Կորոնավիրուսով պայմանավորված այս վիճակը կարող է ավելի երկար տեւել, քան կանխատեսվում էր.Փաշինյան 03/23/2020   14:54  |  Կորոնավիրուս
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետությունում կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելող աշխատանքները համակարգող հանձնաժողովի նիստը:
Նիստի սկզբում վարչապետը նշել է՝ բոլոր վերլուծությունները ցույց են տալիս, որ կորոնավիրուսի հետ կապված այս իրավիճակը կարող է տևել շատ ավելի երկար, քան ի սկզբանե սպասվում էր կամ կանխատեսվում: «Այդ առումով, մենք պետք է որոշակի պատկերացումներ ձևավորենք, թե ինչպես ենք կազմակերպելու կյանքը մեր հանրապետությունում: Ընդհանուր տրամաբանությունը և ռազմավարությունը պետք է լինի հետևյալը, որ կորոնավիրուսի սահմանափակման պայմաններում մենք պետք է գտնենք և ձևավորենք, այսպես ասած, ազատ և անվտանգ տարածքներ, որտեղ կարող ենք համեմատական անվտանգության պայմաններում մեր կյանքը կազմակերպել, իհարկե, հընթացս նաև հետևելով իրադարձություններին: Մի բան ակնհայտ է, որ ամբողջ աշխարհում կորոնավիրուսի հետ կապված տիրում են հսկայական անորոշություններ, այսինքն՝ այսօրվա դրությամբ չկա մի երկիր, որը կարող է արձանագրել, որ հստակ հսկողության տակ է առել վիճակը և կառավարում է այն: Ամենաանսպասելի տեղեկություններ են գալիս: Օրինակ, ես երեկ կարդացի, որ աշխարհի ամենազարգացած երկրներից մեկում, չեմ ուզում անունը նշել, պաշտոնապես խոստովանել էին, որ, օրինակ, ունեն թեստերի դեֆիցիտ, չեն կարողանում անհրաժեշտ թվով քաղաքացիների թեստավորել և այլն: Այնպես որ, մենք այսպիսի պայմաններում ենք աշխատում և պետք է շարունակենք նույն տրամաբանությամբ»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետն ընդգծել է՝ կառավարության գործունեությունը պետք է երկու մասի կամ տրամաբանության բաժանված լինի. առաջինը պետք է լինի պարետատան գործունեությունը, որը կկարգավորի օպերատիվ հարցերը և երկրորդը՝ պետք է լինի հակաճգնաժամային և ռազմավարական քայլերի մշակումն ու տրամաբանությունը, որպեսզի կարողանանք այս իրավիճակում կոլապսների առաջ չկանգնել:
Այնուհետև պատասխանատուները զեկուցել են կորոնավիրուսի կանխարգելման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների ընթացքը: Նշվել է, որ ներկայումս քայլեր են կատարվում թեստերի և դիմակների նոր խմբաքանակների ներկրման ուղղությամբ: Փոխվարչապետ, պարետ Տիգրան Ավինյանն ընդգծել է՝ այժմ հանրապետությունում կորոնավիրուսի կանխարգելման ուղղութամբ իրավիճակը գտնվում է վերահսկողության ներքո և ողջ ուշադրությունը կենտրոնացված է կանխարգելիչ միջոցառումների վրա:
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանն էլ ավելացրել է, որ կորոնավիրուսով վարակված 194 անձանց շրջանում ծանր և ծայրահեղ ծանր հիվանդներ չունենք, բոլորի վիճակը գնահատվում է բավարար:
22:28 22/03/2020  |  ԿորոնավիրուսՀաստատվել է կորոնավիրուսի վարակման ևս 4 դեպք. ընդհանուր վարակվածների թիվը հասավ 194-ի․ Փաշինյան

Ситуация с коронавирусом может продлиться намного дольше, чем ожидалось - Пашинян 03/23/2020   16:51  |  Коронавирус
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна в правительстве состоялось заседание Комиссии по координации работ по предотвращению распространения коронавируса в Республике Армения.Подробности передает пресс-служба правительства Армении.
В начале заседания премьер-министр отметил, что все изучения показывают, что ситуация с коронавирусом может продлиться намного дольше, чем ожидалось первоначально. “В связи с этим нам необходимо сформировать некоторые представления о том, как мы организуем жизнь в нашей республике. Общая логика и стратегия должны заключаться в том, что в условиях связанных с коронавирусом ограничений мы должны найти и сформировать так называемые свободные и безопасные пространства, где мы можем организовать свою жизнь в условиях сравнительной безопасности, разумеется, по ходу также следя за развитием событий. Ясно одно, что в связи с коронавирусом существуют огромные неопределенности во всем мире, то есть сегодня ни одна страна не может утверждать, что полностью контролирует ситуацию и управляет ею. Поступает самая неожиданная информация. Например, я вчера прочитал, что в одной из самых развитых стран мира, я не хочу называть его, официально признались, что, например, у них дефицит тестов, они не могут тестировать необходимое количество граждан и так далее. Так что, мы работаем в таких условиях и должны продолжать действовать по той же логике”, - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр подчеркнул, что деятельность правительства должна быть разделена на две части. Первой должна быть работа комендатуры, которая будет заниматься оперативными вопросами, а второй должна быть разработка антикризисных и стратегических шагов, чтобы у нас не было коллапса в такой ситуации.
После этого ответственные лица доложили о ходе мероприятий по профилактике коронавируса. Было отмечено, что предпринимаются шаги для импорта новых партий тестов и медицинских масок. Вице-премьер, комендант Тигран Авинян подчеркнул, что ситуация с профилактикой коронавируса в республике сейчас находится под контролем и все внимание сосредоточено на профилактических мерах.
Министр здравоохранения Арсен Торосян добавил, что среди 194 человек, зараженных коронавирусом, у нас нет пациентов в тяжелом и крайне тяжелом состоянии здоровья, состояние всех пациентов удовлетворительное.
16:45 23/03/2020  |  Лента новостейОдной из жительниц Еревана, оставшейся без заработка из-за ситуации с коронавирусом, отключили газ
16:02 23/03/2020  |  КоронавирусПочему Вы не сидите дома?Врач-вирусолог поразился происходящему на улицах Еревана