Նախագծով լայն հնարավորություններ են տրվում դատավորների նկատմամբ կամայականորեն, հայեցողական կարգապահական վարույթներ սկսելու համար․ Տարոն Սիմոնյան 03/25/2020 14:42 | Քաղաքական
Քաղաքական իշխանությունը մեկ տարի ծախսեց դատական իշխանության վրա հարձակումներ կազմակերպելով, ասելով, որ սա այն իշխանությունը չէ, որը մենք ցանկանում ենք ունենալ։ Եվ հիմա այս նախագծով մենք չենք փարատում հասարակական այն ընկալումները, որ ձևավորել ենք մեկ տարվա ընթացքում։ Այս մասին այսօր Ազգային ժողովում ասաց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Տարոն Սիմոնյանը։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ ԱԺ-ում այսօր քննարկվում է «Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը՝ երկրորդ ընթերցմամբ ընդունելու համար։
Նա նշեց, որ այս նախագծերի փաթեթը որևէ ձևով ուղղված չէ նախկինում սխալ վարքագիծ դրսևորած դատավորներին համակարգից հեռացնելուն։
«Այս նախագիծն ուղղված է բացառապես հետագայում, եթե դատավորները սխալներ թույլ տան, նրանց համակարգից հեռացնելուն։ Մենք համակարգում թողնում ենք այսպես կոչված վատ դատավորներին և ավելացնում նրանց նկատմամբ վերահսկողություն իրականացնելու գործիքակազմը»,-ասաց Սիմոնյանը։
ԼՀԿ պատգամավորն ընդգծեց՝ այս լուծման պարագայում արդար, ազնիվ դատավորների նկատմամբ հավելյալ և անհարկի գործիքներ են առաջ գալիս, որպեսզի նրանց անկախությունը կաշկանդվի։
«Դուք նշում եք, որ մենք դատավորների անկախությունը երաշխավորող օրենսդրական նախաձեռնություն ենք ընդունում, հակառակը, դատավորների կախվածությունը երաշխավորող նախագիծ եք մենք ընդունում, որովհետև ձեր նշած կարգապահական վարույթների հիմքերը, որպես այդպիսին լայն հնարավորություններ են տալիս կիրառող մարմիններին, այդ թվում բարձրագույն դատական խորհրդին, որպեսզի կամայականորեն, հայեցողական կարգապահական վարույթներ սկսեն դատավորների նկատմամբ»,-ասաց Սիմոնյանը։
Նա շեշտեց՝ դատավորն անկախ պետք է լինի ոչ միայն գործադիրից ու օրենսդիրից, այլև մյուս դատավորներից․ «Սա կարևորագույն սկզբունք է դատական իշխանությունում։ Մենք չպետք է սրա հետ կապված որևէ բացառություն կատարենք»։
Նա տեղեկացրեց, որ ԼՀԿ-ի ներկայացրած 33 առաջարկություններից գրեթե 10 ընդունվել է կառավարության կողմից, սակայն այն հիմնական առաջարկությունները, որոնք սկզբունքային փոփոխություններ են ենթադրում մերժվել են կառավարության կողմից։
«Այս տեքստով մենք որևէ կերպ չենք նպաստելու դատական իշխանության անկախության երաշխավորմանը, այլ հակառակը՝ ավելի ենք ծանրացնելու դատավորի կախվածությունը մեկ այլ դատավորից և նաև գործադիրից»,-ամփոփելով խոսքն ասաց Սիմոնյանը։

Депутат от “Просвещенной Армении” увидел в новом законопроекте риск углубления зависимости судей 03/25/2020   15:27  |  Лента новостей
Политическая власть потратила год на организацию нападок на судебную власть, заявляя, что это не та власть, которую мы хотели бы иметь. Теперь же этим проектом не удастся развеять  представления общественности, сформировавшиеся в течение года. Такое мнение высказал в парламенте депутат от фракции “Просвещенная Армения” Тарон Симонян.
Национальное собрание Армении рассматривает вопрос о принятии во втором и окончательном чтении законопроекта о внесении поправок в Судебный кодекс страны и прилагаемый к нему пакет законов.
Как отметил Симонян, данный пакет законопроектов никоим образом не нацелен на отстранение от системы судей, которые ранее вели себя неправильно.
“Этот проект нацелен исключительно на отстранение от системы судей, которые допустят ошибки в будущем. Мы оставляем в системе так называемых плохих судей и наращиваем инструментарий по осуществлению контроля за ними”, - пояснил Симонян.
Депутат подчеркнул, что в случае такого решения появятся ненужные инструменты по ограничению независимости честных и справедливых судей.
“Вы указываете, что мы принимаем законодательную инициативу, гарантирующую независимость судей. Напротив, мы принимаем проект, гарантирующий зависимость судей, потому что основания для дисциплинарного производства предоставляют применяющим органам, в том числе Высшему судебному совету, широкие возможности для начала по своему усмотрению произвольного  дисциплинарного производства в отношении судей”, - сказал Симонян.
Он подчеркнул, что судья должен быть не только независим от исполнительной и законодательной ветвей власти, но и от остальных судей. “Это важный принцип в судебной власти. Мы не должны в этой связи делать каких-либо исключений”, - указал парламентарий.
Он сообщил, что представленные  “Просвещенной Арменией” порядка 10 из 33 предложений были приняты правительством, однако те основные рекомендации, которые подразумевают принципиальные изменения, были отклонены кабмином.
По его словам, проект в его нынешнем варианте никоим образом не будет способствовать созданию гарантий независимости судебной власти.
“Напротив, как указал депутат, нарастит зависимость судьи от другого судьи, а также от исполнительной власти”, - резюмировал Симонян.