Քաղաքացիները փողոց դուրս կգան միայն անձը հաստատող փաստաթղթով, չեն աշխատի հազարավոր ձեռնարկություններ. վարչապետի ուղերձը 03/24/2020 19:25 | Կորոնավիրուս
Հայաստանում մեկ շաբաթով կգործեն արտակարգ դրության նոր սահմանափակումներ, հազարավոր ձեռնարկությունների աշխատանքը կդադարեցվի, կթույլատրվի միայն կենսական արտադրությունների գործունեությունը, քաղաքացիները փողոց դուրս կան միայն հստակ բացատրություն տալով, թե ուր են գնում եւ իրենց հետ կունենան անձը հաստատող փաստաթուղթ ու կլրացնեն պարետատան կողմից սահմանված ձեւաթուղթը:
Քիչ առաջ հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ուղերձով դիմելով ժողովրդին՝ խնդրելով բոլորին օգտվել օնլայն ծառայությնուններից:
Ներկայացնելով վերջին թարմացումը կորոնավիրուսով վարակվածության վերաբերյալ, Փաշինյանը հայտնեց. «Այսօր ժամը 18:30 դրութմամբ ունենք կորոնավիրուսի հաստաված 249 պացիենտ, որոնց մեծ մասը գտնվում է Նորք ինֆեկցիոն հիվանդանոցում, մյուսները՝ հանրապետության այլ բուժհաստատությյուններում»: Նա տեղեկացրեց, որ վիրուսակիրների մի մասն անգամ ջերմությյույն չունի եւ նրանց հիվանդանոցում գտնվելու հիմնական պատճառը՝ մյուսներին չվարակելն է:
Փաշինյանը տեղեկացրեց, որ 65 ից բարձր տարիքի 11 անձ ունենք, որոնք կորոնավիրուսով վարակված են, 70-ից բարձր 5 անձ: 30 հիվանդի մոտ թոքաբորբ է, որոնցից 5-ը ինտենսիվ թերապիայի բաժանմունքում են: 77 ամյա քաղաքացու վիճակը ծայրահեղ ծանր է, 4-ի վիճակը՝ ծանր: ըստ Փաշինյանի, ունենք 868 մեկուսացված քաղաքացի, 2419-ը ինքնամեկուսացված են: Խոսելով վարակի տարածման աշխարհագրությունից, նա ասաց, որ դեպքեր են գրանցվել Երեւանում, Արմավիրում, Արարատում, Արագածոտնում, Կոտայքում, Սյունիքում, Շիրակում, Լոռիում:
Նրա խոսքով, դեպքերի մեծ մասի ծագումնաբանությունը հայտնի է՝ Իրանից ժամանած քաղաքացիները, Էջմիածնի եւ Երեւանի արտադրամասի դեպքերը: ըստ նրա, կառավարությանը հաջողվեց կանգնեցնել Իրանի եւ էջմիածնի զարգացումները, բայց մարտի 23-ի ախտորոշումների վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ հնարավոր է անվերահսկելի զարգացում է ունեցել արտադրամասի դեպքը, քանի որ նոր դեպքեր ենք ունեցել Երեւանի եւ Չարենցավանի արդատրամասերում:

Выходить только с паспортом и при крайней необходимости: Пашинян заявил об ужесточении режима ЧП 03/24/2020   20:07  |  Коронавирус
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе своего обращения к народу заявил об ужесточении мер по борьбе с коронавирусом.
В частности,  в стране будут введены ограничения на свободное передвижение граждан, работа тысяч предприятий будет приостановлена. Будет разрешена работа лишь компаний, деятельность которых имеет жизненно важное значение. При выходе из дома граждане обязаны иметь при себе паспорт, ID-карту или другие документы, удостоверяющие личность. Вуход из дома должен быть аргументирован жизненно важными обстоятельствами. Кроме того, комендатура установит необходимую для обязательного заполнения анкету для передвижения граждан.
В своем обращении Пашинян заявил, что комендатура будет строго следить за всякими передвижениями по улицам.
Пашинян попросил граждан не собираться в группы более двух человек, даже во дворе и при общениис соседями.
"Как минимум на неделю закроются все рестораны и кафе. Будут открыты только магазины, аптеки, банки. И с 10 до 12 часов продуктовые магазины будут обслуживать только людей старше 65 лет. Всех остальных граждан призываю не закупаться в магазинах в это время", - заявил премьер Армении, призвав воспользоваться онлайн-услугами, а тем, кто облдает подобным опытом, приобщиться к ним.
Пашинян  призвал сограждан максимально серьезно отнестись к данной ситуации, ограничениям и потенциальным угрозам.
Он  сообщил, что все пенсионеры, которые получают пенсию наличными, в течение этого месяца не будут вынуждены посещать почтовые отделения, поскольку пенсии им будут доставляться на дом мобильными почтовыми группами.
Он также напомнил, что при нахождении дома необходимо соблюдать правила гигиены и следовать рекомендациям Министерства здравоохранения.
По последним данным, в Армении подтверждено 249 случаев заражения коронавирусом нового типа.
Воспаление легких диагностировано у 30 больных коронавирусом в Армении. Из них пятеро находятся в отделении интенсивной терапии. К несчастью, состояние 77-летнего нашего соотечественника крайне тяжелое. Состояние четверых оценивается как тяжелое.
Всего на данный момент 868 граждан изолировано, для более 2419 граждан установлен режим самоизоляции.
Случаи заражения коронавирусом зафиксированы в Ереване, Армавире, Арарате, Арагацотне, Котайке, Сюнике, Шираке и Лори.