Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանը դիմել է ՄԻՊ-ին և ԲԴԽ-ին 03/24/2020   17:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Արամ Վարդևանյանը դիմել է Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանին և ԲԴԽ նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանին։ Այս մասին տեղեկացնում է Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական խումբը։
Պաշտպանը տեղեկացրել են, որ իր դիմումներն ստացվել են և մուտք են արվել համապատասխան աշխատակազմերում։ Երկու գրություններն էլ վերաբերում են Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Աննա Դանիբեկյանին ներկայացված՝ Ռ․ Քոչարյանին անձնական երաշխավորությամնբազատ արձակելու միջնորդությունը քննելու շուրջ ստեղծված իրավիճակին։
ՄԻՊ-ին ուղղված դիմումի մեջ Վարդևանյանը նշել է, որ ներկայացված միջնորդության շուրջ ստեղծված վիճակը Ռոբերտ Քոչարյանի իրավունքների խախտման հերթական դրսևորումն է, և անհրաժեշտ է դրա հետ կապված անհապաղ գործողություններ ձեռնարկել։
ԲԴԽ-ին ուղղված դիմումի մեջ Արամ Վարդևանյանն աևրձանագրել է ստեղծված իրավիճակի համակարգային խնդիրը։ Այսօր պաշտպանը ևս մեկ անգամ կապ է հաստատել դատարանի աշխատակազմի հետ, որտեղ նրան կրկին պատասխանել են, որ դատավոր Աննա Դանիբեկյանը վատառողջ է և այլ տեղեկության չեն տիրապետում։
Նշենք, որ երեկ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը հրաժարվեց մակագրել Ռոբերտ Քոչարյանի կալանավորումն անձնական երաշխավորությամբ փոխարինելու միջնորդությունը այլ դատավորի, պատճառաբանելով, որ սույն քրեական գործը գտնվում Ա․ Դանիբեկյանի վարույթում և միջնորդությունը գտնվում է բացառապես իր լիազորությունների շրջանակում։
Ռ․ Քոչարյանի խափանման միջոց կալանքը անձնական երաշխավությամբ փոխարինելու առաջարկով հանդես են եկել ՀՀ նախկին վարչապետեր Վազգեն Մանուկյանը, Խոսրով Հարությունյանը և Կարեն Կարապետյանը, ինչպես նաև Արցախի նախկին վարչապետ Անուշավան Դանիելյանը։

Адвокат Роберта Кочаряна обратился к омбудсмену и Высшему судебному совету Армении 03/24/2020   18:02  |  Суд по делу второго президента РА
Адвокат Арам Вардеванян, представляющий интересы второго президента Армении Роберта Кочаряна, обратился к омбудсмену РА Арману Татояну и председателю Высшего судебного совета Рубена Вардазаряну. Об этом сообщает адвокатская группа Роберта Кочаряна.
Адвокат сообщил, что его обращения поступили уже в соответствующие администрации. Оба письма касаются ситуации, сложившейся вокруг рассмотрения ходатайства об освобождении Роберта Кочаряна под личное поручительство.
В обращении, адресованном Защитнику прав человека, Вардеванян указал, что создавшаяся вокруг поданного ходатайства ситуация является очередным проявлением нарушения прав Роберта Кочаряна, и заявил о необходимости принятия неотложных действий в этой связи.
А в обращении, направленном Высшему судебному совету, Арам Вардеванян констатировал системную проблему создавшейся ситуации. Сегодня адвокат еще раз связался с аппаратом суда, где ему в ответ вновь заявили, что судья Анна Данибекян нездорова и что иными сведениями они не располагают.
Отметим, что накануне суд общей юрисдикции Еревана отказался перенаправить рассмотрение ходатайства об изменении Роберту Кочаряну меры пресечения с заключения под стражу на личное поручительство другому судье, мотивировав свой отказ тем, что данное уголовное дело находится в ведении А. Данибекян, следовательно, рассмотрение указанного ходатайства находится исключительно в рамках полномочий судьи, рассматривающей дело.
Напомним, что за освобождение Кочаряна выразили готовность поручиться бывшие премьер-министры Республики Армения Вазген Манукян, Хосров Арутюнян, Карен Карапетян и экс-премьер Республики Арцах Анушаван Даниелян.