Ադրբեջանական IP հասցեներից տարածվում է ապատեղեկատվություն՝ Հայաստանում կորոնավիրուսային իրավիճակի մասին 03/20/2020 16:26 | Կորոնավիրուս
ՀՀ-ում կորոնավիրուսի տարածման կանխարգելման նպատակով հայտարարաված արտակարգ դրության հետ պայմանավորված համացացնի տարբեր սոցիալական կայքերերի հայկական սեգմենտում հայտնաբերվել են անհատական որոշ էջեր, որոնց միջոցով տարածվում է ապատեղեկատվություն՝ բնակչության շրջանում խուճապ ստեղծելու նպատակով։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ ոստիկանությունից։
ՀՀ ոստիկանության ՔՈ ԳՎ Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում կատարվող հանցագործությունների դեմ պայքարի բաժնի աշխատակիցների կողմից իրականացված ուսումնասիրություններով և ձեռնարկված միջոցառումներով պարզվել են, որ այդպիսի տեղեկատվություն տարածող անհատական էջերի օգտատերերը տեղյակ չեն եղել իրենց էջերով կատարված գրառումների մասին։ Պարզվել է, որ գրառումները հայ օգտատերերի անհատական էջերով կատարվել են Ադրբեջանական ինտերնետային սեգմենտի IP հասցեներից։

С азербайджанских IP-адресов тиражируется дезинформация о ситуации с коронавирусом в Армении 03/20/2020   16:57  |  Коронавирус
В условиях чрезвычайного положения, объявленного в Армении для предотвращения распространения коронавируса нового типа, в армянском сегменте различных социальных сетей были обнаружены некоторые аккаунты, посредством которых тиражируется дезинформация с целью посеять панику среди населения. Об этом сообщили в Полиции Армении.
“По результатам исследований и мероприятий, проведенных сотрудниками отдела Полиции по борьбе с преступлениями, совершаемыми в сфере высоких технологий,  установлено, что пользователи аккаунтов, распространяющих подобную информацию, не знали о записях, оставленных на их страницах. Выяснилось, что записи посредством аккаунтов армянских пользователей были сделаны с IP-адресов азербайджанского сегмента Интернета”, - говорится в сообщении.