Տնտեսական գործունեության սահմանափակումները չեն տարածվի սրճարանների վրա. Էկոնոմիկայի փոխնախարար 03/23/2020 12:50 | Կորոնավիրուս
Այսօր ուժի մեջ կմտնի պարետի որոշումը, համաձայն որի կարգելվեն ՀՀ ողջ տարածքում տնտեսական առևտրի իրականացման վայրերում տնտեսական գործունեության որոշ տեսակներ: Այս մասին այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց Էկոնոմիկայի փոխնախարար Վարոս Սիմոնյանը նշելով, որ բացառություն կգործի ներկայացված վայրերում պարենային ապրանքով զբաղվող օբյեկտների, դեղատների և գյուղատնտեսական ապրանքների շուկաների համար:
Փոխնախարարի խոսքով սահմանափակումներ կգործեն նաև ամբողջ Հայաստանում բարերի, խմիչքների մատուցման կետերի հետ կապված, կինոթատրոնների նկատմամբ, ինչպես նաև սպորտի, զվարճությունների կազմակերպման բնագավառում:
«Սահմանափակումները կտարածվեն նաև անհատական այլ ծառայությունների տնտեսական գործունեության վրա բացառությամբ թաղումների կազմակերպման և համանման այլ ծառայությունների»,-ասաց Վարոս Սիմոնյանը:
Վերջինս նկատեց սահմանափակումները չեն տարածվի սրճարանների գործունության վրա: Շահումով խաղերի կազմակերպման հետ կապված սահմանափակումներից բացառություններ կարվեն ինտերնետի միջոցով իրականացվող շահումով խաղերը և վիճակախաղերը:
«Հնարավոր է, որ տնտեսական գործունեության դասակարգիչներով սահմանված գործունեությունների այսօր ուժի մեջ մտնող ցանկը կարող է նաև ընդլայնվել: Սահմանափակումները կգործեն մինչև արտակարգ դրության ժամկետը, բայց հնարավոր է, որ ավելի շուտ դադարեցվի կախված ՀՀ-ում տիրող իրավիճակից»,-հավելեց Վարոս Սիմոնյանը:

Ограничения не коснутся кафе:замминистра экономики Армении о запрете на некоторые виды экономической деятельности 03/23/2020   13:14  |  Коронавирус
Сегодня вступит в силу решение, предусматривающий запрет на введение определенных видов экономической деятельности в местах осуществления торговли на всей территории Армении. Об этом заявил заместитель министра экономики Варос Симонян.
Как отметил он, запрет не коснется объектов, торгующих продовольствием, аптек и сельскохозяйственных рынков.
По словам замминистра, ограничения коснутся все действующих в Армении баров, пабов, кинотеатров, а также спортивных и развлекательных центров.
“Ограничения будут распространяться и на экономическую деятельность, связанную с иными индивидуальными услугами, за исключением организации похорон и иных подобных услуг”, - сказал Варос Симонян.
Он уточнил, что ограничения не распространяются на деятельность кафе. Что касается ограничений в организации игр с выигрышем, то исключение составят онлайн игры и лотереи.
Замглавы Минэкономики при этом допустил возможное расширение списка.
Симонян отметил, что ограничения будут действовать на время чрезвычайного положения, однако они могут быть приостановлены раньше, в зависимости от ситуации в Армении.