавирус – Давид Тоноян 03/26/2020 15:08 | Коронавирус
С целью предотвращения распространения коронавирусной инфекции в Вооруженных силах Минобороны РА провело обширную медицинскую профилактическую работу, создавая необходимые условия для того, чтобы уберечь военнослужащих от вируса. Об этом говорится в заявлении министра обороны Армении Давида Тонояна.
Тем не менее, как сообщил Тоноян, предотвратить проникновение вируса в армию невозможно, так как большое количество военнослужащих ежедневно контактирует с гражданским населением
Глава Минобороны заявил, что 25 марта у трех военнослужащих, не участвовавших в выполнении боевых задач, были взяты образцы.
“В результате проведения тестов на COVID-19 у трех военнослужащих был диагностирован коронавирус. У одного из членов семьи одного из военнослужащих ранее был диагностирован коронавирус. Все три подтвержденные случаи связаны с первичными случаями в Армении. Военнослужащие были заранее изолированы, что существенно сократило риски дальнейшего распространения вируса. Трое военнослужащих сейчас госпитализированы, состояние их здоровья оценивается как удовлетворительное, воспаления легких у них нет. У одного из военнослужащих есть незначительное повышение температуры, а у двух других нет повышенной температуры и других симптомов, характерных для этой болезни”, - рассказал Тоноян.
Он заверил, что военнослужащим с симптомами коронавирусной болезни оказывается высококачественная и эффективная медицинская помощь, и их жизни вне опасности.
В то же время, как сообщил глава Минобороны, установлен весь круг контактов военнослужащих.
“Те, кто находился с ними в тесном контакте, и потенциально контактировавшие изолированы в заранее обозначенных и выделенных территориях. Они находится под строгим ежедневным контролем и обеспечены необходимыми условиями. Еще у 32 военнослужащих были взяты образцы для проведения тестов на наличие вируса”, - сообщил Давид Тоноян.
Как отметил он, в данной воинской части, расположенной на значительном расстоянии от передовой, объявлено казарменное положение, приняты самые серьезные противоэпидемические меры, осуществляется медицинский мониторинг.
В то же время он счел нужным подчеркнуть, что на сегодняшний день в Армии обороны не зарегистрировано ни одного случая заболевания коронавирусом.
Тоноян также проинформировал, что в Вооруженных силах РА продолжаются широкомасштабные профилактические мероприятия.
“Во всех воинских частях действуют строгие ограничения для предотвращения проникновения вируса и осуществляется ежедневный надзор за состоянием здоровья военнослужащих. В результате комплексных противоэпидемических мер и строгих ограничений, введеннных в Вооруженных силах за последний месяц, резко сократилось число других не менее опасных инфекционных заболеваний, что однозначно свидетельствует об эффективности проводимых мероприятий”, - отметил министр.
В частности, как сообщил Давид Тоноян, по сравнению с аналогичным периодом предыдущих лет, случаи ОРВИ, ветрянки, ангины уменьшились в 4 раза, и в настоящее время среди личного состава ВС нет пациентов с кишечной инфекцией.
“Примечательно, что число случаев заболеваемости "пневмоний" за последние годы сократилось в 5 раз, а количество тяжелых случаев "пневмонии" – в 10 раз.При этом в Вооруженных силах не зарегистрировано случаев "пневмонии" с летальным исходом. Уверен, что мы добьемся успеха и на этом фронте”, - отметил Тоноян.