Զոհրաբ Մնացականյանի հեռախոսազրույցը Իրանի ԱԳ նախարար Ջավադ Զարիֆի հետ 03/25/2020 15:10 | ԼՐԱՀՈՍ
Մարտի 25-ին հայկական կողմի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հեռախոսազրույցն Իրանի արտաքին գործերի նախարար Ջավադ Զարիֆի հետ: Այս մասին տեղեկացանք Արտաքին գործերի նախարությունից։
Նախարար Մնացականյանը շնորհավորեց իր իրանցի գործընկերոջը Նոուռուզի առթիվ՝ փոխանցելով հայ ժողովրդի համերաշխությունը և զորակցությունը բարեկամ Իրանի ժողովրդին նոր տիպի կորոնավիրուսի դեմ մղվող պայքարում:
Ներկայացնելով նոր տիպի կորոնավիրուսի հետագա տարածման կանխարգելման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության կողմից գործադրվող ջանքերը` նախարար Մնացականյանը կարևորեց համավարակի դեմ պայքարում միջազգային համագործակցությունը, հատկապես հարևան պետությունների միջև գործողությունների համակարգումը: Այդ համատեքստում երկուստեք գոհունակությամբ ընդգծվեց կորոնավիրուսի դեմ պայքարում Հայաստանի և Իրանի տարբեր գերատեսչությունների միջև առկա սերտ փոխգործակցությունը և համավարակի դեմ պայքարում փորձի շարունակական փոխանակումը:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում Հայաստանի ԱԳ նախարարը կարևորեց հակամարտությունների գոտիներում հրադադարների պահպանման և պատժամիջոցների ռեժիմների վերանայման վերաբերյալ ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի կոչերը՝ ընդգծելով, որ համավարակի դեմ պայքարը պետք է դառնա հնարավորություն ժողովուրդների հաշտեցման և գլոբալ համերաշխության համար:
Հայաստանի և Իրանի ԱԳ նախարարներն ընդգծեցին երկկողմ պատրաստակամությունը քայլեր ձեռնարկելու երկկողմ օրակարգի դինամիկայի պահպանման, առկա պայմաններում առևտրաշրջանառության խթանման, ինչպես նաև երկու երկրների քաղաքացիների՝ հայրենիք վերադարձի ապահովմամբ պայմանավորված հարցերի հասցեագրման ուղղությամբ:

Главы МИД Армении и Ирана провели телефонный разговор 03/25/2020   15:53  |  Лента новостей
Mинистр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян сегодня, 25 марта провел телефонный разговор с главой МИД Ирана Джавадом Зарифом.  Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении. Беседа состоялась по по инициативе армянской стороны.
Зограб Мнацаканян поздравил своего иранского коллегу с Новрузом, передав ему слова солидарности и поддержки армянского народа дружественному народу Ирана в борьбе с коронавирусом нового типа.
Представив усилия правительства Армении по предотвращению дальнейшего распространения коронавируса нового типа, Мнацаканян подчеркнул важность международного сотрудничества в борьбе с эпидемией, особенно координацию действий между соседними государствами. В данном контексте стороны с удовлетворением подчеркнули тесное взаимодействие между различными ведомствами Армении и Ирана в борьбе с коронавирусом и продолжительный обмен опытом в борьбе с эпидемией.
В ходе телефонной беседы глава МИД Армении отметил важность призывов генсека ООН относительно соблюдения режима прекращения огня и пересмотра санкций в зонах конфликтов, подчеркнув, что борьба с эпидемией должна стать возможностью для примирения народов и глобальной солидарности.
Главы МИД Армении и Ирана подчеркнули обоюдную готовность предпринять шаги по сохранению динамики двусторонней повестки, стимулированию товарооборота в сложившихся условиях, а также адресации вопросов, связанных с  обеспечением возвращения граждан двух стран на свою родину.