Գագիկ Բեգլարյանի նկատմամբ հետախուզում է հայտարարվել ԱԱԾ-ում քննվող քրեական գործով 03/24/2020 14:37 | Քրեական խրոնիկոն
Երեւանի նախկին քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանի նկատմամբ հետախուզում է հայտարարվել ԱԱԾ վարույթում քննվող քրեական գործով: «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ԱԱԾ-ից այս տեղեկությունը չհերքեցին՝ նշելով, որ ավելի ուշ հաղորդագրություն կտարածեն:
Նախկին պաշտոնյան որպես մեղադրյալ է ներգրավվել Հ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով՝ առանձապես խոշոր չափերով յուրացում կամ վատնում կատարելու և 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու համար, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ:
Նախաքննական մարմինը միջնորդություն էր ներկայացրել դատարան՝ Բեգլարյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար, ինչը Երևանի ընդահուր իրավասության դատարանը բավարարել է:

Бывший мэр Еревана Гагик Бегларян объявлен в розыск 03/24/2020 14:46 | Криминальная хроника
Бывший мэр Еревана Гагик Бегларян объявлен в розыск в рамках уголовного дела, расследуемого в Службе национальной безопасности. Эту информацию “ФактИнфо” в СНБ не опровергли, указав, что позже распространят заявление.
Экс-чиновник привлечен в качестве обвиняемого по пункту 1 части 3 статьи 179(“Присвоение или растрата в особо крупных размерах”) и части 2 статьи 308(“Злоупотребление должnостными полномочиями, повлекшие по неосторожности тяжкие последствия”) Уголовного кодекса РА.
Орган предварительного следствия подал в суд общей юрисдикции Еревана ходатайство об избрании в отношении Бегларяна меры пресечения в виде заключения под стражу, которое суд удовлетворил.