Դատախազությունը բողոքարկել է Արմեն Թավադյանի կալանավորումը վերացնելու մասին Վերաքննիչ դատարանի որոշումը 03/23/2020 13:37 | Քրեական խրոնիկոն
Դատախազությունը Վճռաբեկ բողոք է ներկայացրել «5-րդ ալիք» ՀԸ սեփականատեր Արմեն Թավադյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված կալանավորումը վերացնելու մասին վերաքննիչ քրեական դատարանի որոշման դեմ: Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեց Դատախազության Հանրային կապերի բաժնի պետ Արևիկ Խաչատրյանը:
«Հիմք է ընդունվել նախ՝ վիճարկվող դատական ակտը բացարկման ենթակա դատարանի կողմից կայացված լինելու հանգամանքը, ինչպես նաև այն, որ կայացված որոշումը որևէ կերպ պատճառաբանված չէ, անհիմն է և անօրինական: Մասնավորապես՝ չի բերվել որևէ պատճառաբանություն, թե ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի համապատասխան իրավական դիրքորոշմամբ արտահայտված՝ կազմակերպված խմբին բնորոշ հիմնական առանձնահատկություններից որի կամ որոնց վերաբերյալ է ապացույցը բացակայում: Հիմնավոր կասկածի գնահատման առումով ՀՀ Վերաքննիչ քրեական դատարանի դիրքորոշումը հակասում է ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 135-րդ հոդվածին, ինչպես նաև դրա վերաբերյալ ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի և ՄԻԵԴ-ի՝ մի քանի գործերով արտահայտված իրավական դիրքորոշումներին»,- նշեց Խաչատրյանը:
Նրա փոխանցմամբ՝ Դատախազությունը պնդում է, որ առկա են Ա. Թավադյանին կալանքի տակ պահելու հիմքերը՝ մասնավորապես կապված ազատության մեջ մնալու պայմաններում նրա կողմից գործի քննությանը՝ քրեական դատավարության մասնակցող անձանց, այդ թվում նաև մյուս մեղադրյալի վրա անօրինական ազդեցություն գործադրելու, քրեական վարույթն իրականացնող մարմնի կանչով առանց հարգելի պատճառների չներկայանալու, ինչպես նաև գործի համար նշանակություն ունեցող նյութերը թաքցնելու կամ կեղծելու ճանապարհով խոչընդոտելու, վարույթն իրականացնող մարմնից թաքնվելու բարձր հավանականության հետ:
Հիշեցնենք, որ ՀՔԾ-ն Արմեն Թավադյանին մեղադրում է «Մարտի 1»-ի գործով տուժողներից մեկին կաշառելու համար, որ դատարանում սուտ ցուցմունք տա։ Նրա դեմ ցուցմունք է տվել Ռ.Քոչարյանի մեկ այլ ենթադրյալ աջակից՝ Վ.Մկրտչյանը, որը նախ ձերբակալվել էր, ապա ազատ արձակվել՝ Թավադյանի ձերբակալությունից հետո։

Прокуратура Армении обжаловала решение Апелляционного суда об освобождении Армена Тавадяна из-под ареста 03/23/2020   14:21  |  Криминальная хроника
Прокуратура Армении обжаловала решение Апелляционного уголовного суда об отмене владельцу телекомпании “Пятый канал” Армену Тавадяну меры пресечения в виде заключения под стражу. Об этом “ФактИнфо” сообщила глава отдела по связям с общественностью Генеральной прокуратуры Армении Аревик Хачатрян.
“За основание принято то обстоятельство, что оспариваемый судебный акт был вынесен судом, подлежащим отводу, а также то, что вынесенное решение никак не мотивировано, является необоснованным и незаконным. В частности, не приведено ни одного довода по поводу того, относительно какой или каких высказанных правовой позицией Кассационного суда РА характерных для организованной группы основных особенностей нет доказательства. В плане оценки основного подозрения позиция Кассационного уголовного суда противоречит статье 135 Уголовно-процессуального кодекса РА, а также правовым позициям, высказанным Кассационным судом и ЕСПЧ по ряду дел”, - заявила Хачатрян.
Как указала она, Прокуратура настаивает на наличии оснований для содержания А. Тавадяна под стражей, в частности, связанных с высокой вероятностью оказания им в условиях его нахождения на свободе незаконного воздействия на расследование дела, участников уголовного судопроизводства, в том числе и остальных обвиняемых, неявки по вызову органа, осуществляющего уголовное производство, без уважительных причин, а также сокрытия значимых для дела материалов или воспрепятствования путем фальсификации и риска скрыться от следствия.
Напомним, что Армен Тавадян обвиняется в  подкупе одного из потерпевших по делу о событиях 1 марта 2008 года для дачи ложных показаний в суде. Против него показания дал предполагаемый сторонник Кочаряна  - В. Мкртчян, который был сначала задержан, а потом был отпущен на свободу.
Армен Тавадян находился в предварительном заключении более двух месяцев.
Тавадян был арестован в декабре 2019 года, а  19 февраля 2020 года суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Мнацакана Мартиросяна удовлетворил ходатайство следователя ССС о продлении срока содержания под стражей еще на два месяца, хотя предварительное следствие по делу близилось к концу.
Апелляционный уголовный суд под председательством судьи Александра Азаряна 11 марта отменил избранную в отношении него меру пресечения в виде заключения под стражу. В тот же день он вышел на свободу из УИУ “Ереван-Кентрон”.